| Marbella188 a întrebat:

Daca de ex am un ciclu regulat de 30 de zile, si stiu cand e ziua ovulatiei, si perioada fertila, si am contact sexual neprotejat după perioada fertila, in cea infertila, si anume cu 8 zile inainte sa imi vina menstruatia, pot ramane gravida?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ultimele 10-11 zile ale oricarui ciclu menstrual reprezinta d.p.d.v. fiziologic FAZA DE INFERTILITATE... ABSOLUTA..., reiese in mod cert, clar, indubitabil ca in aceasta perioada femeia este 100% INFERTILA astfel ca in aceasta perioada formarea sarcinii este IMPOSIBILA. Toti cei care sunt ''paraleli'' in aceasta privinta acestui subiect, ar fi cazul sa se abtina sa raspunda in necunostinta de cauza. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici ...In perioada precizata de tine, nu poti ramane gravida.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu poti ramane atunci gravida.

| HazelEyes77 a răspuns:

Sansele sunt foarte mici iti dai seama dar nu le poti exclude. E indicat sa faci sex protejat ca sa nu inlaturi orice risc. Multa sanatate

| 90210 a răspuns:

De fiecare data cand faci sex neprotejat poti ramane gravida. Trebuie sa folosesti cel putin o metoda contraceptiva (anticonceptionale, prezervativ). Ideal este sa folosesti anticonceptionalele in combinatie cu prezervativul. Asa sunt sanse minime, dar tot sunt sanse! Chiar merita sa risti o sarcina? Nu prea cred...

| DenisaDeni11 a răspuns:

Spermatozoidul in corpul unei femei poate trai cateva zile. Depinde de conditii. Anumite secretii de mucus ii pot crea spermatozoidul conditii perfecte pentru a trai 7 zile.
Sfatul meu este sa nu te lasi pe mana sortii, daca nu iti doresti un copil. Va fi prea tarziu sa-ti dai seama in momentul in care vei ramane insarcinata.
Si alt lucru, sa nu iei anticonceptionale de capul tau, recomandate de pe internet sau de la vreo prietena, pentru ca acestea contin hormoni, iar tu trebuie sa consulti un medic, ca sa stii care ti se potrivesc.
Succes.