| Mmmm1111 a întrebat:

Daca am facut sex neprotejat si si-a dat drumul pe mine si s-au scurs cateva picaturi de sperma inauntru (nu stiu sigur) si am luat escapelle imediat dupa, care sunt sansele sa raman gravida? Mentionez faptul ca ciclul mi s-a terminat pe 26 iulie si ieri 3 august calendarul imi arata ca sunt sanse mari, ovulatia fiind pe 5 august.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina in conditiile descrise este de la foarte la extrem de mica sau chiar IMPOSIBILA in cazul in care actul sexual amintit NU a fost intretinut in una din zilele care apartin de PERIOADA FERTILA a actualului ciclu menstrual. Insa in cazul tau sexul a avut loc in perioada fertila, in cazul in care ultima menstruatie a inceput in data de 23 Iulie si ciclul tau menstrual este de tipul REGULAT si are mereu lungimea de 28 zile (sau 27-29 de zile). In acest caz folosirea pastilei Escapelle a fost necesara si UTILA fiindca hormonii din continutul ei au impiedicat ovarele sa poata sa produca ovulul in urmatoarele 5-7 zile.
Conform studiilor medicale efectuate in aceasta privinta, s-a determinat ca atunci cand pastila contraceptiva (de a 2-a zi) este administrata corect si mai ales in primele 24 de ore de dupa "accident", (ejaculate involuntarea, ruperea prezervativului, etc) eficienta pasilei Escapelle este de circa 95%. Eficacitatea pastilei contraceptive este maxima sau foarte mare in functie de timpul rapid de administrare, in cazul in care contactul sexual se termina in mod "nefericit", nedorit in perioada fertila a ciclului menstrual. Cu cat este mai scurt intervalul dintre momentul contactului si momentul administrarii pastelei, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite sunt mai mari, fiindca eficacitatea pastilei Escapelle sau Postinor2 depinde de numarul de ore care au trecut de la actul sexual neprotejat : astfel,
- In termenul primelor 24 de ore - eficienta este de 95%,
- Intre 25-48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49-72 ore - are o eficacitate de 58%
Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă ai luat escapelle atunci nu sunt șanse să se formeze o sarcină.

| Ale5184 a răspuns:

Sansele sunt aproape inexistente. Faptul ca ( posibil) s-au scurs cateva picaturi inseamna ca sansele sunt foarte mici. In plus, ai mai luat si pilula de a doua zi. Stai linistita.

| alwaysandforever1234 a răspuns:

În acest caz, pilula de a doua zi a fost luată degeaba. Nu ai cum să rămâi însărcinată fără ca el să ejaculeze în tine, sau fără ca tu să îți introduci sperma acolo.
Bucura-te de eventualele dereglari de menstruatie + alte efecte secundare din cauza acelei pastile.
Înainte să folosești așa ceva, ar trebui să te informezi mai bine...