| mariamiriam78 a întrebat:

Daca am facut sex neprotejat, iar al doilea numar a fost dupa 3 minute fara ca el sa se șteargă sau sa meargă la baie... e posibil sa fiu însărcinată? Menționez ca s-a întâmplat cu o zi dupa menstruație.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

DA, posibilitatea de a se produce o sarcina este foarte mare spre maxima in cazul in care sexul a fost intretinut intrunul dintre cele 4-5 zile ale perioadei fertile a ciclului menstrual. Absolut intotdeauna in uretra (canaluldin penis) ramane o cantitate suficient de mare de sperma, care intotdeauna in mod invariabil in urmatoarele 5-10 minute de dupa ejaculare, se scurge din penis in timpul sexului urmator. Doar daca ciclul tau menstrual a avut mereu o lungime mai mare de 23-24 de zile se poate considera ca fiind imposibila formarea unei sarcini in a 5-a sau a 6-a zi a ciclului. Raspunsul nu poate fi unul cert, sigur, precis, fiindca nimeni nu are de unde sa stie cate zile tine menstruatia in cazul tau. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Întotdeauna există un risc, în astfel de cazuri.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost imediat dupa ciclul menstrual, nu poti fi gravida.

| mariamiriam78 explică (pentru Emilian65):

M-am gandit la asta, doar ca nu este foarte regulat...

| Emilian65 a răspuns:

Daca actele sexuale neprotejate, au avut loc la o zi dupa menstruatie, nu poti fi gravida.

| kandaraki a răspuns:

Da, sigur!

| cyupaku a răspuns:

Nu ai cum din punct de vedere tehnic

| Dumitru_Doru_1953 a răspuns:

Stai linistita, cam o saptamana inainte si una dupa ciclu nu ramai insarcinata. Cel mai riscant e intre a 16 si a 12-a zi de la ciclu numarate inapoi de la viitorul ciclu (dar trebuie sa ai ciclu regulat ca sa poti sa stii cand iti va veni ciclul.)