| Cristina0002 a întrebat:

Dacă am luat pilula de a doua zi și atunci când voi vrea sa fac un copil va păți ceva? Adică va avea acea pastila vreun efect asupra lui?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea ai cum sa stii. daca ai luat-o corect, adica prescrisa de ginecolog si vei urma intocmai indicatiile acestuia, facand toate consultatiile si analizele necesare in urmatoarele 6 luni, ar trebui ca totul sa fie in regula. Sigur, ca trebui sa amani o perioada sarcina, este recomandat sa lasi sa treaca macar 6 luni de la ultimul efect advers notat pana la obtinerea unei sarcini. Este foarte important sa nu o mai iei insa niciodata, o data este suficient

| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii din pastila de a 2-a zi actioneaza DOAR/NUMAI asupra glandelor endocrine pe care le inhiba intr-o asa masura incat acestea sa nu functioneze corect pentru a nu se putea maturiza si elibera OVULUL de catre foliculul ovarian in urmatoarea perioada de 5-7 zile. In cazul in care pastila a fost folosita inutil dupa fecundarea ovulului de catre un spermatozoid, hormonii din continutul pastile NU actioneaza aupra ovulului fecundat si nici NU va afecta viitorul fetus. Insa in mod sigur va destabiliza si dergla pe termen lung atat activitatea hormonala cat si ciclul menstrual. Multa sanatate!

| Florentina_Carmen_1998 a răspuns:

Nu afecteaza cu nimic, stai linistita kiss