| user11080601008 a întrebat:

Daca am inceput sa iau anticoncepționale acum o saptamana, iar intr-o zi din saptamana trecuta am vomitat la cateva ore bune dupa ce am luat pastila si astăzi am facut sex neprotejat, sunt sanse sa fi ramas însărcinată? Le-am luat mereu la aceeasi ora si in fiecare zi de cand am început. Ce este de facut?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ai luat asa cum trebuie si dupa ce ai vomat, sansele sunt inexistente.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand incepi sa iei anticonceptionale, in primele 10-12 zile trebuie sa mai folosesti si o alta protectie la sex, fiinda nu ajung sa-si faca efectul si poti ramane gravida.

Daca ai vomat pastila intr-o zi, mai ales ca erai la numai cateva zile de la inceputul lor, ai toate sansele sa fii fost in perioada de ovulatie si sa ramai gravida.

Acum nu este nimic de facut, doar astepti sa treaca 21 de zile, ca sa poti face testul de sarcina!

| Floridori a răspuns:

Daca deja trecusera macar 4 ore de la administrare, este totul in regula.

Problema consta in faptul ca, atunci cand abia incepi tratamentul, in primele 7-10 zile de administrare, depinzand de pilulele AC, NU esti protejata, deci este necesara protectie suplimentara pentru a evita sarcinile nedorite.

Prin urmare, problema nu este ca ai varsat.Problema este daca ai avut contact neprotejat in aceste 10 zile initiale.

In cazul in care aceasta a fost situatia, ar fi ideal ca inainte de a incepe urmatorul blister, la finalul pauzei, sa faci un test de sarcina pentru a fi sigura.

| user11080601008 explică (pentru Floridori):

Am verificat si ieri era cea de a 11a zi (pastila) luată. o sa fac, mai ales ca sunt destul de îngrijorată. pastila o iau la ora 19.00 in fiecare seara, contactul a fost la 2-3 noaptea iar atunci cand am vomitat, pastila o luasem la 19.00 si totul s-a intamplat pe la ora 1-2 noaptea cand mi s-a facut rau.

| Floridori a răspuns (pentru user11080601008):

Daca nu ai avut contact in acele prime 10 zile, nu ar trebui sa existe o problema.
Daca tu esti mai panicoasa din fire, pentru linistea ta, poti face si un test de sarcina inainte de urmatorul blister, dar in principiu, daca nu a existat contact in cele 10 zile initiale si atunci cand nu te-ai simtit bine, de la administrare pana ai avut varsaturi, au trecut cateva ore, suficiente pentru ca substantele active sa fie eliberate, nu ar trebui sa existe probleme.