| vali15 a întrebat:

Daca faci sex oral neprotejat poti lua vreo boala? Si ce fel de boala si poate fi tratata?

33 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, orice infectie are partenera/partenerul tau. Unele pot fi tratate: Candida, sifilis, blenoragie, hepatita B sau C; altele nu: HIV, HPV

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Uite cea mai mare surpriza a vietii tale: imaginea HIV si genomul HIV documentat: http://en.wikipedia.org/wiki/Structure_and_genome_of_HIV
Nu e nimic special, ti se pare tie ceva exceptional si nemaintalnit fiindca esti foaret neinformat, dar daca vei citi ceva mai mult pe subiect vei fi surprins de cat de inaintata este stiinta si ce lucruri complexe poate intelege mintea umana. Crede-ma, ti se va deschide o lume de care haba nu ai si la care ignoranta iti blocheaza accesul. Si atunci nici nu vei mai fi atat de sigur pe tine si pe capul tau (care poate gandi foarte bine, daca ii furnizezi informatii stiintifice, nu gunoaie) si nici atat de agresiv (fiindca agresivitatea se naste din ignoranta si nesiguranta, ca metoda de aparare, asa cum ai demonstrat mai jos). Succes la invatat si astept sa devii un om cu mintea deschisa! Nu mai fi atat de temator si nesigur pe capacitatea ta de intelegere, sunt convinsa ca poti si tu.

| relian a răspuns (pentru Brigaela):

Ai facut vreodata test de HIV? Sau stii macar in ce consta un test de acest gen? Stii ce rezulta sau ce vad ei dupa ce fac un test? Informeazate si dupa mai stam de vorba.Nu stiu care dintre noi este mai neinformat.Ce vrei sa cred in HIV asa cum cred oamenii in Dzeu? HIV nu este Dzeu, adica ceva in care sa crezi doar fara sa il poti vedea etc.Cauta pe net ca am vazut te pricepi sa cauti si vezi in ce consta acel test de HIV.Si o sa vezi daca ei dupa test vad ceva vreun virus sau nu. Daca nu poti vedea un virus atunci de ce sa imi dau cu parerea? Asa sa dau o explicatie pentru SIDA? Pai daca esti doctor cauta frate si vezi exact care este cauza nu veni cu basme.

| Brigaela a răspuns (pentru relian):

Da, am facut de 5 ori in viata test HIV. Stiu exact in ce consta acesta, in identificarea ntigenelor sau anticorpilor prin testul ELISA. Stiu ce inseamna ELISA, chiar eu l-am facut cu mana mea. Tu ai vazut vreodata cu ochii tai o placa tectonica? Si totusi, fara sa o vezi stii ca e acolo fiindca da cutremure. daca iti dau o cana de apa in care am dizolvat o lingura de zahar, nu vei vedea zaharul, ca este solvit bine in apa, cin il vei simti fiindca este dulce si vei sti ca am indulcit cu ceva apa. Asa este si cu testul HOV: daca gasim in sange o proteina unica care apartine virusului si numai virusului, logica de bun-simt ne obliga sa stim ca virusul este acolo. Asa cum era cu apa: daca iti dau apa dulce vei sustine ca e proaspata de la chiuveta numai fiindca mintea ta nu e capabila sa depaseasca bariera faptului ca nu vezi indulcitorul? Stiinta a avansat, noi intelegem chestii complexe. Inteleg de la tine ca pe tine gandirea nu te ajuta sa depasesti aceasta bariera, ca nu poti practic. Am mai intalnit oameni cu coeficiente liminale pentru care chestiile astea erau de neintele. Eu am incercat acum sa ti le explic ca pentru cel mai mic coeficient ed inteligenta normal. Dac anici asa nu ai reusit sa pricepi, sa asimilezi, imi pare rau, dar sa stii ca problema estestrict capacitatea ta de intelegere a lumii, putinta ta de a gandi, de a formula gandiri cu un grad mediu de complexitate. Imi pare rau, dar pana la urma nu putem fi toti oameni de stiinta.

| relian a răspuns (pentru Brigaela):

