| Gabb76 a întrebat:

Daca am facut sex neprotejat pe 26 iar pe 27 dupa amiaza mi-a venit, m-a ținut 4 zile, mentionez menstruatie neregulată care de obicei îmi vine dupa ce fac sex, e pe cale genetica dereglare. Exista sansele unei sarcini nedorite? Multumesc astept răspunsuri

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Am explicat cat se poate de clar si precis faptul ca este ABSOLUT IMPOSIBIL sa poata exista un OVUL VIABIL in uterul femeii cu mai putine de 14 zile. Faza LUTEALA reprezinta o perioada FIXA de 14 zile si se suprapune peste zilele existente intre momentul eliberarii OVULULUI din FOLICUL si momentul pornirii MENSTRUATIEI. Acesta perioada LUTEALA este FIXA si are intotdeauna 14 zile indiferent de tipul ciclului menstrual sau de lungimea ciclului. Fiindca OVULUL este VIABIL (poate fi fecundat) o perioada de MAXIM 24 de ore, dupa care"moare" si in urma dezintegrarii produse dupa 2-3 zile, ovulul dispare din organismul femeii, cu circa 10-11 zile inainte de pornirea menstruatiei. Este absolut aberanta explicatia si/sau afirmatia ca ar putea exista o "dereglare menstruala genetica" si de asemenea ca pornirea menstruatiei ar fi conditionata sau influentata de intretinerea unui contact sexual. Este determinat si demonstrat stiintific si medical ca este 100% IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina in perioada celor 9-10 zile situate inainte de momentul pornirii menstruatiei si daca sperma este ejaculata in vagin de fiecare data. Deci in cazul prezentat iese din discutie orice alta explicatie. Multa sanatate!