| Adiadi23a a întrebat:

Daca faci sex pentru prima data e risc sa iei vreo boala sau ceva daca faci neprotejat? Pur și simplu sa o bagi fără?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intotdeauna exista acest risc, nu numai prima oară. Depinde cum o faci si cu cine o faci.

| epurasu a răspuns:

Tu nu faci pentru prima oara, ai afirmat ca ai facut de multe ori! si pana acum cum de nu stiai raspunsul la o asa intrebare?! Sau acum spui adevarul ca sa stii pentru cand vei face pentru prima data? Da intotdeauna e bine sa folosesti prezervativul.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este intotdeauna risc foarte mare sa iei boli cu transmitere sexuala, cand faci sex neprotejat, chiar si de la primul contact sau chiar si de la atingerea labiilor pasaricii, cu un penis care este afactat de boli. Daca nu exista bube pe penis, nu inseamna ca baiatul nu poate avea boli cu transmitere sexuala, mai ales daca are SIDA or HPV, care nu se vad decat la analize medicale.
De aceea este indicat ca absolut toate partidele sexuale, sa se faca protejate cu prezervativ!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O întâlnire ocazională cu e persoană necunoscută este foarte periculoasă.
Sexul cu o parteneră în vederea căsătoriei, de asemenea trebuie abordat cu precauție. Sunt boli care se declanșează la ani după incubație. Când unul din parteneri a avut contacte neprotejate cu mai mulți parteri anterior este de asemenea problematic. Astfel în vederea căsătoriei, așa știu că se cere un set de analize.

| mihai69 a răspuns:

Din întrebările anterioare, deduc că ambii parteneri sunt sănătoși - în acest caz nu există riscul să iei vreo boală, că n-ai de unde.
În caz contrar însă... riscul e enorm.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa iei o boala sexuala daca faci sex neprotejat.

| sofisis a răspuns:

Da, normal ca exista riscul daca persoana cu care faci sex are ceva sa iei si tu.

| Rux04 a răspuns:

Bună. Sigur că da. Și aceste boli sunt asimptomatice deci recomand folosirea prezervativului la toate partidele sexuale.

| 90210 a răspuns:

DA