Draga exemplu tau este zero.Si stii de ce? Hai sa iti explic sa intelegi si tu.Sa luam exemplu cu zaharul si apa.Tu zaharul il vezi? Da normal ca il vezi il stii ii stim structura etc.Apa o vezi? Da o vezi si stiim despre ea ce structura are.Pai daca pun ceva ce stiu peste altceva care la fel stiu foarte bine cum poti sa faci balaria asta de comparatie? Cred ca nu stii ce vorbesti.Nu ma fa pe mine prost pentru ca tu nu esti capabila sa intelegi chestii simple. Aaaaaa sa inteleg acum esti si om de stiinta.Hai ca esti tare de tot.Deci tu stii ce este ala un test HIV dar prefer sa asculti povestile altora si sa le iei de bune, decat sa stai tu sa gandesti. Faci aceiasi chestier ca si crestinii, ei zic ce zice popa.Asa si tu spui ce spun oamenii de stiinta, fara sa te intrebi daca au sau nu dreptate. Iiei orice de bun.De unde stii tu ca lipsa imunitatii nu se datoreaza stiu si eu altcuiva? De ce sa atribui aceasta chestie cuiva ce nu stii ce este, cine este sau cum este? Este exact ca si exemplu dat de mine cu Dzeu. Exemplu ce tu l-ai dat se potriveste ca nuca in perete.Acum sa te intreb ceva. Daca esti bolnava de gripa sa zic ok? Si sa admitem ca nu stim cine provoaca asta da? Ce facem? Facem un teste da? Ei acum te intreb cand facem test pentru gripa analizam la micropscopul electronic ce vom vedea? Sa nu spui ca nu vedem nimic si doar banuim.Acolo vom vedea un virus aia vom vedea.Ei asa cum vedem acel virus al gripei asa ar fi trebuit sa vedem si pe HIV.Nu ti se pare normal, logic? Se pare ca in cazul tau este mai normal sa spuinem Dzeu a facut aia Dzeu adduce ploaia si asa mai departe decat sa iti explicit si sa descoperi realitatea.Si uite asa ca istorie sa stii ca un medic francez a venit cu idea asta cu HIV, insa un American a raspindito.De ce? Simplu, pentru ca americanu ocupa o pozitie in guvers si era pe cale sa fie dat afara din motivele lor.Atunci el vrind sa isi pastreze jobu sa agatat de chestia cu SIDA pentru ca atunci era la moda.Si a venit si gata am descoperit cine provoaca SIDA a zis el.Si a spus uite si francezul X la fel zice.Ca sa vezi ce face din om o slujba.Si uite asa omul nostrum sia pastrat jobul.Dar nu pentru ca a mintit.Ci pentru ca companiile farmaceutice asta si astepta ca cineva din govern sa zica da uite exista un virus exista ceva si hai noi sa facem medicamente etc.Cam asa stau lucrurile sa stii si tu.Si ce ai spus tu cu placuile tectonice da asa sa convenit ca ar fi insa na zis nimeni 100% batut in cuie ca asa ar fi.Na spus nimeni 100% ca mijlocul pamantului ar fi incandescent.Si asa mai departe.Deci astea sint teorii la care au aderat aproape mai tti oamenii.Si cu HIV stai linistita ca nu au aderat toti medicii la aceasta teorie pentru c a mai sint si oameni cinstitit pe pamintul asta.Chestia asta cu HIV a fost un fel de lege.Gata asta este toti asa trebuie sa invete. Exact cum invatam noi istorie la scoala si nu era si nici acum nu este aia adevarata.Si exemple iti pot da balamuc.Deci cand faci o comparatie fa-o sa mearga. Daca noi nu am fi cunoscut zaharul sa nu fi avut habar de existent lui da comparatia mergea.Dar mergea daca dupa analize iesea ca in acea apa nu exista decat apa.Deci tu imi dai apa aia dulce si eu accept asa cum ai zis tu ca prostu? Nicidecum.Merg cu ea la analize si vad ca in afara de apa mai e si glucoza sau zaharoza etc.Ei prin acel test de HIV nu vad absolut nimic in plus.Ba dimpotriva vad ceva lipsa ceva in minus adica lipsa imunitatii sau scaderea imunitatii, adica a antigenelor din corp.Asta nu inseamna ca acolo este un virus. Daca ar fi l-am fi vazut ca doar nu este invizibil.Asa ca Dna de stiinta aveti grija ce explicati oamenilor.Nu te supara dar am si eu o scoala si nu una facuta cu bani sau in vremurile astea cand treci ca rata prin apa.Chiar daca nu scriu correct grammatical asa cum spun unia pe aici e problema mea si scriu cum vreau.

