| Sergiu3210 a întrebat:

Daca am fost cand eram mic la urolog ca sa ma verific de fimoza, e posibil sa fac aceasta boala pe parcursul anilor? Nu de alta dar nu merge sa decalotez cand e sculata (cand e in stare flasca se decaloteaza usor) BTW cand eram mic, medicul a spus ca e totul ok si ca nu am fimoza dar acum nu stiu ce sa mai cred.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau este vorba de o fimoza cel mai probabil de gradul 1 sau poate ca putin mai mare. In astfel de situatii prin efectuarea de exercitii zilnice de intindere a deschiderii preputiale, folosind 2 degete introduse prin deschidere si intinderea pielii preputului prin tragerea in parti cu suficient de multa putere pana apare senzatia de durere. Pentru a inmuia celulele rigide existente in inelul fibros situat la capatul extrem al preputiului, este indicat sa fie folosit unul dintre urmatoarele unguente : Dermovate, Betaderm sau Nivea si dupa ce unguentul este absorbit de piele si acesta se inmoaie suficient de mult, se efectueaza exercitiul precizat, ori de cate ori ai timp sau conditiile de a actiona, Chiar daca progresele sunt mici sau moderate, pana la urma vei reusi sa largesti deschiderea preputiala suficient de mult incat decalotarea penisului sa devina posibila si in stare erecta. Spor la munca. Sanatate!

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Fa exercitii de decalotare a penisului in ambele stari: de excitare si flasca si totul va fi ok.