| anonim_4396 a întrebat:

Daca la o fata i-a venit ciclu vineri si azi a facut sex fara protectie ramane gravida tinand cont ca si azi a avut multe scurgeri de sange?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca menstruatia a inceput vineri, inseamna ca astazi in ziua de luni, ciclul menstrual al fetei respective astazi a ajuns in cea de a 4-a zi de menstruatie care este si a 4-a zi a ciclului menstrual. Insa fara sa fie cunoscuta lungimea ciclului ca numar de zile cat si tipul ciclului menstrual de a fi regulat ori neregulat NU se poate oferi un raspuns care sa fie 100% corect si/sau obiectiv. Teoretic in acest moment in proportie de peste 95% ea se afla in perioada de INFERTILITATE RELATIVA a acestui ciclu menstrual. Intrebarii tale se poate oferi doar urmatorul raspuns care chiar daca este subiectiv, totusi este catusi de cat explicativ :
POSIBILITATEA SI PROBABILITATEA DE A SE FORMA SARCINA IN PRIMELE 7-8 ZILE
--Daca sperma in mod sigur NU ajunge in vagin, atunci formarea sarcinii devine imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual.
--Daca actul sexual este intretinut in timpul zilelor de sangerare menstruala, in acele cazuri poate exista si situatia in care apare posibilitatea de formare a unei sarcini, insa asa cum am amintit numai daca sexul s-a terminat cu ejcularea spermei in vagin. Uneori chiar daca sexul este intretinut in a 4-a, a 5-a sau a 6-a zi de menstruatie sau in una din zilele imediat urmatoare/de dupa terminarea sangerarii menstruale poate exista o anumita insa foarte mica posibilitate de a se forma sarcina, dar aceasta exista numai in cazul in care ciclul menstrual este : ori foarte dereglat, sau un ciclu menstrual foarte scurt.
Posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex intretinut in cea de a 3-a, 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla in cazul cicluui menstrual REGULAT, insa cu LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului de doar 21, 22, sau 23 de zile. Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de terminarea ciclului, astfel ca OVULATIA se produce in a 7-a zi a ciclului de 21 de zile, in a 8-a zi a ciclului de 22 de zile, a 9-a zi a ciclului de 23 de zile. Si ca atare rezulta ca in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de 21 sau 22 de zile, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa de prin a 3-a sau a 4-a zi fiindca spermatozoizii ajunsi in vagin in acest moment, supravietuiesc incat sa fecundeze ovulul care apare in a 7-a sau a 8-a zi a ciclului. Multa sanatate!

| Ely1234567 a răspuns:

Nu rămâne

| 70gabriela70 a răspuns:

Da. Da, mereu exista sanse sa ramai insarcinata atunci cand faci sex neprotejat.

| xTheFrog a răspuns:

Nu, nu ramane insarcinata.