| Brigaela a răspuns (pentru relian):

Fiindca am vazut si HIV (cu ochii mei, la microscopul electronic) si ii stiu structura perfect, il pot descrie, desena, etc (mai bine decat stii tu care este structura zaharului, fii sigur). Ce naiba, chiar nu iti poti pune deloc mintea in miscare? Ti-am zis ca sunt om de stiinta, era la mintea cocosului ca experienta mea include si vizualizarea cu ochii mei a virusului. Tu nu l-ai vazut, dar eu l-am vazut si te asigur ca nu e deloc invizibil
Nu am zis ca nu ai scoala, probabil ai cateva clase. Scrii cum poti, inteleg ca nu e posibil sa stii gramatica limbii, fiindca este destul de complexa. Inainte ii criticam si eu pe cei care scriau gresit gramatical (normal ca nu crede nimeni balaria ca scriu asa cum vreau). ii criticam ca isi bat joc de limba asta romana, care este limba mea si pe care o respect. Dar intre timp am inteles ca unii oricate eforturi ar face nu pot sa scrie corect, mintea lor nu ii ajuta. Si fiindca se simt extrem de umiliti de starea lor spun: scriu asa cum vreau, ma priveste. Un om cat de cat inteligent recunoaste: am putine studii, nu am reusit sa inteleg gramatica, va rog sa ma scuzati. Dar un om cat de cat inteligent stie ca sunt lucruri pe lumea asta pe care nu le-a vazut el, dar le-au vazut altii. Oricum, poti sa stai linistit: ai cunoscut pe cineva care a vazut cu ochii lui HIV si, daca vrei, pot vorbi cu sefii mei si ti-l pot arata si tie, ca sa-l vezi cu ochii tai si sa poti integra in sistemul tau de gandire existenta lui. Il vei vedea exact cum vezi un caine pe strada, exact cu aceeasi claritate

| relian a răspuns (pentru Brigaela):

Hai sa o lasam aici ca macane.Tu ai vazut cite greseli ai facut la comentariul anterior? Scuza-ma dar se pare esti o persoana foarte incuiata.Si apropoo ca esti om de stiinta si ai vazut desene animate la microscop, un om de stiinta nu sta pe un astfel de site.Asta arata cit de mare om de stiinta esti.Am vazut exemplul tau cu zaharul. Daca asa explicit si clientilor tai e clara cat de multumiti sint.Si cred ca imi dau seama ce medic esti.Probabil esti medic de familie adica ceva mai jos decat un vraci.Lasa-te de meseria asta pentru ca nu este pentru tine. Apucate de altceva fa curatenie ceva pe la cei care au bani, sa faci si tu ceva util.Si nu am cateva clase daca tot bati apropouri.Pot sa te asigur ca am mai multe clase decit ai tu.Si inainte sa critici pe altii ar fi cazul sa te analizezi pe tine si sa iti corectezi tu tie greselile.Stii structura virusului HIV? HA ha ha ce tare esti.Mai informeaza-te pe la cei care incearca sa caute povesti sa vezi ce spun ei. Dupa ei acest virus isi schimba sructura permanent asa ca nu vad ce ai vazut tu la ce microscop pentru ca sint sigur ca nici nu stii cum arata un astfel de microscop..Hai ca nu are rost sa mai discutam, deja sint lamurit de cit te duce mintea.Si cauta si vezi greselile tale din mesajele anterioare si apoi sa cauti greselile altora.Nu mai imi scrie ca nu mai pierd timpul cu tine.Esti total pe dinafara crede-ma.

| Brigaela a răspuns (pentru relian):

Bun, deci ai acceptat ca exista, dar ca e ca un desen animat fiindca nu ai tu capacitatea de a intelege. E un pas inainte: sa-ti recunosti limitele. Felicitari!
Te-am invitat sa-l vezi cu ochii tai, asta arata fara putinta de tagada buna mea credinta, faptul ca ti-l pot arata, ca am capacitatea mentala si tehnica. Dar inteleg acum ca e prea mult pentru tine. Daca te razgandesti, stii unde ma gasesti.

| Brigaela a răspuns (pentru relian):

Oricum, sper ca Vali, cel care a pus intrebare, sa aiba o capacitate de intelegere un picut mai mare decat a ta si sa fi inteles ce trebuie sa inteleaga: ca trebuie sa se protejeze cand face sex oral si ca sfaturile medicale trebuie primite de la oameni care chiar stiu despre ce este vorba, nu de la persoane complet ignorante in respectivul domeniu.

