| Valentin_Andrei_1974 a întrebat:

Daca iti dai drumul intr-o fata cand este pe ciclu ramane însărcinată?

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

S-a stabilit stiintific si medical ca exista posibilitatea sa se poata forma o sarcina in cazul in care sperma ajunge in vagin in zilele de menstruatie insa probabilitatea de a se forma o sarcina este extrem de mica de circa 1-3%. Si acesta posibilitate apare, exista. numai /doar in cazul in care ciclul menstrual este extrem de dereglat sau in cazul in care lungimea ca numar de zile a ciclului menstrual este intotdeauna mai scurta de 24 de zile. Ca si concluzie finala se poate afirma ca raspunsul este DA insa extrem de rar si doar daca este intrunita existenta uneia dintre cele 2 conditii mentionate. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru ca sa nu mori in acualul stadiul de crasa dezinformare rolling on the floor citeste cu maxima atentie... si INVATA :
POSIBILITATEA SI PROBABILITATEA DE A SE FORMA SARCINA IN PRIMELE 7-8-9 ZILE ALE CICLULUI MENSTRUAL
Daca sperma in mod sigur NU ajunge in vagin, in acea situatie formarea sarcinii devine imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual. Daca actul sexual este intretinut in perioada zilelor de menstruatie, in astfel de cazuri exista si situatii in care apare posibilitatea de formare a unei sarcini insa asa cum am amintit numai daca sexul s-a terminat cu ejcularea spermei in vagin, chiar si daca sexul este intretinut in a 4-a, 5-a sau a 6-a zi de menstruatie sau intruna din zilele imediat urmatoare/de dupa terminarea sangerarii menstruale. Dar/insa aceasta posibilitate exista numai in cazul in care ciclul menstrual este ori foarte dereglat, sau foarte scurt. Posibilitatea reala de a e putea forma sarcina in urma unui sex intretinut in cea de a 4-a, 5-a ori a 6-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla in cazul in care LUNGIMEA ciclului ca numar de zile a este de 21, 22, sau 23 de zile. Afirmatia se bazeaza pe faptul ca este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de ziua de terminare a ciclului, astfel reiese ca OVULATIA se produce :
- in a 7-a zi a ciclului de 21 de zile, (fertil intre a 3-a si 8-a zi)
- in a 8-a zi a ciclului de 22 de zile, (fertil intre a 4-a si 9-a zi)
- in a 9-a zi a ciclului de 23 de zile. (fertil intre a 5-a si 10-a zi)
Si ca atare rezulta ca NUMAI/DOAR in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de 21, de 22 sau 23 de zile, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa inca de prin cea de a 3-4 a sau a 5-a zi a ciclului menstrual. Fiindca este cunoscut si faptul ca spermatozoizii care ajung din vagin in uter, in conditii bune traiesc in medie 2-3 zile in uter (foarte rar mai multe), reusesc sa fecundeze ovulul care poate sa apara cel mai devreme posibil incepand cu cea de a 7-a, a 8-a sau a 9-a zi a ciclului.
Vei reusi sa intelegi cele explicate, doar daca iti va permite nivelul IQ-ului. thinking laughing

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| Andreeush a răspuns:

Șansele sunt foarte scăzute însă s-au văzut astfel de cazuri.

| sofisis a răspuns:

Teoretic nu. Practic, au fost cazuri. Foarte rare dar au fost

| Paul754880338 a răspuns:

Nu

Răspuns utilizator avertizat