| Andrada749202 a întrebat:

Daca am facut un test de ovulatie in aceeasi zi este vreo problema?
Si cum imi dau seama daca e pozitiv sau negativ?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca in intrebarea ta te referi in mod sigur asa cum ai scris la testul de OVULATIE si nu la cel de SARCINA, atunci trebuie sa stii ca acest test este efectuat de catre femeile care au ciclul menstrual partial dereglat adica NEREGULAT si din acest motiv doresc sa determine cu o precizie de peste 95% perioada fertila a ciclului cu ajutorul unui tester care determina momentul in care incepe producerea hormonului luteinizant LH. Producerea hormonului incepe cu circa 5-6 zile inainte de ziua de eliberare efectiva a ovulului maturizat din ovar. Testul de ovulatie se efectueaza zilnic o perioada de circa 5-6 zile, in perioada pe care femeia o considera ca ar putea corespunde perioadei fertile. Astfel se umareste si monitorizeaza momentul aparitiei si cel de crestere a cantitatii de hormon luteinizat (LH) in urina, pentru a afla care este cea mai buna perioada in care se poate forma sarcina. Nivelul de hormon LH creste zilnic si este eliberat in cantitate foarte mare, cu 1-2 zile inainte de eliberarea ovulului din foliculul ovarian. In concluzie acest test NU poate fi in nici un caz NEGATIV sau POZITIV. In schimb daca in intrebratea ta este vorba de testul de sarcina in acel caz testul a fost efectuat 100% INUTIL, fiindca acest test se efectueza intr-un cu totul alt moment. Multa sanatate!