| Andreea555555555555 a întrebat:

Daca mi-am inceput viata sexuala de curand (o luna) si nu simt sa fac sex, dar nici sa ma excit in sensu sa-mi fac fantezii sau ganduri, inseamna ca am libidoul scazut? Ar trebui sa ma duc la sexoterapeut? Mentionez ca am intampinat niste probleme, durere si usturime din cauza ca am avut o infectie. Si pur si simplu nu ma pot masturba sau sa fac sex pentru ca nu simt nimic.

Răspuns Câştigător
| CristianaMaria a răspuns:

Sunt multe cauze...si eu sunt ca tine.eu mi am inceput viata sexuala de 2 luni si o fac doar pentru el, eu nu prea simt nevoia. daca ma lasa, stau si o luna si tot nu imi vine cheful.cand o fac e fain, dar se duce instant dupa partida de sex senzatia si nu ma motiveaza sa imi mai vina cheful.sunt unele femei super sexuale, care simt nevoia des si altele care nu.chit ca tu esti asa, mai asexuala, asa ca mine, ar putea sa te ajute el. daca te-ar provoca, excita, atinge etc.si eu am avut infectie in trecut doar de la atinsul cu mana.m-a masturbar el si am facut infectie de am stat 10 zile pe antibiotic.de masturbat nu o fac nici eu pentru ca e o prostie pentru mine si nu simt nimic dar cand am relatii cu el e fain, nu zic nu.azi am fost la ginecolog si mi-a spus ca o sa imi afecteze rau viata sexuala daca continui asa.eu am si dureri la inceputul actului si mi-a zis sa fac 3-4 zile la rand sa se relaxeze muschiul ca altfel mereu o sa o iau de la capat.e greu, eu cred ca te inteleg cel mai bine de aici dar daca iubesti si vrei relatie, trebuie.trebuie pentru partener pentru ca nici un baiat nu va sta cu tine in ritmul asta.si eu pana nu de mutl faceam o data pe saptamana sau o data la 2 dar nu mai merge. oricui ii spuneam ma critica.baietii nu sunt ca noi...ei vor mult mai des

| Andreea555555555555 explică (pentru CristianaMaria):

Iti multumesc mult ca ma intelegi! Intr-adevar, ei simt mai des decat noi. De ceva ma tot gandeam la problema asta a mea si vad ca e mai mult si pe psihic, in sensul ca ma controlez eu si nu las sa ma ia " valu " laughing si + de asta e normal sa simt asta cand 98% a fost doar durere si usturime. in fine. Totusi o sa incerc sa vad ce imi place si poate reusesc sa ma simt bine si sa fiu "normala" fiindca ma stresez foarte mult din cauza asta.

| CristianaMaria a răspuns (pentru Andreea555555555555):

Sa știi ca psihicul face 99%! Eu ca să încep să simt plăcere a trebuit sa lucrez mult și mi am dat seama ca fără sa îmi creez starea aia din cap, nu mergea. Încearcă și ai sa vezi ca dacă te concentrezi și vrei, o sa poți sa îți creezi o stare de placere maxima. La noi e psihicul, la băieți e fizicullaughing. Asa suntem noi femeile, noi avem nevoie de mai mult, de emoții și multe altele și nu doar de o partida de sex și gata ne am ușurat. În schimb ei asa funcționează. Bărbații se descarca și gata, sunt bine. Tatăl unei colege de a mele mereu spune ca trebuie sa îți răsfeți femeia și sa ii oferi multe pentru ca ea niciodată nu va simți gradul de placere la același nivel cu cel al bărbatului în timpul sexului. Ei se simt mult mai bine decât noi. Trebuie sa te concentrezi sa îți faci partida de sex cât mai faina și o sa te ajute mult. Trebuie sa vrei și o sa fie bine. Și treci peste, trebuie sa treci pentru el pentru ca nu e ok ca el sa ajungă sa se masturbeze sau sa meargă la altele pentru ca tu nu îl poți satisface când își dorește. Asa o sa poți sa ți o relație, altfel nu va sta. Bărbații nu stau dacă nu sunt satisfăcuți sexual pe termen lung pentru ca ii afectează, va afectează pe amândoi

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inseamna doar ca ai un incapabil langa tine, care nu stie sa-ti faca un preludiu bun, sa te excite si sa incepeti o partida sexuala, pregatiti.
Usturimile si durerea sunt ca o confirmare ca erai perfect uscata, din lipsa excitatiei.
Schimba barbatul, ori cere-i astuia sa invete sa-ti faca preludiu, inainte sa treaca la penetrare, ca asa este normal.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca participarea la cateva/mai multe sedinte de terapie sexuala sub indrumarea unui psihoterapeut sexolog specializat in tratarea afectiunilor (problemelor) generate de lipsa sau de nivelul foarte scazut al libidoului precum si cele de dinamica sexuala, ar putea sa-ti fie de folos. Infectia vaginala indiferent care este natura agentului patogen care-l provoaca, trebuie tratate cu multa seriozitate fiindca pot produce/genera stituatia nedorita de sterilitate care uneori devine definitiva. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Nu ai experiența și nici partenerul tău nu e în stare să te excite.