| grigor3 a întrebat:

Daca nici prezervativele nu sunt 100% atunci cum mai face omul dragoste? ca doar 90%dintre noifacem dragoste inainte de a ne casatori! daca nici asta nu e sigur atunci, nu mai facem dragoste niciodata decat la casatorie?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sant 100% bune daca se foloseste lubricantu in acelasi timp

| RAY a răspuns:

In viata nimic nu-i sigur, dar daca respecti niste reguli totul va fi ok parerea mea, gandeste-te ca alea sunt supuse unor teste stiintifice, se rup din cauza prostiei umane

| corbulalbrosu a răspuns:

Conform studiilor si cercetarilor intreprinse pe plan mondial a reiesit conform statisticilor rezultate ca prezervativul ofera cel mai scazut grad de garantie privind protectia contraceptiva, deoarece aceasta este de numai 84%, adica foarte/extrem de mica in comparatie cu metodele contraceptive moderne, oferite de sterilet (pe perioada cuprinsa intre 5-8 ani) si metodele care actioneaza hormonal adica pastilele anticonceptionale (AC), inelul contraceptiv intravaginal, sau implanturile subdermice care asigura protectie excelenta si indelungata intre 3 si 5 ani. Este bine de stiut, daca pana acum nu ai aflat aceste amanunte. big grin

| corbulalbrosu a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Medicii avertizeaza si dezvaluie esecurile prezervativelor; Un motiv pentru esecul prezervativelor in prevenirea transmiterii SIDA este acela ca prezervativele din latex au mici gauri intrinseci numite" goluri". Sperma este mai mare decat aceste gauri, dar virusul SIDA este de 50 ori mai mic decat aceste gauri, ceea ce face ca virusul sa treaca usor prin acestea (Sursa: Dr. C.M. Roland-editor al revistei Rubber Chemistry and Technology). Pentru a va face o id‚e cat de usor este ca virusul sa treaca prin aceste gauri imaginati-va o minge de ping-pong trecand printr-un cos de baschet.

Fetele totusi raman insarcinate!
Stiti ca puteti sa folositi prezervativul si totusi puteti sa ramaneti insarcinate? O varietate de studii a aratat ca prezervativele au o rata de esec anuala cuprinsa intre 10% si 30% in prevenirea sarcinii.
Va puteti imagina consecinetele pentru un cuplu cand prezervativele dau gres? Se intampla mereu! Unul dintre studii a aratat ca printre adolescenti rata de esec a prezervativelor impotriva sarcinii a fost de 36%! Pe total, aceasta inseamna ca una din trei adolescente care folosesc prezervativul va ramane insarcinata in fiecare an. http://www.adevaruldespreavort.ro/......rezervativ

| OldSoul a răspuns:

Bro, vorba aia, nu risti, nu castigi.
In viata nimic nu e sigur, nimic nu e garantat, bineinteles, exceptand moartea.
D-aia inainte era sexu dupa casatorie, ca deh, nu prea mai stia Ghita sa-si puna soseta de nailon pe matura, si nici cand trebuia s-o scoata, el fiind la inceput, si uite asa aparea barza si ii dadea un copil, si nah, avand in vedere asta, nimeni nu mai avea incredere s-o faca pana la casatorie si cam asta-i povestea fictiva. Acum nah, nu e 100% sigur ca scapi de consecinde, dar mai adaugi 80% prezervativ, mai bagi si o pastila de a2-a zi, si daca nici asa nu ai scapat, aia e, dai vina pe soarta si suporti consecintele.

| mudokins78 a răspuns:

Da prezervativul e o prostie!
nu trebuie sa folosim neaparat prezervativ.

| grigor3 explică (pentru mudokins78):

Atunci ce?

| mudokins78 a răspuns (pentru grigor3):

Soseta! e flausata si tine si de cald iarna!
glumesc.
nu!, voiam sa spun ca daca ai de gand sa stai toata viata cu fata respectiva, nu vad care e problema!?
copilasii oricum trebuie sa apara,.

| Necunoscut112 a răspuns:

Nu sunt sigure 100% în ideea în care se pot rupe, uneori. În acea situaţie poţi folosi "pastila de a doua zi" dacă a existat ejaculare în prezervativul rupt şi dacă fata se află în perioada fertilă a ciclului menstrual şi astfel se elimină aproape în totalitate riscul sarcinii. De asemenea, prezervativul mai poate fi folosit concomitent cu alte metode contraceptive, dacă eşti paranoic pentru risc minim.