| Anonimul1581 a întrebat:

Daca am lasat putin in ea, si dupa 10 zile face testul si iese pozitiv, si ia anticonceptionale, se poate anula sarcina, adica daca face testul din nou dupa terminarea primelor anticonceptionale, testul va arata negativ?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU. O sarcina odata instalata si pusa in evidenta printr-un test de sarcina nu mai poate fi "anulata" decat doar printr-o intrerupere de sarcina ce se poate realiza prin avort sau ducerea sarcinii pana la capat si nasterea unui copil. Anticonceptionalele se folosesc in cu totul alt scop. Ar fi cazul sa te informezi corect inainte de a face o....boacana. Sanatate!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sarcina nu este un joc pe calculator, nu poti da undo si sa se anuleze. Daca ia anticonceptionale pe sarcina, copilul se va naste fe cu maformatii, fie cu hermafroditism (daca este baiat), fie va fi normal (mai ales daca este fata). Deci testul va arata negativ abia dupa nastere.

| DeeaMarry a răspuns:

Bine ca faci sex si nu ai nici cea mai mica idee despre cum functioneaza anticonceptionalele alea sau cand se iau. Si culmea, nu folosesti nici prezervativ.
Nu se poate "anula" nicio sarcina. Avortul se face doar la medic.

| ania a răspuns:

Mai bine nu faceți nimic care să anuleze sarcina, dacă ucizi copilul deveniți părinții unui copil omorât de părinții lui.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, anticonceptionalele trebuiesc luate cu mult timp inainte pentru a oferii protectie impotriva sarcinii, altfel este frectie la picior de lemn.

Daca testul a iesit pozitiv, nu mai este nimic de facut cu pastile, se poate face doar avort chirurgical, sau faceti copilasul.

| Kira5854 a răspuns:

In primul rand, anticonceptionalele isi fac efectul la o luna dupa ce incepi sa le iei, deci daca prietena ta a luat anticonceptionale pe 1 ianuarie prima data, tocmai dupa 1 februarie, poti face sex neprotejat. Ele sunt pastile de contraceptie nu de avort. In al doilea rand, asteapta 2 zile si roaga-ti prietena sa repete testul de sarcina. Recomand barza ultrasensibil, care are rezultate mult mai precise, intr-un timp mai uitl.