| relian a răspuns (pentru Brigaela):

Tu nu ai nici o capacitate nimic.Te rog vezi-ti de oile tale.Ai vazut HIV bravi tie felicitari sper sa primesti premiul NOBEL.Mai urmeaza sa afli si cul il poti combate si gata esti omul secolului. Iara noi nu am raspuns la intrebarea pusa aici, ci doar am discutat pe linga subiect, am ajuns din put in lac.Insa tu ai adus toata discutia asta aici, tu cauti rica cauti cearta si nu stiu de ce.Probabil nu ai alta activitate.Mai sint medici care dau raspunsuri dar nu pe astfel de siteuri.Sint siteuri specializate unde un medic da ceva sfaturi, trimiteri dar atat si foarte pe scurt.Vad ca tu asa un mare om de stiinta stai pe aici toata ziua si dai sfaturi tuturora.Ei bine eu nu sint curios de faturile tale pentru ca am vazut ce si cit gandesti.Ai inceput sa jignesti sa ma faci prost si asa mai departe.O persoana asa cum sustii tu ca ai fi nu face asa ceva indifferent cu cine ar discuta.Asta arata gradul tau de civilizatie.Eu da am facut jigniri dar in urma celor primate de la tine si eu nu ma dau mare om de stiinta.Eu doar am repetata ce altii au descoperit sau au spus, ori dupa caz unele pareri persoanale legate de anumite subiecte.Iar referitor la intrebarea de aici da asta cu sexul este asa cum spui tu si multi altii trebuie sa te protejezi daca faci sex cu o persoana necunoscuta.Dar daca ai pe cineva stabil, deci il stii foarte bine locuiesti cu acea [persoana nu vad de ce te-ai proteja.Asta in cazul in care nu doresti suprize legate de sarcini nedorite.Cu asta sant de acord cu tine daca ai spus asta.In rest ce am deviat de la subiect deja esti departe.Atit trebuia sa raspundem omului aluia ca el na intrebat de HIV nici ca face sex cu leprosy si alte chestii.Doua fraze erau de ajuns.1.Te protejezi daca faci cu necunoscuti sex, pentru ca poti lua boli sau nu vrei copii si
2.Nu te protejezi daca ai iubita, iubit stabil locuiesti impreuna etc.Pentru ca nu ai ce boala lua daca stii ca ea, el nu au boli.
Referitor daca am acceptat daca exista virusul HIV raspunsul este NU.Si vezi ca mai este o persoana care la fel ca si mie a comentat ca nici el nu crede ca acest virus nu exista.Si nu am vazut nici un coment la adresa lui.Deci tu te consideri o persoana calificata sa dai sfaturi? Am vazut ce sfaturi dai si ce comparatii faci.Scuzama dar ar fi cazul sa ne oprim aici.Am recunoscut ce a fost de recunoscut ca am discutat pe linga subiect si ca ce ai spus tu si alte persoane referitor la sex daca s-a spus asa este si atat.Restul merge la alta intrebare. Pune tu intgrebarea asta pe aici si acolo putem discuta despre HIV. Aaaaa uitasem tu esti pe aici doar sa dai sfaturi nu sa pui intgrebari, pentru ca le stii pe toate deja. Uitasem ca esti om de stiinta.Dar si oamenii de stiinta nu se pricep la orice domeniu, asa cred ca si tu ai ceva nelamuriri intru-un domeniu anume, Numai bine si cati mai multi client daca esti pe aici sa racolezi client.

| harciog a răspuns:

Mama naibii de viata, poti face dependenta cronica la mirodenii.

| mona a răspuns:

Sigur ca poti lua boli, herpesul si sifilisul sunt cele mai des intalnite

| Purec a răspuns:

Virusul HIV nu a fost descoperit, dar asta nu inseamna ca boala nu exista. Sincer am indoieli ca boala ar fi produsa de un virus ( nu vad cum ar actiona un virus in felul acela, in cel mai rau caz putea sa fie o bacterie). Ce nu inteleg eu este de ce se face o asa mare propaganda despre aceasta boala si se incearca asa mult sa se sperie lumea.Este o mare prosteala, medicamentele asa zise, "anti-sida" sunt cele care pana la urma duc la deces. Citisem intr-o carte despre chestia asta, autorul era Kary Mullis, dar nu mai retin exact titlul, dar poti cauta pe goagal tongue.

