| Marius352 a întrebat:

Dacă nu poți să decalotezi penisul nici in stare flașcă (sau foarte puțin) și în stare erecta mai deloc( se vede foarte puțin capul penisului) poți să întreții act sexual? Am 15 ani.Se rezolvă in timp sau?
FUNDĂ!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea ta se poate trage o singura concluzie si anume ca penisul tau este afectat de FIMOZA intr-un grad destul de ridicat, probabil 2 spre 3 din cele 4 grade de clasificare. Din acest motiv ar fi indicat sa fii consultat/examinat de medicul de familie sau direct de catre un medic urolog. Medicul urolog este specialistul care poate aprecia gravitatea/gradul de afectare (de la 1 la 4) precum si eventualul mod de a te trata fiindca cu o fimoza netratata la maturitate nu vei reusi sa ai/duci o viata sexuala normala deoarece poti ajunge in cazuri extreme chiar si la PARAFIMOZA, o afectiune foarte grava care se poate trata doar la Urgenta. In cazul tau se pare ca este vorba de un preputiu cu o deschizatura insuficient de larga din moment ce nici in stare flasca nu prea reusesti sa-ti decalotezi penisul iar in stare erecta decalotarea devine extrem de dureroasa sau/si chiar imposibila in momentul in care penisul intra in erectie si glandul isi mareste volumul/dimensiunea. Chiar si in cazul tau in care afectiunea este destul de grava, se poate incerca sa se intervina acasa in vederea unei posibile largiri a deschideri preputiului. (rezolvarea rapida, prin metodei chirurgicala se foloseste in cazurile mai grave fimpzele de gradul 4) Acasa se poate recurge la metoda simpla care consta in efectuarea unor decalotari repetate a penisului in stare flasca prin asa numitul – procedeul Beauge, adica o manopera uneori sinonima cu masturbarea. Rezultatele se obtin in urma intinderilor repetate a celulelor existente in "inelul fibros" al preputiului, cel care limiteaza deschiderea acestuia, iar pentru a obtine rezultate cat mai bune si sigure, se recomanda sa fie folosit ca unguent al pielii preputiului, unul din produsele: BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gasesc in orice farmacie. Se va unge pielea din zona glandului (capului) si dupa ce unguentul este absorbit in intregime de preputiu (pielea ce acopera glandul) se va masa si intinde preputiul in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii.Se aplica tratamentul de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca metoda nu da rezultate nici dupa 4-5 incercari repetate, atunci fimoza fiind prea severa se poate rezolva doar chirurgical (chiar daca nu optezi pentru asa ceva), se rezolva in cateva minute fara nici un efort de catre un medic chirurg urolog.Totusi, inainte de a incepe ar fi recomandat sa fii consultat cel putin de medicul de familie. In caz contrar, spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru acest mod de rezolvare. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Acum ai observat ca nu poti decalota penisul? Daca ai observat problema aceasta mai demult, de ce nu ai consultat un medic? Nu este tarziu nici acum sa consulti un medic, fie el si medic de familie si urmeaza-i sfaturile pe care ti le da.

| Creierash a răspuns:

Salut. Ai fimoza. O poti rezolva in cel mult 2 ani daca exersezi regulat sa decalotezi penisul. Nu uita de igienta (spala-te acolo cand il decalotezi). Forteaza pana cand simti durere. In general te opresti din frica mai devreme. Dupa cel mult 2 ani vei fi ca si normal. Nu ai nevoie nici de operatii, nici de unguente. Mult noroc!

| Sava_Alex_1999 a răspuns:

Asta depinde de tine.
Ce ai spus tu e 'fimoza', ai grija ce faci.

| Marius352 explică (pentru Sava_Alex_1999):

Nu vreau sub nici o formă să fac "operația aia".La ce te referi cu ai grijă?

| Sava_Alex_1999 a răspuns (pentru Marius352):

Nu trebuie neapărat să faci operație, te poți duce la medic sa îți ofere o cremă.

| coco12312412412412 a răspuns:

Nu poti sa o belesti?