| coadadematura a întrebat:

Daca o fata de 14 ani si un baiat de 18 ani fac sex, iar fata ii propune acest lucru baiatului si este cu acordul ei, se mai încadrează la corupere de minori?

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Art 220. (1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum și orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 și 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se incadreaza la seducere, corupere si violare de minore.
Acordul fetei se poate da numai dupa implinirea varstei de 16 ani.
Un copil de 14 ani este sub tutela parinteasca si protejat de lege, fiind incapabil sa discerana sau sa-si dea acordul in orice problema, ca atare, barbatul de 18 ani, fiind major este pasibil de puscarie intre 2 si 7 ani.

Legea este aici:
https://lege5.ro/......odul-penal

| corbulalbrosu a răspuns:

DA, fiindca asa este specificat in legislatia actuala aflata in vigoare.

| mihai69 a răspuns:

Nu la corupere, ci la sex cu minori.

| Emilian65 a răspuns:

Daca fata este multumita de prestatia lui si nu il reclama ca a facut sex cu ea, baiatul a scapat de puscarie.

| Sofer a răspuns:

Legal nu ai voie. Abținete.

| Werrich a răspuns:

Bineinteles, sub 15 ani nu exista consimtamant.

| BoSSi a răspuns (pentru Werrich):

(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum și orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 și 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârșită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) și alin. (2) nu se sancționează dacă diferența de vârstă nu depășește 3 ani

| peperonies a răspuns:

Da

| coadadematura explică (pentru peperonies):

De ce

| AndreeaWTS a răspuns (pentru coadadematura):

Pentru că de-asta se numește minor.
Se consideră că nu are discernământ și statul o protejează.
Deci n-are ce acord să-ți dea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Deși fetele de 14 ani acum arată de 20happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur.

| FantasyBoy a răspuns:

Legislatie contra naturii... faceti ce doriti, atat timp cat sunteti amandoi de acord, si pastrati secretul.

| Rhea44 a răspuns:

Putin

| LastBlackNight a răspuns:

Da

| BoSSi a răspuns:

(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum și orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 și 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârșită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) și alin. (2) nu se sancționează dacă diferența de vârstă nu depășește 3 ani.
daca ai fi avut 15 ani nu, cum ai 14 da

| VladJEU a răspuns:

Da, ai o minte bolnava. Lasa prostiile si mareste ti stima de sine

| OkoJiko63 a răspuns:

Nu se încadrează la pedofilie

| OkoJiko63 a răspuns:

Sa ai grija doar sa fiți protejatilaughing