| theest a întrebat:

Daca cineva te place asa cum esti te place si cu dintii (cariati/strambi/tartru)?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Băi da, dar acu nici să-ți duhnească gura în ultimu hal și tu să te aștepți ca persoana de lângă tine să te accepte și sărute și așa că „te iubește așa cum ești" gen du-te și tratează-te la dentist ce pnm, hai un dinte/2/3 mai strâmbi înțeleg că nu oricine are bani de aparat dentar, dar să stai cu carii și astea să-ți pută gura?! e lipsă de respect de sine în primul rând

| Violleta2022 a răspuns:

Da si nu, depinzand de natura problemei.
Daca dintii sunt strambi, nu-i nici o problema.
Daca dintii au carii - atunci ai toate sansele sa-ti miroasa gura si nu prea sta nimeni langa tine, cu atat mai mults a te sarute cineva.
Tartrul este un inconvenient mai mic, dar depidne cat este de mult, ca de este minor doar la interior si doar la baza dintilor, nu se vede si nu deranjeaza pe nimeni.

| Lule a răspuns:

Nu, nu te place. Dintii strambi nu sunt o problema, dar si asta depinde cat de stranbi sunt si nu din motive estetice, ci tot din cauza asta daca sunt foarte stranbi periajul nu se va putea realiza peste tot sau toata suprafata dintelui daca exista incrucisari sau ingramadiri ale dintilor si vor aparea carii si tartru pe care nu le vei vedea decat cand va fi prea tarziu.
Cum am mai spus si altcuiva cu aceeasi intrebare caria nu e doar un punct negru si inestetic pe dinte, ea miroase urat pentru ca nu e un punct e o cavitate (gaura) in dinte unde salasluiesc resturi alimentare care hranesc bacteriile din gura (mai ales dulcele, bacteriile bucale adora zaharoza) si iti "mananca" dintele si devine o carie si mai mare cu alte complicatii si chiar dureroase.
Tartrul la fel dupa ce ca arata urat la fel si el miroase pentru ca sunt resturi alimentare lipicioase pietrificate, care daca este lasat sa evolueze (el evoluand si sub gingie) iti forteaza dintele si il scoate din alveola lui si deci iti va cadea.

| ZEwLupu a răspuns:

Orice stramba se indreapta la ciocan.

| TataNelson69 a răspuns:

Nu frate ai gura neagra și pute nu te pupa nimeni