| Încrucişătorul a răspuns:

Daca tu gasesti o metoda sa faci sex oral protejat, castigi inima universului.

| relian a răspuns:

Ai fost invitat cumva la discutie si eu nu stiu? Si daca acea femeie este doctor eu stii ce sint? Popa.Eu nu arat dispret fata de nimeni, dar nu veni cu povesti de adormit copii sugari ca nu pot fi de acord.Da nimeni nu s-a nascut invatat asa cum spui insa atunci cind tot vii si persisti in himere ce vrei sa zic? Eu sint omul faptelor, realitatii nu a povestilor. Vremea povestilor a trecut pentru mine ca nu mai sint copil.Insa unia inca tot asa au ramas tot viseaza sau sint foarte usor de manipulate. Iara anul ala n-are legatura cu nasterea mea.Nu stiu de unde le scoateti si cum de dati unui an sau unor cifre aceasta destinatie.In anul ala se puteau intimpla multe.Dar asa ca idee iti spun nu este anul meu de nastere.Au pus cei de pe site si anul ala daca este un an si adresa mea de aici.Gata deja ma satur sa dau explicatii altora care nu au legatura cu ce se discuta.Si nu da sfaturi altora daca nu esti in tema. Daca esti medic ce inseamna? Gata esti medic deja le stii pe toate sau cum? Afla ca sint medici ce nu stiu pe ce lume se afla.Medicii adica cei mai multi dintre ei nu fac nimic altceva decit meseria ce au invatat-o si atat.Si chiar si in meseria lor tehnologia avanseaza dar ei se pare tot pe loc stau.Nu am spus toti medicii, mai sint si exceptii.Si daca tu nu stii un lucru, nu iti explici un fenomen mergi unde? Asculti ce spune X sau Y? De unde sti tu ca acea persoana spune adevarul chiar daca are o anumita pozitie in societate? Atunci de ce nu asculti pe Basescu pe politicieni ca ei sint sus si au scoli si asa mai departe.Ce te face sa crezi ca o anumita persoana spune adevarul si alta nu? Pe ce te bazezi tu cind accepti o explicatie? Pe slujba acelei personae sau pe ceva concret care sa iti satisfaca nelamurirea? Sa inteleg ca mergi pe mina unui medic a unui preot si asa mai departe fara ca tu sa gandesti sau cum? Omule nu imi mai dai tu mie mesaje ca nu sint curios ce spui.Cind o sa vii cu ceva legat la ce se discuta atunci tot ce se poate sa avem o discutie.Ramii cu gasca ta si lasa pe altii. Iara eu sint pe aici la fel ca si tie sa aflu una alta dar ceva real concret nu basme.Dar se pare ca unia sint pe aici sa critice pe altii cum scriu sa ii faca analfabeti ca nu pun semene de punctuatie si asa mai departe, deci total pe linga ce se discuta.Cind o sa se discute chestii de gramatica sau despre mai stiu eu ce ani de nastere si asa mai departe da o sa raspund.Si daca tu te multumesti cu ras; punsuri care nu au explicatie si doar le accepti ca sint spuse de doctori care stau unde? pe TPU cred ca asta spune multe.E cazul sa ne oprim aici ca nu are rost.Si nu te mai agita sa imi scrii pentru ca nu o sa mai pierd timp sa raspund.Mai este pe aici o alta persoana care la fel cauta doar pricina se leaga de felul cum scrii si asa mai departe, dar nimic legat de subiectele aduse aici in discutie.Participati si voi la discutii dati-va cu parerea, veniti cu o idee ceva nu doar stati si asteptati sa vedeti de care sa va luati si doar sa criticati. Iara persoana ce spui tu ca e doctor nu eu am mers la ea sa scriu stiu si eu ce.Eu am dat un raspuns personal, a fost doar opinia mea si nu am spus asta e adevarul, asa trebyuie sa faca cine a pus intrebarea. Dupa, doctoral tau a intrat la mine sa ma ia la rost cum si ce discut eu sau ce ras[punsuri dau. Daca ea este doctor sa dea raspunsuri altundeva sa isi faca un site unde sa fie acceptat doar ce vrea ea sau doar informatiile care au support. Ceva gen Wikipedia.Deocamdata aici poate raspunde oricine si sa isi spuna parerea.Nu este un site unde doar ce este correct trebuie acceptat.Numai bine si lasa comentariile la adresa altora si daca ai ceva de spus comenteaza legat de subiecte nu legat de personae.Si inainte sa iei apararea cuiva este bine sa stii si ceva despre acel subiect.

