| anonim_4396 a întrebat:

Dacă iubita mea ia anticonceptionale gen acum si peste 5 sau 10 minute avem un act sexual poate rămâne gravidă?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

N-are niciun sens ce ai zis acolo. anticoncepționalele ca să aibă efect trebuie luate zilnic conform a ce zice medicul, n-are nicio legătură când le iei și când faci sex dacă sunt luate corect

| Violleta2022 a răspuns:

Bieninteles ca poate sa ramana gravida!
Anticonceptionalele au nevoie de 10 zile ca sa inceapa sa-si faca efectul, pentru ca nu actioneaza atat de rapid si trebuei sa le iei zilnic, la aceeasi ora.
In primele 10 zile de cand incepi sa le iei, ai nevoie de protectie cu prezervativ, ca risti sa ramana imediat insarcinata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca intrebarea NU este formulat corect, in aceste conditii NU se poate transmite un raspuns care sa fie corect.
-- ce inseamna anticonceptionale gen? thinking
-- este vorba de pastila anticonceptionala? sau de pastila contraceptiva numita si pastila de a 2-a zi?
-- iubita ta este in perioada fertila a ciclului menstrual?
In cazul vostru este indicat sa folositi prezervativul din moment ce habar nu aveti in ce situatie va aflati si mai ales prima data sa va informati cat se poate de corect. Doar procedand astfel veti reusi sa nu faceti vreo prostie cu totul regretabila. Sanatate!

| Sofer a răspuns:

Eu nu am inteles nimic din intrebarea ta laughing

| Goete a răspuns:

Gravida... De la tine?

| Catalinadusmanasu a răspuns:

Dacă iubita ta a luat anticoncepționale, recomandate de doctor, vreau sa ți spun așa :

1 Anticoncepționale trebuie luate zilnic pentru as face efectul, exceptând perioada in care este la menstruație.
2. Dacă ea, a căpătat o cutie, a luat o pastila in ideea de a nu rămâne gravida azi înainte de sex, iar după nu va lua sau nu a mai luat nici înainte, ei bine da exista șanse.
Fi ți mai precauți și protejează te, iar dacă tu nu poți sa o faci. ar fi cazul ca poți avea mai multe probleme decât un copil.