| anonim_4396 a întrebat:

Daca faci sex ne protejat poti sa te imbolnavesti?

22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, te poti imbolnavi foarte grav: blenoragie, sifilis, trichomoniaza, hepatita cronica B sau C, SIDA.

| psiholoaga a răspuns:

Da, desigur. Sunt multe infectii cu transmitere sexuala, de la chlamidya, la HIV. Foloseste prezervative. Daca nu si aveti mai mult de 6 luni de relatie, mergeti si faceti testele (relevante doar daca niciunul nu a facut intre timp sex neprotejat cu alta persoana) pentru ITS-uri. Controale periodice la ginecologie si totul e ok, puteti sta linistiti cu bolile, dar tot trebuie o metoda de contraceptie.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Da.

cami
| cami a răspuns:

Daca aman2 sunteti sanatosi, evident ca NU.
Cele mai des intalnite BTS-uri sunt:
-SIDA;
-sifilisul
-hepatita C
-herpesul genital
decat sa risti sa "obtii" asa ceva.cat te-ar costa un prezervativ.3 lei?!
bineinteles ca n-ar fi vorba de bani.ci de placere chatterbox. uof.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Stii ce mi se pare cel mai interesant: esti in masura sa tastezi aici o intrebare, dar nu esti in masura sa dai un google search. Toata lumea vorbeste de boli cu transmitere sexuale, iar sida chiar provocase o pandemie la un moment dat, iar tu intrebi daca poti sa te imbolnavesti. Oare cu ce gandesti?

auran
| auran a răspuns:

Pai atunci fa dragoste ca poate nu te imbolnavestihee hee

regis
| regis a răspuns:

Nu, nu ai cum sa te imbolnavesti printr-un simplu contact sexual. De fapt tuturor le place sa faca sex numai cu prezervativ si atunci inventeaza diverse pretexte, cum ar fi asta cu bolile cu transmitere sexuala, contraceptia samd. Si daca te-ai imbolnavi, mare lucru... doar pentru asta s-au inventat medicamentele, nu? Chestia aia cu "mai bine previi decat sa tratezi" este o inventie a celor care doresc sa instaureze o noua ordine mondiala. Boli incurabile? Simple amanunte, nu merita discutate.

| alexa a răspuns:

Da daca unul din voi are vreo boala care se poate transmite prin contac sexual...
daca nu nu cred ca exista vreun risc
cel mai bine pentru a te feri de orice pericol si pentru nu a sta mereu speriata faceti.va tu si partenerul/a ta un examen medical...asa veti afla sigur daca exista vreo boala, pentru ca in acest caz eu zic ca mai bine va protejati...riscul este prea mare, iar sanatatea trebuie sa fie pe primul loc
multa bafta

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Evident ca te poti imbolnavi. Si nu numai de boli cu transmitere sexuala, ci si de "burta la gura". E chiar asa de scump un prezervativ?

| CrucifiedCountess a răspuns:

Normal. Daca nu de hiv. te pricopsesti cu un herpes, gonoree, sifilis(la barbati) lupus (la femei). s. a. m. d. Bafta!

| eni a răspuns:

Da cu siguranta! Pe ce lume traiesti? In epoca de piatra?

| eni a răspuns:

Da cu siguranta! Pe ce lume traiesti?

| Cryss a răspuns:

Uite ai aici toate bolile cu transmitere sexuala : http://www.sfatulmedicului.ro/......-sida_1101

| ingrijitoare a răspuns:

Suta la suta ca apoi sa suporti rusinea in fata medicului cind te va consulta. Vei rezista psihic? Si la femei si la barbati. Cind vor fi controlate cu rigoare cele doua organe feminin si masculin.

| Raluca_7548 a răspuns:

Doamne...la cat se vorbeste despre asta..mai intebi?
Bineinteles ca poti sa te imbolnavesti..sunt atatea boli cu transmitere sexuala...ai grija!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sida si hepatita c sau b ar fi cele mai grave si cu urmari fatale, mai ales ca forte multe persoane nu stiu ca sunt purtatoare de virus. ti-as putea enumara o lista intreaga de boli care se iau prin contact sexual, oral sau anal.foloseste prezervativ, nu vrei regreta si vei avea o viata linistita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi pare rau, a trebuit sa reeditez pentru ca a aparut de doua ori raspunsul meu la intrebarea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! Clarrrrrrrrrrrrrrrrrr!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu siguranta... dar mai bine folosesti prezervativul si nu ai treaba... stai linistit stiind ca toul a fost protejat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da se poate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da daca partenera e bonlava. daca partenera e sanatoasa nu te inbolnavesti decat daca o faci anal ne protejat-))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da