| Eligirl a întrebat:

Dacă luna trecuta am avut ciclu regulat, dar numai luna trecuta am. avut, normal la mine mi e neregulat tot timpul. și în luna asta mi a întârziat ciclul câteva zile poate am rămas, sau e din cauza ca nu e regulat? menționez ca nu am simptome de gravida. Dar mi e frica oricum, în urma cu o săptămână am făcut si cu prezervativ și neprotejat. și am făcut de mai multe ori și înainte sa facem neprotejat a urinat și s a spălat.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece in cazul ciclurilor neregulate nu se poate determina ziua ovulatiei deci nici perioada fertila, femeia este obligata,"condamnata" sa intretina doar acte sexuale care sunt protejate printrun anumit mod. Doar in cazul in care nu ajunge sperma in vagin se poate considera ca formarea unei sarcina este eliminata. Daca penisul a fost spalat in mod constiincios si daca a urinat suficient de mult dupa ejaculare se poate spera sa nu fi ajuns sperma si spermatozoizi in vagin in timpul sexului neprotejat. Pe viitor ar fi indicat sa nu va jucati cu "focul" deoarece va puteti "arde" chiar foarte tare. Multa sanatate.

| denisa763 a răspuns:

De obicei atunci când ramai gravida nu îți mai vine ciclul, deci dacă îți vine în continuare totul e în regula.
Dacă nu vrei sa ramai, te sfătuiesc sa te protejezi ca sa nu ai parte de vreo surpriza.