| Camiiiiii a întrebat:

Daca in cele 12-24de ore ovulul nu este fecundat, mai exista sanse ca in urmatoarele 2-3 zile, atunci cand intra in procesul de dezintegrare, sa poata fi fecundat? sau nu?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa trecerea celor maxim 24 ore de la eliberarea din foliculul ovarian, adica in cazul in care ovulul nu este fecundat de catre unul dintre spermatozoizii existenti deja si/sau aflati in asteptare, atunci ovulul "imbatraneste" si din acel moment NU mai poate fi fecundat, deoarece invelisul sau exterior, adica MEMBRANA CELULARA se rigidizeaza si se intareste atat de mult incat devine impenetrabil. In cazul in care spermatozoizii ajung in preajma ovulului dupa trecerea celor 16-24 de ore, indiferent de numarul lor si al incercarilor sustinute de a penetra membrana, acest lucru devenind imposibil, niciun spermatozoid NU vor mai putea strapunge membrana/invelisul ovulului pentru a ajunge la nucleu ovulului in vederea realizarii fecundarii prin contopirea celor 2 nuclee.

| Camiiiiii explică (pentru corbulalbrosu):

Vă mulțumesc din suflet pentru ajutor!

1 răspuns: