| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu dorm noptile timp de 1 luna. afecteaza la cresterea in inaltime? Sunt baiat, 17 ani si 4 luni. si inaltime de doar 1.74.

Tatal este inalt. are 1.80 sau 1.82 nu stiu sigur. Mama este mai scunda are 1.53

Mai este vreo sansa de crestere? Am luat hormoni de crestere naturali, si inca iau. Fac mereu exercitii. Mananc sanatos. Nu fumez. Astept raspunsuri. CEL MAI BUN PRIMESTE FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hey,

Stii cum se calculeaza inaltimea, are o sursa de adevar oarecum:

Pentru ca esti baiat inaltimea se calculeaza astfel:
Înãltimea tatalui + înãltimea mamei + 13 cm, apoi împãrtiti la 2.
Exemplu:
Tata=180 cm
Mama=160 cm
Bãiatul: (180 cm + 160 cm + 13 cm) / 2 = 176, 5 cm

Dupa mine ai fi cu un cm mai scundwinking daca ar fi sa ne luam dupa aceaste calcule destul de "fara folos/ care poate nu au nici-o legatura" de ce spun asta? pentru ca eu personal cunosc 2 parinti scunzi care au un baiat de 192, rare cazuri dar totusi, nu poti stii niciodatahappy
Inaltimea ta este un factor genetic, pana la urma. Si eu vreau sa am sanii mai mari sau sa fiu blonda cu 2 alunite in cerul gurii, mno daca nu am astfel de parinti eu ce sa faclaughing noroc ca exista vopsea si siliconieelaughing glumeschappy ma gandeam la tine te plangi pentru ca nu esti suficient de inalt, pentru ca tu oricum esti baiat, vei mai creste pana la 24 de ani fara probleme. Cartilagiile de crestere sunt deschise pana in jurul varstei de 25 de anihappy
Cu siguranta vei mai creste.
Te-ar ajuta niste exercitii la bara, sa te tii de bara cu minile si sa te intinzihappy
Stiu ca la barbati este crunt pentru ca nu vor mai creste, nu sunt multumiti de inaltimea lor... eu te inteleg. Dar nu forta nota. Toate persoanele foarte inalte care au crescut din cauza hormonului de crestere au probleme de sanatate, cei care nu sunt nativi inalti sau au luat tot felul de pastile. Au cu spatele, cu inima.

Dar daca vrei ineaparat sa cresti, sfatul acesta este cel mai important:

"Hormonul de crestere este produsul glandei pituitare ce se afla in cutia craniana. Gigantismul, reprezentat de o inaltime a individului peste medie, este o afectiune a acestei glande. Hormonul cresterii absoarbe aminoacizii din intestinul subtire, ii trece prin sange si apoi pana la muschi, unde determina cresterea si dezvoltarea acestora. Activitatea hormonului de crestere si degajarea lui poate fi influentata in timpul exercitiilor. Exista, insa, mai multi factori de care trebuie sa se tina seama. Printre acestia se numara sexul, intensitatea antrenamentului, dar si perioada de odihna dintre seturile de efort."

Trebuie sa dormi la varsta tawinking ai nevoie de odihna, creierasul tau iti cere asta fara ca tu sa iti dai seamahappy

| Darbuka_Andy_1905 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea cred ca ar ajuta atarnatul la bara pentru a creste si a lungii picioarele.

| anonim_4396 explică (pentru Darbuka_Andy_1905):

Hmmhappy in fiecare zi dimineata pur si simplu te intinzi, te ridici pe varfuri si sa-i ca mingea. Stiu ca poate spun prostii dar macar intinde-te daca nu sa-i. Ma refeream la faptul ca este ca si cum ai fi la baschet, nu trebuie ineaparat sa sa-i dupa minge pentru da la coshappy
Atunci cand faci exercitii de incalzire intinde-te si sa-ihappy ajuta, crede-ma.

| Darbuka_Andy_1905 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersii inca odata.

