| anonim_4396 a întrebat:

Daca am fost virgina si am facut sex protejat cu prezervativ cu prietenul meu pot sa fiu gravida? El nu a ejaculat in mine, iar afara a ejaculat dupa vreo 10 minute dupa ce s-a masturbat singur(apoi nu am mai continuat) Pot fi insarcinata? sunt speriata. funda!

20 răspunsuri:
| T4ny4 a răspuns:

Pai cum sa fi gravida cu prezervativ si fara sperma? Normal ca nu!

| Nastia a răspuns:

Nu.stai linistita.

| florg78 a răspuns:

Nu,nu ai de ce sa-ti faci griji. felicitari ca folositi prezervativul

| XxBlueRosexX a răspuns:

Categoric nu din moment ce ati facut protejat si nu a ejaculat in tine nu poti fi... daca o faceti cu prezervativ mereu e foarte bine pentru ca protejeaza si de sarcina nedorita si de boli prin transmintere BTS(boli prin transmitere sexuala)stai linistita si eu am fost speriata prima oara asa e la majoritatea fetelor deci nu ai de ce sa iti faci grij...relaxeazate ca nu ai patit nimicwinkingmulta sanatate Funda?

| IzaBelaaa a răspuns (pentru XxBlueRosexX):

Da am folosit pezervativ, ciclu mi-a venit dar cu cateva zile intarziere dar dupa 2 saptamani am avut o secretie asa ca niste firicele de sangefoarte putin vizibla.acum mai am impresia ca mi-a crescut si burtaaa:-ss

| bursuc001 a răspuns (pentru IzaBelaaa):

NU ai de ce să te nelinişteşti, dacă aţi folosit prezervativul ( şi nici măcar nu a ejaculat atunci, ci doar după 10 minute, afară ), NU ai cum să rămâi însărcinată!

Faptul că menstruaţia ţi-a întârziat câteva zile NU e nici o problemă, oricum a venit - iar întârzierea se datorează faptului că ai fost dezvirginată ( de obicei întârzie prima menstră )!

Apoi acea "secreţie"/sângerare foarte puţin vizibilă, pe care ai avut-o după 2 săptămâni, este o sângerare care are loc uneori la ovulaţie - e ceva "normal", NU ai de ce să te îngrijorezi!

Apoi, IMPRESIA că ţi-a "crescut" burtica se datorează faptului că eşti în continuare STRESATĂ de frica unei eventuale sarcini - e DOAR o IMPRESIE, nu e reală!

Nu ai de ce să te stresezi, NU ai cum să fi însărcinată - poţi să te LINIŞTEŞTI şi să nu te gândeşti toto timpul la acest lucru!

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Sefe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

| XxBlueRosexX a răspuns (pentru IzaBelaaa):

Burta e doar umflata pentru ca ai avut cuclu...nu esti insarcinata ai doar impresia...eu am patit asa acum 3 luni am facut protejat iar el a ejaculat pe cearsaf si ciclul mi-a intarziat 5 zile dar imi era umflata burta si cand am mers la medic mi-a spus ca nu e nimic, deci stai linistita dar daca chiar vrei fa-ti un test de sarcina ca sa fi mai linistita dar sansele sunt ZERO.

| NimeniNuiPerfect a răspuns:

Nici vorba, nu poti ramane insarcinata, nu ai de ce sa iti faci griji! mult succesc in continuare!

| VampireBlood a răspuns:

Nu,ca ai folosit prezervativ.

| schmoll a răspuns:

BunahappyNu,nu ai motiv sa fi ingrijorata, sperma duce la fecundatie, fara sperma, nu exista nici un risc

| LikeACandyxD a răspuns:

Daca nu a ejacuat in tine nu exista nici o sansa sa fii insarcinata happy Stai calma :*

| Alishia a răspuns:

Uite,daca nu a ejaculat in tine nu poti sa ramai gravida, mai ales daca a facut-o in prezervativ chiar nu ai de ce sa-ti faci griji.happy

| jess179 a răspuns:

Nu,daca ati folosit prezervativ, nu ai de ce sa-ti faci probleme.stai linistita.

| ordkord a răspuns:

Nuuuuu

| trazneee a răspuns:

Daaaaa ai mare grija ca dp 9 luni o sa faci un pui de DUREX laughing)rolling on the floor))

| IzaBelaaa a răspuns (pentru trazneee):

E ceva serios.nu cred ca trebuie sa faci misto. daca vrei asta mai bine abtine-te si numai da raspunsuri.

| EdwLo a răspuns (pentru IzaBelaaa):

Avand in vedere ca tu esti putin foarte mult paranoica. laughing Il inteleg si eu ca face misto.

Cum sa ramai insarcinata daca el nu si-a dat drumu in tine si a facut-o cu prezervativ.
Te-a lasat insarcinata Wireless laughing

Serios, astea nu sunt intrebari pentru o fata care gandeste.
Daca ai 10 ani, da se explica laughing Dar cand ai mai mult, se presupune ca acel creier e capabil sa judece LOGIC... Da dovada, ai google.

Asta probabil o sa iti zica multa lumea, din moment ce habarnai ce faci, si habarnai de capu tau, dc dumnezeu mai faci sex?

Nu o lua ca o ofensa, da dovada de maturitate, si nu mai intreba pe site asa ceva, pentru ca te faci de ras.

Btw, legat de ce i-ai zis lu traznee, nu uita ca in clipa cand ai scris pe site'ul asta intrebarea, ti-ai asumat riscut de a primit si raspunsuri bune, si raspunsuri rautacioase. tongue

Grow UP!

| trazneee a răspuns (pentru EdwLo):

Ma frate da zi si tu aqu daca nu a ejaculat in ea si a folosit si prezervativ ce crede ca poate sa se imtample? asta mi se pare o intrebare stupida la care mergea un raspuns mai rautacios devil laughing)

| EdwLo a răspuns (pentru trazneee):

Da, sunt genu ala de fete, care nu vor sa auda decat ceea ce vor laughing nici nu inteleg dc mai intreaba.

Plus ca vorba ta, chiar e o intrebare stupida.

| Tgab a răspuns:

Daca aţi făcut cu prezervativ nu ai cum să rămâi gravidă! De asta se şi numeşte "sex protejat"