| AIeXxX a întrebat:

Daca faci avort inseamna ca esti criminal? Sau medicul daca iti face avort e criminal? La cati bebe nenascuti a ucis. Ce credeti?

14 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Hmm,depinde cum gandim. Daca stam sa analizam logic aceste argumente ar fi in felu urmator.
1. Nu ma pot numi criminal cand nu am posibilitate sa intretin acel copil(da uni ar putea spune ca de ce nu m-am gandit cand l-am pro creat si etc, greseli se intampla, etc mai bine un avort decat o viata distrusa sau mai multe )
2. In momentul in care tu esti minor la fel si prietena ta, si va 'jucati' si se intampla nu o pot numi 'nenorocire' pentru ca asta este o fericire, sa spunem cand se intampla 'chestia' find amandoi minori, avortul este o solutie pentru a nu distruge 2 persoane si viata familiilor lor. Pe de alta parte la varsta maturitati, existand atatea metode de contraceptie se poate usor evita aceste lucruri.Dar din nou.cine suntem noi, sau eu, sau oricare dintre noi sa judece? Avem liberul arbitru.Cat despre pacat, te intreb eu pe tine draga alex, ce ai prefera sa ai un copil si sa te chinui cu el si tu si parinti tai si prietena ta, si familia ei ( vorbind la varste fragedere ) sau sa faca avort? e simplu, viata merge inainte, copilu e bine venit in momentu in care ai si conditii pentru el, nu ne apucam sa ne jucam dea facutu copiilor ca e cool(de acord incercarea de pro creere e ok mm)

| Necunoscut112 a răspuns:

Nu eşti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca faci avort nu inseamna ca esti criminal. Ai dreptul de a renunta la o sarcina nedorita.
Ai grija insa sa nu ajungi sa regreti ca ai facut asta. Pana la urma e un sufletel

| Andersann a răspuns (pentru anonim_4396):

Este, dar in anumite cazuri poate fi urmarea unui viol, ceea ce ar insemna ca mereu va fi o amitnire neplacuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca faci parte din acel grup de oameni care considera ca povestile inventate ale diferitelor popoare, in diferite colturi ale lumii, la distanta de cateva mii de ani cu scopul de a manipula si controla oamenii cu IQ-ul redus prin frica doar pentru propriul lor amuzament si castig mai ales material, sunt adevarate, da, esti un criminal si meriti sa fii batut cu pietre si ars de viu.

Daca nu crezi in existenta zeilor pentru ca esti destept si stii ca exista o explicatie stiintifica in spatele oricarui fenomen "supranatural", chiar daca nu esti suficient de inteligent ca sa o intelegi in totalitate, stai linistit, esti in siguranta.

| Camuflaj2017x a răspuns:

Daca e pe asa, si daca arunci sperma, esti criminal.

| Mynameiz a răspuns:

Mai mult e vina ta ca tu vrei sa faci avortul, tu sau persoana care a dat nastere unu bebe e mai
mult criminala. Dumnezeu iubeste viata!

| suntserios a răspuns (pentru Mynameiz):

Zici? si prefera dumenezeu asta ca niste copii sa fie parasiti, infometati, orfani samd? Doar asa de distractie?

Sa comparam suferinta unui copil nedorit cu niste organisme celulare?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru nimportequi):

Nu imi zi mie asta, zile sutelor de copii parasiti, care in traiesc in saracie, care sunt batuti si abuzati de parinti, care mor de foame samd

Zile lor ca ai gasit tu solutia pentru toti, te provoc chiar sa te duci la un copil care are un handicap si care isi ducea veacul printr un orfelinat ca ai gasit tu raspunsul la toate ca ai o gandire complexa

Răspuns utilizator avertizat
| Mada606 a răspuns:

Medicul nu mi se pare vinovat ci cea care i-a decizia asta, dacă nu-l poate crește tot îi poate lăsa dreptul la viață, mi se pare că avortul trebuie făcut doar in cazuri extreme în rest se poate omite chiar și dacă nu vrei copilul