| Andrtei2211 a întrebat:

Daca esti gravida poti face sex?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu ca iti ramane fetita din burta gravida si ea, din contra este chiar recomandat penetrarea vaginala facilteaza nasterea, desi este foarte bine Andrei sexul in timpul sarcini https://www.reginamaria.ro/......l-sarcinii
apropo nu poate ramane iar gravida ca numai ai menstruatie ca uni chiar ca poti

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti face sex pana in luna a 7-a fara probleme.
Se poate si dupa aceea dar apare oaresce risc si nu este recomandat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca nu apare/nu exista nicio problema in privinta modului in care decurge dezvoltarea sarcinii si daca medicul ginecolog in evidenta caruia este gravida, nu impune niciun fel de interdictie, atunci totul depinde numai de starea de disconfort resimtit in cazul in care acesta apare. Atunci cand apare chiar si cea mai mica senzatia de durere in timpul actului sexual, este semnalul ca activitatea sexuala trebuie sa fie intrerupta.
In cazul femeilor gravide perfect sanatoase, activitatea sexuala in mod normal poate fi practicat pana in a 37-a (penultima) saptamana de sarcina.
Este important de mentionat pentru a fi cunoscut/stiut faptul ca incepand cu cea de-a 37-a saptamana de sarcina (din cele 40), actul sexual poate influenta si/sau provoca declansarea travaliul, fiindca sperma are in continutul sau o substanta care provoaca relaxarea si dilatarea muschilor cervixului (colului uterin).
Fiecare cuplu aflat intr-o asemenea situatie are datoria sa asculte si sa respecte intru totul toate sfaturile date de medicul curant, fiindca el stie si spune ce este si ce nu este permis sa faci in pat, sau... in picioare, in functie de evolutia fiecarei sarcini in parte.
Sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Cât poftești, dacă nu cumva medicul are altă opinie.

| Goete a răspuns (pentru mihai69):

Si daca medicuk are alta opinie, face cu altul, nu cu medicul, si gata

| Emilian65 a răspuns:

Da, poti face sex ca si pana acum.

| Sofer a răspuns:

Poți fara probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am vazut femeie sa stea 9 luni fara ceva actiune. Daca medicul nu va interzice puteti face intr-o veselie, la propriu.

| Devil21 a răspuns:

Da

| EuNuImiIubescViata a răspuns:

Intr-adevar

| AdyTHEBoSS a răspuns:

Yup

| Haifaa a răspuns:

Nu ca lovești copilul in cap! Și se sparge capul!