| anonim_4396 a întrebat:

Daca dragostea cand te îndragostesti nu e rationala, atunci de ce neurologii sustin ca creierul nostru este alcatuit din doua emisfere, una rationala, cealalta emotionala, si ca, cele doua se completeaza pentru a lucra împreuna?
Neurologii au subliniat foarte clar ca emisferele cerebrale au functii diferite, dar se completeaza reciproc.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Ai dreptate cu totul la asta, asa este, trebuia sa zici de la inceput asa:

"Daca e frumoasa, te îndragostesti rapid.
Daca e frumoasa pe jumatate, creierul tau are timp sa rationeze pana la chimie.
Daca nu e frumoasa deloc, nu se întampla nimic.
Daca nu e frumoasa dar devine treptat, te îndragostesti treptat, fiindca de aia exista si dragoste la a doua, treia, patra vedere."

Si cand e pe jumate ai timp sa rationezi si tot asa dragoste la a doua vedere poate fi, ca si in ultimu caz.
Dar la primul caz e jale, eu la ala ma refeream.

21 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Treaba cu emisfera rationala si emosfera emotionala e modul in care au tampit jurnalistii mesajul incat sa il inteleaga si baba tanta din cucuietii de vale.

Realitate e ca desi exista diferente intre emisfere (asta era mesajul care cred ca s-a vrut a fi transmis), ambele lucreaza cand cand e vorba de procese cognitive sau emotionale.

In plus dihotomia asta emitional vs cognitiv e o inventie artisitica nu o descoperire stiintifica. E genul de confict care il vezi in opere de arta si de acolo atasamentul asta vostru fata de concept.

Realitatea e ca ai envoie de tot creierul si pentru chestii rationale si pentru chestii emotionale, nu simti cu stanga si gandesti cu drepta sau ce alta combinatie or fi zis la stiri.

Alta treaba importanta e ca emotiile si ratiunea nu sunt niste fenomene care se exclud reciproc, ele sunt oarecum aceleasi chestii. Noi putem sau sa ne gandim ca daca sarim din copac ne rupem gatul si murim sau sa ne frie frica de intime adica sa ne amintim cum a iesi ultima data cand am picat de undeva? Practic in loc sa trebuiasca sa te gandesti tu, emotia aia e gandita dinainte si iti zice doar rezultatul, ai grija sa nu pici ca iese rau..aceiais concluzie la care ai fi ajuns si tu in mod rational.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Daca ai sti cat ai ai lipsit, situatia s-ar fi simplificat.
Cu atâtea minute rationale, meritai o mărire de salariu prin Grand funda.Acum e prea tarziu, sincer îți spun.
Poate ma vor ajuta adminii cu aprecierea din partea unui editor, cine stie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Neurologii o țin una și bună, pe a lor. Că poți face o operație pe creier și să te vindeci de o depresie din dragoste, de exemplu. Când îi apucă pe ei depresia, și văd că tot taie și ea nu trece, constată că au greșit. Dar e prea târziu.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Din fericire, creierul uman are o capacitate neobișnuită de remodelare funcţională chiar şi în condiţiile pierderii unei mari părţi din ţesutul cerebral.
De aici intervine greseala lor (a unora) cand pornesc cu premiza ca, daca elimini una din emisfere vei ramane fara ratiune si/sau emotii.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar aceia se numesc neurologi.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Am omis se pare ceva important, un alt adevar prezentat de neurologi cu privire la aceste doua emisfere, si acela ca, emisfera dreapta predomina emotia si cealalalta rationamentul, dar amandoua sa aiba atat emotie, cat si rationament, fiindca se întrepatrund.
Deci oricat s-ar taia, tot nu s-ar disipa rationamentul/emotia pana la o limita.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Nu au treaba neurologii cu astea, si nici nu pretind ca ar face asa. Psihiatrii zic asa, si au dreptate, cu ce trebuie, scapi de depresia data de dragoste.
Corectezi chimia care a picat de la aia cu dragostea, si aia e, dupa ce trece un timp critic, scoti trat si scapi.

