| Bella08122016 a întrebat:

Dacă am luat pastila de a 2a zi si nu a fost nevoie sa isi faca efectul, poate sa afecteze menstruatia? In prima luna dupa luarea pastilei menstruatia a venit la timp

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi este o bomba hormonala, care are atat de multe efecte secundare ca ciclul tau va fi dereglat pe urmatoarele luni, cu siguranta. Prima luna a fost o concidenta, dar urmatoarele ma indoiesc. ricum, ovulatai si perioada fertila nu se mai pot calcula, producandu-se aleator.
Pastial de a doua zi se ia odata in viata, din cauza riscului enorm de tumori si cancer.

| corbulalbrosu a răspuns:

De regula asa se intampla, fiindca ciclul menstrual curent cat si prima menstruatie NU prea sunt afectate. Adevaratele EFECTE ADVERSE provocate de acea pastila nenorocita si blestemata SE MANIFESTA DE OBICEI NUMAI/DOAR dupa prima menstruatie
si CONSTAU in general in DEREGLAREA mai mult sau mai putin SEVERA atat a LUNGIMII CICLULUI menstrual cat si a modului de DESFASURARE a urmatoarelor minim 4-5 menstruatii. Multa sanatate!

| SkyPilot a răspuns:

Da, ti-o va afecta pe o perioada mai scurta sau mai lunga in functie de organismul tau. Te poti astepta la 6 luni in care nu poti conta pe calendar, iar scurgerile pot arata diferit fata de normal.
Chestia aia cu "blestemat" si "bomba hormonala" este o prostie totala. In jurisdictia in care locuiesc eu, pana si faringoseptul este pe reteta (nu glumesc!), dar pastila de a doua zi pe baza de levonorgestrel este la liber. Nici macar nu o ceri cuiva, o iei din raft, o platesti la casa si nimeni nu te intreaba nimic. Unele studii indica un risc crescut de cancer la san in cazul utilizarii FRECVENTE, dar pe de alta parte scade riscul de cancer ovarian. Si nu iti afecteaza fertilitatea asa cum se spune pe aici.
Poti vedea aici:
http://www.medicaldaily.com/......ity-399556
http://www.mayoclinic.org/......c-20394730
Varianta cu ulipristal este pe prescriptie si aici si nu stiu mare lucru despre ea.
Nu e o idee buna sa contezi pe pastila de a doua zi ca metoda de contraceptie, insa o poti lua linistita odata la cateva luni daca ai "accidente".