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu ce faci experimente? Fiecare om este diferit, asa ca nu m ai fă tu experiente aiurea, culca te, somnul cel m ai odihnitor pentru organism este cel pana in ora 12 noaptea spun doctorii, asa ca incearca sa ti schimbi programul, si sa vezi tu cum cresti, te faci Ghiță Muresan, 2 metrii, si ăla a dormit la ore fixe, de a ajuns mare

| Violleta2022 a răspuns:

Da, cresterea este influentata de somnul de noapte unde se elibereaza melatonina si serotonina si organismul se dezvolta.
Mananci sanatos, faci miscare, dar nu potii dormii, adica ultimul element care-i cealalta jumatate buna din ceea ce trebuie sa faci, nu poti sa o faci. Lipsa somnului produce si probleme psihologice!
Sfatul meu este sa mergi la medic si sa-ti prescrie pastile de somn, impreuna cu pastile de anxietate, pentru ca tu ai o problema care te tine treaza, ceva te macina foarte tare.
Iti doresc sa te poti relaxa, sa accepti ideea de a dormii linistit ca un factor decisiv in cresterea si dezvoltarea ta normala, sa eviti orice stimulent care iti alunga somnul precum: cafea, coca-cola, sau pepsi-cola ori ceai verde, si cauta pe internet tehnici de adormit, care iti arata cum sa-ti calmezi sistemul nervos si sa adormi usor.

| corbulalbrosu a răspuns:

Inaltimea ta finala la maturitate, va fi conforma cu cea inscrisa in codul tau genetic existent in ADN-ul tau pe care fiecare fiinta o mosteneste prin unirea cromozomilor parintilor sa-i. Este foarte posibil ca influenta cromozomilor mosteniti de la mama ta sa fie decisivi in cresterea in inaltime a ta si din acest motiv inaltimea ta actuala sa fie/reprezinte si cea finala. Toate metodele de impulsionare a cresterii folosite, ajuta doar aparent si se bazeaza pe inducerea unui efect placebo, fiind doar niste preparate medicamentoase inactive, care sunt prescris pacientului pentru a-i face placere sau aproape in majoritatea cazurilor in scopuri cu totul experimentale. Multa sanatate!

| Darbuka_Andy_1905 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Deci nu mai este sanse sa cresc daca am 1.74 la 17 ani? eu asta am intrebat. nu stiu daca sunt la maturitate, cum spuneti dvs.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Darbuka_Andy_1905):

De regula maturizarea definitiva in cazul barbatilor se instaleaza in jurul varstei de 20-21 de ani. In cei 3-4 ani ramasi s-ar putea sa mai cresti insa nu prea mult deoarece "explozia" care genereaza o crestere accelerata de obicei se declanseaza in jurul varste de trecere dintre pubertate si adolescenta, in jurul varstei de 12-13 ani si se manifesta cam 3-5 ani, dupa care practic aproape ca se opreste. Totusi s-ar putea sa mai cresti ceva ceva insa probabilitatea de a-l egala pe tatal tau in inaltime pare doar un vis destul de putin posibil de a se si realiza. Sanatate!

| Lawliet14 a răspuns (pentru Darbuka_Andy_1905):

Poti sa cresti pana la 25-26 de ani, in unele exceptii. De obicei la barbati cresterea se finalizeaza pe la vreo 24. Eu cred ca vei mai creste 2-3 cm. Pentru asta trebuie sa te alimentezi corect si sanatos.

| PsihoSex a răspuns (pentru Darbuka_Andy_1905):

Ba da, dar fa volei sau baschet, inot, mananca ca lumea si dormi noptile!
Daca vrei sa mai cresti!

| Darbuka_Andy_1905 a răspuns (pentru Lawliet14):

Eu credeam ca pana la vreo 40. nu ' 25 - 26' -.- nu stiu de unde le tot scoateti.

| ywar a răspuns:

Poti te rog sa ne spui si noua de ce nu ai dormi 1 luna? Puneti intrebari de dragul de a fi puse, asa aratandu-va limitele. Eu nu cred ca exista un om care sa fie privat de somn mai mult de 4 zile si sa mai si stea in picioare.

| AnoNymOuSS11 a răspuns:

La varsta ta sincer nu afecteaza cu nimic esti destul de mare

| DughyDughy a răspuns:

E imposibil sa nu fi dormit o luna cand recordul mondial este de 11 zile fara somn, data viitoare vino cu ceva mai bun daca nu stii cum sa te lauzi.