| AmiPotan a întrebat:

Daca ma duc la un control gineocologic se poate detecta o sarcina? Avand in vedere ca a trecut o luna de la ultimul contact sexual si am facut 5 teste si toate negative.Si cat costa acest control? Imi trebuie ceva fisa medicala? Nu am fost niciodata.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Cu ajutorul ecografiei de inalta rezolutie si precizie, obtinuta prin utilizarea sondei ecografice transvaginale, se poate determina situatia/starea existent in uter cu maxima acuratete si stabili foarte precis daca exista sau nu o sarcina. De regula tariful consultatiei ginecologice cu efectuarea ecografiei transvaginale se situeza in jurul valorii de 120-150 de lei. Pretul difera de la un cabinet ginecologic la altul foarte putin, darpot sa existe si preturi/tarife putin mai ''piperate'' insa acestea se practica in functie de notorietatea/renumele clinicii sau a medicului ginecolog. In cazul in care nu ai o scrisoare medicala de la medical de familie, NU ti se va cere sa prezinti absolut nimic. Sanatate!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca testele sunt negative de ce iti faci griji?

| AmiPotan explică (pentru darrio2007):

Pentru ca mi-a intarziat menstruatia aproape 2 saptamani si am tot felul de filme mi e tare frica abia am 21 de ani sad nu am resurse pentru un bebe si mai am un an de facultate

| antiqque a răspuns:

Daca ai facut test de sarcina la 10 zile dupa ziua in care trebuia sa vina menstruatia sansele sa fii insarcinata sunt mici.
Daca vrei sa fii sigura te poti programa la un ginecolog, nu iti trebuie nici o fisa medicala. Daca vrei sa nu platesti du-te la medicul de familie pentru o trimitere.