| anonim_4396 a întrebat:

Daca in ianuarie am avut un "contact sexual" (mi-a introdus degetele in vagin si probabil sa fi avut sperma pe ele). Peste 3 zile mi-a venit ciclul care a durat si a fost mai putin ca de obicei. In februarie mi-a venit ciclul doar ca a durat vreo 5 zile si nu a fost abundent (inainte dura 7zile). E vreo sansa sa fiu gravida? In conditiile in care nu a fost sex sex si mi-a venit ciclul la 3 zile dupa si apoi si luna urmatoare doar ca a fost mai putin. Asta ar fi a treia luna si nu am simptome. Ingrijorarea mea vine din faptul ca si in ianuarie si in februrie la vreo 2 saptamani dupa terminarea ciclului mi-a curs o secretie maronie si putin sange atunci cand ma sterg. Ma gandesc sa nu fie ciclu peste sarcina sau ceva. Va rog ajutati-ma

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care acea acea masturbare prin ''degetica'' a fost practicata cu 3 zile inaintea zilei de pornire a menstruatiei care s-a si produs la data calculate, preconizata, inseamna ca joaca sexuala a avut loc intruna din ultimele 9-10 zile ale ciclului. S-a stabilit in mod sigur, cert si precis, prin cercetari stiintifice si prin studii MEDICALE ca ABSOLUT INTOTDEAUNA in decursul unui ciclu menstrual, unul dintre cele 2 OVARE va produce 1 singura data 1 singur OVUL (rar mai multe) si acest lucru se intampla INDIFERENT DE TIPUL SAU LUNGIMEA CICLULUI MENSTRUAL, cu FIX 14 zile inainte de ziua in care se va produce urmatoarea menstruatie adica va incepe un nou ciclu menstrual. Intre ziua de OVULATIE si ziua de pornire/incepere a urmatoarei menstruatii este situata PERIOADA LUTEALA care are mereu lungimea FIXA de14 zile. De asemenea este DETERMINAT STIINTIFIC si MEDICAL ca OVULUL ''traieste''/este VIABIL intre 8 -12 ore, foarte rar pana la 24 de ore, timp in care poate fi FECUNDAT de catre un spermatozoid sau altfel spus fecundarea ovulului este posibila NUMAI/DOAR in ziua in care ovulul a fost eliberat din foliculul ovarian. De asemenea este stabilit stiintific ca atunci cand ovulul NU a fost fecundat, acel ovul in decursul urmatoarelor 3-4 zile intra intr-un proces de imbatranire accelerate si degenerare rapida care se termina prin destramarea/dizolvarea ovulului si DISPARITIA EFECTIVA a acestuia. In consecinta/concluzie, fiindca ovulul dispare din uter in mod efectiv dupa circa 4 zile, rezulta ca in urmatoarele 9-10 zile ale perioadei luteale ramase pana la terminarea ciclului, NU mai exista posibilitatea de a se forma o sarcina, fiindca este IMPOSIBIL ca in uter SA mai poata sa EXISTE UN OVUL VIABIL. Din acest motiv in acele ultime 9-10zile sexul poate fi intretinut fara protectie si barbatul poate ejacula sperma IN VAGIN fara nicio retinere fiindca zilele respective reprezinta PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE a ciclului menstrual, cea in care formarea sarcini este 100% IMPOSIBILA. Din acest motiv chiar si daca ar fi existat in mod sigur sperma pe degete, in urma acelei masturbari NU se putea forma o sarcina, astfel ca orice teama sau ingrijorarea de-a ta este irationala, complet nejustificata fiindca este lipsita de logica. Multa sanatate!

| Hellobello a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Si secretiile si sangele care apar dupa 2 saptamani de la ciclu nu sunt un motiv de ingrijorare? De la ce pot fi?

| Ionu1627372 a răspuns:

Nu stiu

| Ionu1627372 a răspuns:

Nu stiu, iti place sa te masturbezi?