| Empathizer a răspuns:

Prin sex oral poti lua orice boala transmisibila sexual pe care o are partenerul sexual. Localizarea unor leziuni poate fi insa diferita. De exemplu daca tu ii faci sex oral neprotejat cuiva cu sifilis, sancrul primar iti va apare in gura, pe buze sau in gat. S-au vazut destule cazuri.
Conditia obligatorie ca sa iei o boala cu transmitere sexuala este ca partenerul sexual sa aiba o astfel de boala sau sa fie purtator de germeni ai vreunei astfel de boli.

| Mihaimagnidicul28 a răspuns (pentru Empathizer):

Pai si cu aceste boli se naste sau cum le dobandeste?

| Mihaimagnidicul28 a răspuns (pentru Empathizer):

Pai si cu aceste boli se naste sau cum le dobandeste? Cum se trateaza sifilisul si in cat timp?

| Vix999 a răspuns:

Poti lua orice boala...mai ales daca ai vreo afta sparta sau gingii care sangereaza... cel mai des se ia sifilis, herpes genital sau gonoree prin oral.

| Vix999 a răspuns:

Cu tot respectul dar esti atat de pe dinafara incat ma sperii...

| relian a răspuns (pentru Vix999):

Daca te pot speria inseamna ca tot am ceva nu? Daca eu sint pe dinafara tu cum esti? Aaaaa poate esti in casa deci esti inauntru.E si asta o constatarea.De ce sa iti bati tu capul cu teorii de ce sa citesti sau sa incerci sa iti explicit anumite lucruri cind este mai usor pentru tine sa vii si sa spui unei persoane pe care nu o cunosti ca habar n-are ca e pe dinafara.E foarte simplu nu? Ce sa faci si tu na.Doare trebuie sa fii bagat si tu in seama undeva si alt loc nu ai gasit decit pe aici.Du-te tataie si da un raspuns daca ai la o intrebare sau intreaba tu daca ai o nelamurire ceva, nu mai veni cu critici la adresa persoanelor. Spune ceva orice o idee o teorie chiar daca e proasta dar macvar asta arata ca incerci sa gindesti sau sa spui ceva si tu.Si scutestema de comentarii la adresa persoanei.Numai bine.

| Vix999 a răspuns:

Fundamantal gresit. BTS (sau mai nou ITS) se pot lua prin ORICE fel de sex : normal, anal si oral.

| LineGuide a răspuns:

50% din femeile care fac sex oral sunt predispuse la cancer in gat.Iar 47% fac cancer in gat.
Sunt diferite boli ale cavitatii bucale care se pot lua.Nu HIV dar celelalte da.Mai ales daca partenerul\partenera nu sunt foarte atenti la igiena corpului lor.
Mult noroc!

| wales a răspuns:

Prost nu e cel ce nu înţelege unele lucruri, cât de multe, ci acela care le înţelege pe toate pe dos. Nicolae Iorga.

Dragă BeNice, ai nevoie de muuuultă răbdare şi nu numai, dacă accepţi un '' dialog '' cu nea Vrelian şi tot nu-l scoţi din ale lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wales):

Suntem oameni si avem dreptul sa gresim dar acelasi drept ne obliga sa ne indreptam greselile chiar daca... "iarta-mi Doamne pacatele sa-mi pot face altele " tongue

| Irena97 a răspuns:

Si aia care au murit de SIDA ( Freddie Mercury de ex) de fapt au murit de guturai, nu? Esti culmea bai!

| relian a răspuns (pentru Irena97):

