| larissaaaa5 a întrebat:

Dacă astăzi, ultima zi de menstruație, am făcut sex neprotejat cu iubitul meu sunt șanse sa rămân însărcinată? Nu a ejaculat in mine, a ejaculat după vreo 10-15 minute cam asa și nici nu se masturbase inainte deloc. Țin sa menționez ca pe absorbant nu mai era deloc sânge și ca acum ma doare putin burta, mai exact ovarele, cred.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu sunt sanse de sarcina!
Sarcina se poate produce numai in perioada ta fertila, care este la mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca actul sexual a fost intretinut probabil intre a 4-a si cea de a 6-a zi a ciclului menstrual, atat posibilitatea precum si probabilitatea sa se poata forma o sarcina in acest moment al ciclului menstrual depinde de urmatoarele conditii obligatorii :

POSIBILITATEA SI PROBABILITATEA SA SE POATA FORMA O SARCINA IN PRIMELE 7-8 ZILE ALE CICLULUI MENSTRUAL

1.) Daca in mod cert/sigur sperma NU ajunge in vagin, in acel caz formarea sarcinii devine imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual (fertil sau infertil) este intretinut actul sexual.
2.) Daca actul sexual este intretinut in perioada zilelor in care se produce menstruatia, sau intr-o zi imediat urmatoare, in astfel de cazuri poate exista si situatia in care sa apara posibilitatea de a se forma o sarcina, insa asa cum am amintit numai in cazul in care in timpul sexului sperma este ejaculata in vagin si asta are loc/se intampla in a 4-a, 5-a sau a 6-a zi de menstruatie sau in una din zilele imediat urmatoare/de dupa terminarea sangerarii menstruale.
Dar/insa aceasta posibilitate exista numai in cazul in care :
-- ciclul menstrual este ori foarte neregulat sau dereglat,
-- sau ciclul menstrual are caracteristica de a fi foarte scurt. Posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui act sexual intretinut in a 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla numai in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile.
Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de terminarea ciclului, astfel ca OVULATIA se produce in cea de a
-- 8-a zi a ciclului menstrual de 21 de zile,
-- in a 9-a zi a ciclului menstrual de 22 de zile,
-- in a 10-a zi a ciclului menstrual de 23 de zile.
Ca atare rezulta ca in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de numai 21 sau 22 de zile, PERIOADA FERTILA a ciclului respectiv poate sa inceapa chiar din a 4-a sau a 5-a zi a ciclului. Cunoscand faptul ca spermatozoizii care ajung in vagin in acest moment, reusesc sa supravietuiasca in uter chiar si 4 -5 zile (uneori) si astfel reusesc sa fecundeze ovulul care apare in a 8-a sau a 9-a zi a ciclului menstrual. Multa sanatate!

| Floridori a răspuns:

Daca sangerarea ta menstruala ar fi de 5-7 zile (spun asta pentru ca nu ai specificat ziua ciclului menstrual ci doar faptul ca este ultima zi de sangerare. Poate fi foarte bine a treia zi a ciclului menstrual sau a saptea. Posibilitatea ca ovulul sa fie eliberat la sfarsitul sangerarii menstruale exista numai daca ciclul este extrem de scurt, 20-22 de zile si sangerarea ar fi de 5-7 zile), posibilitatea de sarcina ar exista numai in cazul in care ciclul tau menstrual ar avea lungimea extrema de numai 20-22 zile.
Desigur, asta in cazul in care ejacularea s-ar produce in interiorul vaginului.

In cazul in care sperma nu a ajuns in vagin, NU POATE fi vorba de sarcina, indiferent de perioada in care a avut loc contactul sexual, iar ceea ce am spus mai sus are doar scop informativ in cazul in care ciclul tau menstrual este extrem de scurt.
Tot cu scop informativ iti spun ca simptomele unei sarcini apar dupa aproximativ 4 saptamani de la contactul sexual in care s-a fecundat ovulul, avand in vedere ca ovulului fecundat ii ia 9-12 zile sa ajunga in uter, unde se produce implantarea. Abia dupa asta, nivelul hormonului beta-HCG incepe sa creasca.Deci nu ai avea cum sa ai dureri abdomimale din acest motiv.
Numai bine!

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!

| squishh a răspuns:

Nu stiu de ce iti zic restul ca nu sunt sanse de sarcina... Intotdeauna e sansa, desi mica chiar dupa ciclu, atunci cand ai sex neprotejat. Pana si cu pilula intotdeauna va fi o sansa, desi scazuta. Desi nu a ejaculat inauntru, tot pot fi spermatozoizi in mucoasa.

Stai linistita totusi, la unele femei burta doare dupa sex, mai ales daca esti noua la asa ceva si sunt unele dintre primele sesiuni, daca ai avut sex mai agresiv sau daca a trecut ceva vreme de cand ai facut sex ultima data. E ceva serios doar atunci cand ai durere pe timp indelungat si extrem de dureros. Cateodata sexul o sa iti faca urmatorul ciclu sa intarzie sau sa vina mai repede, depinde de femeie. Astea sunt doar niste chestii ce le-am invatat pe pielea mea, ca nu prea se explica fetelor...

Sa fii atenta cand trebuie sa iti vina ciclul, daca e intarziat considerabil ar merita totusi un test de sarcina. Dar tine minte ca daca te stresezi, atunci si asta ti-ar face ciclul sa intarzie.

De acum inainte totusi iti sugerez sa ai intotdeauna prezervativ la tine, nu depinde doar de el ca stii cum sunt baietii... nu ei trebuie sa aiba de a face cu o potentiala sarcina, ci tu. Ai grija de tine si nu te stresa foarte mult, dar protejeaza-te intr-un fel sau altul.