Eu am facut asa dupa inmormantarea bunicii, am luat suboxona care e un opioid si am scapat de durerea aia, dupa 21 zile am scos si am ramas binisor, ca trecuse perioada aia critica.
Adica m-am jucat putin la linia de cod asa:
IF bunica a murit THEN suferi tare, asa ca a devenit ca dupa THEN este "iti pare rau si atat".

Ca asta se intampla.
IF bunica a murit THEN pica serotonina, endorfinele si dopamina, si rezulta depresie.
Deci se poate jongla.

| Mosotti a răspuns:

Pai in alte cazuri, nu in asta cu indragosteala, nu are nici o treaba cu atunci cand esti indragostit, atunci se taie partea rationala stric cu privire la subiect, nu insa si in celelalte cazuri.
In alte cazuri rationalul merge mai departe bine.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pacat, ti-am adus argumente cu nemiluita, de la mine si de la specialisti în domeniu.
Emotia se pupa cu ratiunea, vrei sau nu vrei, se întâmpla.

Place la baiat fata fiindca exista chimie (emotie) si frumusete (ratiune)
Ce ne-am face cu dragostea din stomac fara cap?
Chiar vreau sa vad cum te îndragostesti de o fata desfigurata, sa vad daca poti iubi fara ratiune.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cand ai dragoste in stomac nu mai ai cap! Multi confirma. Ai vazut dincolo ca unii au confirmat ce am zis.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Perfect atunci! Unde gasesc o sotioara(fara ratiune) pentru calaretul fara cap?
Slabe sanse sa gaseasca una cu cap(cu ratiune) un calaret cu cap ca Harap-Alb.

Da, am vazut, cu raspunsuri gen: "Indragosteala e cam irationala"
E cam, adica pe aproape, aproximativ, ce ma? la limita dintre ratiune si emotie.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Conlcuzia e ca e nasolie, cand ne ia indrag nu mai gandim deloc, 95 % din oameni asa iti vor spune.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ma multumesc si cu 5%, stai linistit.Nu sunt disperat sa fiu în acord cu marja totala de oameni care sustin ceva fara rationament.

Pai normal ca nu mai gandesti deloc atunci cand te iau fluturasii, dar gandesti înainte de ei, nu? Sunt priviri focusate pe dansa pana la chimia propriu zisa, facute cu rationament, desigur.Nu tu erai cel care compara omul cu un robot bio sofisticat programat sa aleaga ca mai apoi sa iubeasca?
Un exemplu la fel de bun este Terminatorul.Asa cum focusa ista Terminatorul chipul la baby Jesus aici:https://youtu.be/68mAn_MD04s
asa focusaram si noi puicutele noastre pana la fluturasii din stomac.
Orice pixel a contant în declansarea chimiei noastre, si fiecare pixel a fost analizat cu atentie de rationament.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Inainte de ei da, gandesti, corect spus. Dar dupa aia din pacate nu prea, bine daca te ia tare. Ca daca te ia asa mai asa si asa, gandesti, sigur.

Eu sunt f rational cam cum zici tu, oricat mi-a placut una, am gandit, insa astia zic ca nu e indragosteala asta, eu zic ca e, ca ma fac ca nu stiu ce si cum.
Adica gandesc "merita, nu merita, e compatibila, nu e".

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Cu siguranţă. Nu cred că a existat vreo îndoiala în acest sens, fiindca nu deranjam fluturasii, de acolo se ocupa chimia.Dar pana la chimie, a fost alcatuirea chimiei si a elementelor care o compun pe aceasta, si aici a intervenit ratiunea. Adica ratiunea aseaza X element cu Y element, si BOOM! chimia se produce.

