| Hellobello a întrebat:

Daca ma apas pe burta in saptamana 10 de sarcina, ar trebui sa ma doara sau sa simt ceva?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Burta/abdomenul femeii insarcinate in cea de a 10-a saptamana de sarcina NU poate sa prezinte modificari de marime vizibile fiindca uterul are inca marimea initiala. In cea de-a 10-a saptamana de sarcina viitorul copil incepe sa faca trecerea de la stadiul de embrion la cel de fetus si are o marime cuprinsa intre 25 si 30 mm lungime. Bebelusul in acest moment are o greutate de circa 3 grame! Iar daca este vorba de o sarcina multipla, gemelara, atunci copiii vor fi cam de aceeasi marime si cam aceeasi greutate fiecare. In concluzie burta ta nu poate fi marita din cauza ca uterul nu si-a inceput modificarea de a creste in volum. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Nu.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu are de ce sa te doara sau sa simti ceva.

| Hellobello explică (pentru MihaiNicu23):

Pai daca se mareste uterul. Ma gandesc ca nu e la fel ca atunci cand nu ai fi insarcinata