| Crinutaa123 a întrebat:

Daca după contactul sexual neprotejat care a fost cu 7 zile înainte de ovulatie, a urmat 2 menstruații si un test de sarcina negativ efectuat la 5 saptamâni după contact. Mai are rost sa fac alt test? Si poate fi vorba de o sarcina?
Menstruația a fost normala numai ca prima a întârziat 3 zile. Cealaltă a venit la timp

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Poti sa te linistesti definitiv fiindca in conditiile descrise NU se putea forma o sarcina, fapt dovedit de insasi cele 2 procese menstruale care s-au produs dupa intretinerea contactului sexual amintit. Menstruatia se produce strict hormonal ceea ce reprezinta garantia ca organismul femeii este "pregatit" din timp si s-a pregatit pentru respectivul proces. In concluzie atat teoretic cat si practic este IMPOSIBIL ca in uterul tau sa existe in acest moment chiar si o sarcina ipotetica. Multa sanatate!