Corect! Daca reactiile chimice apar cu întarziere, atunci ai timp sa analizezi pixel cu pixel.
Dar ce zici daca reactiile chimice apar cu întarziere pentru ca fata ta e mai putin atractiva?
Adica cand da cu erori faciale cu cearcane, sprancene lasate, durdulie la față, slabuță la față etc.
Dupa care softul tau sa înceapa sa gaseasca motive(inteligenta, ochi frumosi, pasiuni etc)ca dupa sa nu mai dea error în partea cealalalta, si sa va cuplati mai repede într-un final, deoarece s-a gasit chimie, asa cum ar face un adevarat robot ultraavansat.
Cred ca nu mai analizezi nimic din moment ce chimia s-a produs instant, deoarece ai analizat ca e 100% frumoasa si a fost suficienta chimie.Si da, nu e o regula sa fie frumoasa ca sa te îndragostesti de ea, trebuie sa existe si chimie.
Deci trebuie sa se intersecteze chimia noastra cu frumusetea ei.
Daca e frumoasa, te îndragostesti rapid.
Daca e frumoasa pe jumatate, creierul tau are timp sa rationeze pana la chimie.
Daca nu e frumoasa deloc, nu se întampla nimic.
Daca nu e frumoasa dar devine treptat, te îndragostesti treptat, fiindca de aia exista si dragoste la a doua, treia, patra vedere.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ee..pai nu ai cum s-o gandesti pe aia la rece, pe aia o gandesti la fierbinte.E frumoasa si punct! Ma atrage si punct!
Dar corect ar fi sa zici ca te-a atras frumusetea ei pe care ai gandit-o rational+chimia ei.
Deci am analizat din prima secunda ca e frumoasa cu chimie cu tot.
Off.în sfarsit am scapat de un topic nesuferit. Bem ceva în cinstea lui? big grin

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact! Bem eu beau Fanta fara zahar rece, tu ce vrei, haha.

Pai era clar doar ca n-ai specificat ca in postu trecut, m-am referit doar la chestia aia fierbinte, atat, restul e asa cum zici.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate cu totul la asta, asa este, trebuia sa zici de la inceput asa:

"Daca e frumoasa, te îndragostesti rapid.
Daca e frumoasa pe jumatate, creierul tau are timp sa rationeze pana la chimie.
Daca nu e frumoasa deloc, nu se întampla nimic.
Daca nu e frumoasa dar devine treptat, te îndragostesti treptat, fiindca de aia exista si dragoste la a doua, treia, patra vedere."

Si cand e pe jumate ai timp sa rationezi si tot asa dragoste la a doua vedere poate fi, ca si in ultimu caz.
Dar la primul caz e jale, eu la ala ma refeream.

| Dana2103 a răspuns:

Nu s-a demonstrat ca emisferele sunt complet opuse, una rationala si una intuitiva. Asta se crede dar nu se stie sigur cum functioneaza aceste doua emisfere

| anonim_4396 explică (pentru Dana2103):

"Realitatea e ca ai envoie de tot creierul si pentru chestii rationale si pentru chestii emotionale, nu simti cu stanga si gandesti cu drepta sau ce alta combinatie or fi zis la stiri."

Mai adauga faptul ca poti trai cu o emisfera din creier si tot sa nu îți pierzi ratiunea+emotia. Asta denota faptul ca ambele emisfere contin atat rationament cat si emotie.

Emisfera dreapta(emotie+ratiunea)
Emisfera stanga (emotie+ratiune)

| CataCatalin994 a răspuns:

Sugerez sa mai citesti ce spun specialistii: https://en.wikipedia.org/wiki/Cerebral_hemisphere
https://en.wikipedia.org/wiki/Lateralization_of_brain_function

Si mai cauta articole stiintifice de specialitate.

Apoi revino cu o intrebare de calitate, pe baza careia putem discuta.

| anonim_4396 explică (pentru CataCatalin994):

Asta e o întrebare de calitate!
Tu confuzi activitatea creierului care este distribuita în mod inegal, cu functia celor doua emisfere (rational si emotiv)
Acest lucru este diferit de specializare, deoarece lateralizarea se referă doar la funcția unei structuri împărțite între două emisfere, nicidecum la functiile emotive si rationale ale acesteia.
Fiindca este stiut ca, poti trai si cu o emisfera, si cum se face ca nu îți pierzi rationamentul sau emotia? Se face, ca acestea doua (emotia si rationamentul) sunt distribuite în mod uniform cum s-ar zice, fiindca emisfera dreapta predomina emotia si cealalalta rationamentul, dar amandoua au atat emotie, cat si rationament, fiindca se întrepatrund.

Asta o chestie, dar gandeste-te ca nu e numai asta, este si ca înveti de placere, chiar fortat tocind, tot faci cu un strop de placere (emotie)
Asa ca, articolul meu de mai jos este unul stiintific pentru dta:
https://www.stiintaonline.ro/......ului-uman/