| Reginaciobanu a întrebat:

Daca eu fac sex cu un baiat si acela isi da drumul in mine, eu iau pastila de a doua zi si dupa iar o fac si isi da drumul, isi face efectul si pentru a doua oara?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii existenti in pastila contraceptiva (de a2-a zi) care au fost introdusi in organism, de obicei vor ramane chiar foarte activi pentru o perioada mai multe zile. Insa nimeni nu poate sti care este numarul exact/precis al zilelor in care hormonii ajunsi in organism vor inhiba/bloca functionarea celor 2 ovare incat acestea sa NU poata elibera OVULUL. Insa respectiva fata/femeie NU are cum/sau de unde sa stie care va fi perioada zilelor urmatoare, in care va fi infertila incat sa NU se mai poata forma o sarcina in cazul in care va ajunge din nou sperma in vaginul ei.
Se stie precis ca numai daca pastila contraceptiva Escapelle sau Postinor2 a fost folosita cu 1-3 zile inainte de ziua/data in care urma sa se produca OVULATIA, numai/doar atunci eficienta ei va fi maxima. Daca pastila este administrata corect si mai ales in primele 24 de ore de dupa "accident", (ruperea prezervativului, sex sau masturbare neglijenta) eficienta pasilei contraceptive va fi de circa 95%. Eficacitatea pastilei contraceptive este maxima sau foarte mare in functie de timpul rapid de administrare, in cazul in care contactul sexual se termina in mod "nefericit" si acest lucru nedorit se intampla in perioada fertila a ciclului menstrual. NICIODATA pastila de a 2-a zi NU SE VA FOLOSI ca metoda contraceptiva, fiindca acest lucru se asigura prin alte metode de protectie cum ar fi : prezervativ, ovule spermicide, pastile AC, inelul NuvaRing, plasturi hormonali, etc, etc. Daca se foloseste cu scopul de a impiedivca formarea sarcinii, in acel caz cu cat este mai scurt intervalul dintre momentul actului sexual ''cu probleme'' si momentul administrarii pastilei de a 2-a zi, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite va fi mai mare. Eficacitatea pastilei Escapelle, Postinor2, depinde de timpul in ore care au trecut de la actul sexual neprotejat :
- In termenul de 0 - 24 de ore - eficacitatea este de 95%
- Intre 25 - 48 ore - eficacitatea va fi de 85%
- Intre 49 - 72 ore - eficacitatea scade la 55- 58%.
Daca au trecut mai mult de 3 zile de la folosire, se apreciaza ca efictul pastilei scade atat de mult incat este posibil ca ovarele sa-si reia activitatea si sa libereze ovulul care poate fi fecundat de catre spermatozoizii ajunsi in vagin in cazul unui nou act sexual neprotejat. Din acest motiv ar fi mai mult decat indicat si necesar sa folositi prezervativul ca mijloc de protectie. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pastila de a doua zi se ia doar in cazuri extreme. Nu se mesteca precum Orbit. Folositi prezervativ, că vă protejează si de BTS (boli cu transmitere sexuala).

| romeo78 a răspuns:

Este o iluzie această pastilă! În momentul în care ești tânără, fertilă, el potent, își dă drumul în tine, e chestiune de timp până vei rămâne însărcinată! Soluțiile cu o rață de succes de 100% a nu rămâne însărcinată sunt: legarea trompelor și steriletul! Restul, sunt doar paleative! Și, prezervativ dacă folosești, poți rămâne însărcinată dacă se rupe, găurește!

| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi se ia 1 singura data in viata ta, doar in situatia in care ai sex accidental in perioada fertila.
Efectele ei secundare sunt dezastruoase, putand provoca tulburari de ciclu pe 6-12 luni, hemoragii intre cicluri au chiar formarea de chisturi, fibroame sau cancer.
Deci, folositi prezervativul care NU are efecte secundare, nu musca, nu doare, nu manaca si nu costa mai mult decat o acadea.

| Emilian65 a răspuns:

Da.

| Goete a răspuns:

Pastila de a doua zi are efecte nefaste si asupra organismului tau, convinge-l sa nu isi mai dea drumul in tine. Sau, cel putin nu in vagin

| Rux04 a răspuns:

Pastila asta nu se ia ca pe bomboane, nu este metodă contraceptiva. Citește prospectul! Se ia maxim o dată în viață si doar dacă esti în perioada fertilă si se rupe prezervativul. Te sfătuiesc să-l pui să folosească prezervativul. Puteți pune pe el si putin lubrifiant pe bază de apă. Pus corect si cu lubrifiant nu se va rupe.

| Secret5 a răspuns:

Nu

| Deea2427 a răspuns:

Nu