| endarman23 a întrebat:

Dacă ejaculez în vaginul iubitei mele, e obligatoriu să-i întârzie ciclul?
După cat timp de la un contact sexual se poate folosi un test de sarcină?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca ramane gravida, ciclul nu mai vine.
Un test de sarcina se poate afce DUPA 21 de zile, DUPA ultima partida sexuala. Orice test facut inainte, este inutil si eronat.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

După minim 3 săptămâni

| endarman23 explică (pentru Adry05):

La prima intrebare vreau sa stiu mai bine

| Adry05 a răspuns (pentru endarman23):

Atunci pune o întrebare cu sens și mai multe detalii

| endarman23 explică (pentru Adry05):

Ma refer dacă îmi dau drumul în ea, neapărat îi întârzie ciclul iubitei mele sau sunt cazuri când nu se întâmplă asta?

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Atat posibilitatea cat si probabilitatea sa poata sa apara o intarziere sau neincepere a sangerarii menstruale se poate intampla/produce numai/doar intr-un procent de circa 10 -15% in cazul in care sperma este mereu ejaculata in vagin. Fiindca cam atat este raportul procentual dintre lungimea ciclului menstrual mediu de 28-30 de zile si lungimea perioadei fertile reale care este mereu de circa 3-4 zile. Formarea sarcinii devine posibila NUMAI si NUMAI incazul in care SPERMA ajunge in VAGIN in 1-a sau in toate cele 3-4 zile ale PERIOADEI FERTILE a oricarui ciclu menstrual. Doar in acest caz in urma fecundarii OVULULUI de catre un SPERMATOZOID se poate forma o sarcina implantata in UTER si din acest motiv NU se va mai produce MENSTRUATIA.
2.) Pentru informarea ta precisa dar mai ales CORECTA trebuie sa stii si sa intelegi ca rezultatul testului de sarcina efectuat este intotdeauna incorect si irelevant daca a fost facut dupa trecerea a mai putin de 14-15 zile fata dedata la care a fost intretinut actul sexual neprotejat, amintit.
Rezultatul obtinut chiar si cu cel mai hiper-super-mega-extra sensibil test de sarcina pe baza urinei, este intotdeauna 100% GRESIT, ERONAT, INCORECT daca testul este facut inainte de a trece MINIM 13-14 zile de la incident.
In a 13-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 0 - 1%
In a 14-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 2 - 8%
In a 15-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 10 -15%
In a 16-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 20 - 30%
In a 17-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 35 - 50%
In a 18-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 55 - 75%
In a 19-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 80 - 90%
In a 20-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 90 - 95%
In a 21-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 97 - 99%
NUMAI In a 28-a zi de dupa sexului/ovulatie rezultatul obtinut este 100% corectdata
Presupun ca ai inteles ca este ABSOLUT INUTIL sa iti faci testul de sarcina inainte de a trece MINIM 14-15 zile
In perioada de 14-15 zile DUPA actul sexual sau ovulatie, se poate face numai testul de sarcina pe baza analizei de sange, testul beta-hCG care se efectueaza in laboratorul de analize medicale are o corectitudine de peste 85-90% asta in cazul in care testul este efectuat dupa 14-15 zile si devine corect in proportie de 98-99% incepand cu a 18-a zi de dupa data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat.
Multa sanatate!

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!