Exact ai dat raspunsul correct.Dar ai dat un raspuns correct din plesneala. Fetito oamenii mor de SIDA care nu are nimic in comun cu asazisul virus HIV intelegi? Cred ca nu intelegi si o sa incerc in citeva cuvinte sa iti explic.Se spune ca SIDA adica pierderea imunitati mai pe scurt ar fi provocata de acest virus.Acest virus distruge sistemul tau imunitar dupa care tu mori de guturai exact cum ai spus.Acum ai inteles? Mori si de la o simpla raceala pentru ca esti total lipsit de apararea.Mori de la cea mai banala infectie din orice.Deci nu sint deloc culmea.Acum ca SIDA este o boala da este pentru ca sint cazuri balamuc, insa problema este cine provoaca aceasta boala.Si chestia asta este o teorie cu virusul HIV.Si asta nu o spun eu o spun cei care studiaza incearca sa gaseasca acest virus sau presuspus virus care ne distruge sistemul de aparare.Concluzia este asa cum ai spus tu mori de GUTURAI.Virusul asta a aparut sa se incerce a se da o explicatie la SIDA.Dar la fel poti da vina pe orice altceva ca ar provoca acest lucru.Problema este de natura financiara pentru ca daca dai vina pe mancare nu iti iese nimic.Atunci ce le iese lor din toata povestea asta nelamurita? Banii balamauc locuri de munca si asa mai departe.Cine a fost cu ideea de virus HIV a fost o persoana sus pusa de care statul asculta, el facind de fapt jocul marilor comapnii farmaceutice.Aiai nu trebuie sa faca milioane? Pai si daca nu mai apar boli ei ce or sa faca sa produca medicamente si deci milioane? Ori scot ei o noua boala ori o inventeaza ori cum este cazul asta invenrteaza un posibil inamic la o boala la care nu se stie inca ce o provoaca.Nu am spus sigur ca no fi un virus, am spus ca deocamdata nu se stie 100% ca asa ar sta lucrurile.Plus de asta na vazut nimeni acest virus asa cum poti vedea un virus de gripa sau mai stiu eu de ce. Sper ca ai priceput cite ceva.Eu nu sint impotriva stiintei sau a religiei sau a cuiva care da un raspuns corect.De ce sa dau vina pe Dzeu daca eu nu pot s a fac un anume lucru, sau sa dau vina pe satana.Cauta,descopera sa fazi ce cauzeaza un lucru un fenomen, vezi si dupa poti spune da uite asa e corect.Deocamdata chestia asta cu HIV este pe aproape cu teoria bigbang.Si apoi nu am vazut nici un comentariu; la adresa altei persoane care la fel ca si mine nu este de acord cu acest HIV. Oare de ce? Uite aici la intrebarea asta sau la aceasta discutie Purec 21 spune exact ce am spus si eu cum ca acest virus nu a fost descoperit da? Nu am vazut pe nimeni sa se lege de el sa comenteze ceva la adresa lui.De ce? Si el spune ca virusul nu este descoperit dar asta nu inseamna ca boala nu exista. Exprimarea lui nu este una corecta.De ce? Pentru ca boala exista dar nu se stie cine o determina.Deci nu poti spune ceva ce nu vezi ca determina o boala deja existent.Boala exista de foarte multa vreme insa nu are o explicatie reala.Ca este virus ca este bacterie nimeni nu stie, doar se fac presupuneri.Cind o sa se descopere ceva concret real atunci o sa vin si zic da asa este a fost un virus.Dar acum nu pot spune acest lucru doar pe baza unor supozitii.

| irrumator30 a răspuns:

Sexul oral poate duce la luarea de boli cu transmitere sexuala. Mai ales daca persoana respectiva are o rana in gura, si daca mai si sangereaza, atunci toate boli cu transmitere sexuala se pot transmite si partenerului.

Asa ca, totusi ai grija cu sexul oral.

| Ralf1971 a răspuns:

Da se pot lua, dar riscul este foarte mic. Bolile care se pot lua sunt : -herpes 20 % -hpv 10 %-gonoree 5% -sifilis 3% -hepatita B 2% -hiv 1 %

| rekinu94 a răspuns:

Sifilisul de fapt se trateaza.Aici corectez dar se scapa foarte greu de el, ei bine se trateaza doar daca e depistat la timp.Pentru sifilis se primesc niste injectii gratuite!
Asta nu cotneaza ceea ce conteaza e sa te protejezi si sa ai grija cu cine o faci!
N umerita pentru 15-20 minute de placere sa ramai cu o boala pentru toata viata!
Ai grija!
O zi placuta sper ca te -am ajutat!

| Neverplayer a răspuns:

Cel mai rau herpes.

| dovleac a răspuns:

Nu poti sa iei decat cateva boli cu transmitere sexuala

| gabridian a răspuns:

Herpes,hepatita.Hiv nu.