| Antonia999999 a întrebat:

Daca am luat pastila de a 2 a zi astazi, dupa cat timp pot face sex?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Poti sa intretii sex atunci cand doresti si atat cat doresti chiar si in acest moment. Hormonii din pastila de a 2-a zi actioneaza asupra celor 2 OVARE a caror activitate este INHIBARA/OPRITA pentru o perioada de 4-7 zile si astfel in acest caz NU se poate produce procesul de eliberare a OVULULUI din foliculul ovarian si in lipsa ovulului viabil NU se poate forma sarcina.
Efectul contraceptiv al oricarei pastile de a 2-a zi : Escapelle sau Postinor2 cat si a pastilei contraceptive de a 5-a zi EllaOne, se produce NUMAI in cazul in care pastila este folosita chiar si cu 1 singura ora INAINTE de a se produce procesul de OVULATIE.
Daca pastila contraceptiva indiferent care ar fi ea, este folosita chiar si cu 1 singura secunda dupa ce ovulul a fost eliberat din FOLICULUL OVARIAN, hormonii din pastila contraceptiva NU mai are NICI UN EFECT fiindca procesul de FECUNRARE a ovulului deja eliberat/existent NU mai poate fi impiedicat sa se produca in cazul in care in uter exista spermatozoizi proveniti dintr-o ejaculare produsa anterior, cu cateva minute, cu o zi sau 3-4 zile
Multa sanatate!

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Imediat. Dar numai protejat.