| Bogdiii93 a întrebat:

Daca inseli, inseamna ca nu mai simti niciun sentiment fata de persoana iubita?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Inselatul se face din lipsa de ocupatie, nu are merit, pentru mine inseamna ca a durut-o in cur daca m-a inselat tot timpul.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Înseamnă că nu te mai respecți pe tine!
Pa, pa.

| mimiwewem a răspuns:

NU! dacă înșeli înseamnă că îi lipsește ceva persoanei cu care ești. Dar, o iubești în același timp și îți dai seama după.

| RAY a răspuns:

Nu,ori o faci din razbunare, dorinta sexuala etc sau numai iubesti in general femeile o fac ca razbunare, barbati ca asa simt ei sau ambele sexe o fac suntem diferiti nu pot sti sasi spun e imposibil

| sofisis a răspuns:

Of...vesnica dilema.
NU. Nu inseamna ca nu iubesti.
Inseamna ca nu te respecti pe tine insuti. De ce? Pentru ca ceva clar scartaie in relatie si in loc sa ai "cojones" si sa infrunti adevarul, preferi sa inseli ca sa scapi de frustrari.
Eu nu am inselat niciodata. Dar nu pentru ca m-am gandit la partener si la suferinta lui. Ci pentru ca EU nu pot. Ceva din interiorul meu nu ma lasa. M-as umili pe mine insami.
Acestea fiind spuse : se inseala din plictiseala, din razbunare, din dorinta de a simti pasiunea de inceput a unei relatii, din curiozitate, din dorinta pur sexuala etc. Cauzele sunt fara numar
(ca sa citez clasicii in viata - manelistii) si fiecare om care inseala iti va raspunde indubitabil la fel : am gresit si eu. Asta inseamna ca de fapt constientizeaza ca nu e ok ce fac si stiu ca isi iubesc partenera/ul dar cumva au avut o scapare.
Deci de foarte putine ori se inseala din lipsa de sentimente.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru sofisis):

''Of...vesnica dilema.
NU. Nu inseamna ca nu iubesti.
Inseamna ca nu te respecti pe tine insuti.''

Ei nu mai spune.
Oare de ce am impresia ca multi traiti dupa un tipar anume format de societate si ganditi doar dupa el.
Sa-ti explic o situatie.
Un tip iubea mult o tipa.Deci iubire nu gluma...
Tipul avea vreo 19 ani, tipa 16 ani.
Tipa era virgina si nu prea vroia sa-si inceapa viata sexuala.
Tipul la 19 ani iti dai seama ca nu prea mai putea gandi cu neuronul, ci cu hormonul mai ales ca trecuse mai bine de jumatate de an de relatie.
Tipul era virgin.
Vroia sa devina si el barbat ca na era si timpul.
Dupa tine asa... cam cat ar fi trebuit sa o mai astepte pe tipa?
100 de ani?
Nu traim in povesti si basme da?
Tipul si-a inceput viata sexuala la un chef cu o alta tipa.Na s-a intamplat.
Crede-ma o iubea mult pe tipa cu care statea.
Cei doi dupa asta s-au despartit si reimpacat de 10-15 ori pana in ziua de azi. Tipul are 25 de ani acum, iar tipa 23.
Au fost perioade in care fiecare o luase pe alte drumuri, dar au fost si perioade in care au fost impreuna.
Ca si concluzie dupa tine asa... tipul chiar nu o iubea deloc pe tipa?
Tocmai ce acum 2-3 zile au dormit impreuna si exista sentimente intre cei doi.

| sofisis a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Tu cred ca nu ai citit deloc ce am spus eu ci te-ai limitat la primele 2 randuri.
Citeste si daca ai ceva de adaugat, abia atunci o sa inteleg toata polologhia ta care nu face altceva decat sa sustina raspunsul meu.
O zi buna.

| stark47 a răspuns:

Nu cred.
persoanele care inseala nu pretuiescatat de mult persoana cu care au o relatie, sunt usor influentabile si nu au o tarie de caracter.
de cele mai multe ori acest scenariu duce la o despartire pentru ca tu(cel care inseli)fiind o persoana slaba la urmatoarea ocazie vei face acelasi lucru, si nimeni nu doreste ca sentimentele sale sa fie tradate.

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Ba da e posibil sa simti ceva pentru persoana iubita.
Peste tot aud faptul ca daca inseli nu simti nimic. Daca iti iubeai prietena/prietenul nu o/il inselai.

Pot exista sentimente pentru persoana iubita, dar in nici un caz nu exista respect.
Asta e cu totul altceva.
Ar trebui sa inteleaga multi/multe din ziua de azi ca nu exista respect atunci cand inseli.
Nu e vorba de incredere sau de iubire aici.

| Chawki a răspuns:

Te-ai plictisit!?

| Deanimus a răspuns:

O persoana poate iubi o alta persoana si-n acelasi timp sa o insele, indiferent ca ne place sau nu ideea. E un fapt dovedit.

| vicecity8 a răspuns:

Da, tu inca mai simti ceva pentru persoana iubita, dar ea nu te satisface destul, deci tu simti nevoia de a avea pe altcineva care iti poate satisface placerile

| CIICriss a răspuns:

Poti sa fii indragostit de mai multe persoane deodata, si de toate cu aceeasi patima, fara s-o tradezi pe nici una.

| georgianna95 a răspuns:

Nu inseamna ca nu mai simti niciun sentiment fata de persoana iubita. Dar daca o iubeai atat de mult nu ar fi existat a doua persoana in viata ta! vorba aceea 'daca ar fi sa alegi intre doua persoane alege-o pe a doua deoarece daca ai fi iubito asa mult pe prima nu ar fi existat si o a doua persoana'