| anonim_4396 a întrebat:

Daca in saptamana mare dinaintea Pastelui ti post negru miercurea si vinerea, te poti impartasii?
Nu am tinut deloc, nicio zi din post si sunt foarte sensibila la mancare si nu pot manca orice, si ieri am mancat cu dulce, si m-am gandit ca daca tin post negru miercuri si vineri ma pot impartasii. Ce parere aveti?

P. S.: am postat tema aici pentru ca am nevoie de raspunsuri.:*

O zi frumoasa.happy

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Eu am ținut post, dar nu negru trei zile consecutiv și într-a patra am fost la preot (cu care vorbisem în prealabil) și m-am mărturisit după care m-a împărtășit.
Pentru ca preotul să te poată împărtăși postul trebuie ținut cel puțin 3 zile la rând și de asemenea, înainte trebuie să te mărturisești (spovedești).

3 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Da, însă înainte vorbește cu preotul dacă mărturisește și împărtășește sâmbătă...

| ViseleSuntSacre a răspuns:

@Imperia, adica eu pot tine miercuri, joi si vineri, si sambata sa ma duc sa ma impartasesc?

| Dydytzik a răspuns:

Da te poti impartasii dar nu trebuie neaparat sa tii post negru, Dumnezeu ne iarta toate pacatele