| anonim_4396 a întrebat:

Daca o fata ramane insarcinata iar ea decide ca nu vrea sa faca avort in ciuda insistentelor, iar tu nu vrei sa mai treaba cu ea, ce consecinte pot aparea?

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Parintii tai vor avea un nepoteeeeel! Vei fi tată.

| RoCkKiD a răspuns:

Esti responsabil de copilul respectiv pana devine major. Gen pensie si tot setul.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde daca fata este minora sau majora!

| mihai69 a răspuns:

Consecințele sunt:
- vei fi tată, indiferent de voința ta. Dacă nu ai fi vrut asta, ai fi făcut sex protejat. Sau deloc.
- probabil copilul o să te urască, fie și inconștient, dacă nu îl vei avea lângă tine și să-l crești așa cum ar face-o un părinte adevărat.
- vei plăti pensie de întreținere până ce copilul va avea 18 ani. Sau 24, dacă îi place școala.
- dacă vreodată vei decide să ai alți copii, cu altă mamă, ei vor trebui să împartă cu acesta tot ce va rămâne ca moștenire în urma ta.

| unicorn09 a răspuns (pentru mihai69):

Foarte bine spus! Dar tin sa te corectez...pensia alimentara se plateste pana la varsta de 26.

| Freya1 a răspuns:

Da sa f...i ti-a placut.
Vina e a amandurora ca nu v-ati protejat iar acel copil nu are nici o vina.E drept ca pentru o femeie un avort vine cu riscuri si poate fi traumatizant dar la copil nu va ganditi nici unul.Ce va manca, cum va creste etc?
Ce poti sa patesti tu? Platesti pensie alimentara pana cand are copilul 18 ani dupa ce faci un test de paternitate.

| Plato a răspuns:

Pensie alimentara, bineînțeles. Pacat de copilul acela nevinovat, va suferi din cauza ignorantei unor oameni superficiali.

| Goete a răspuns:

Poti regreta o viata intreaga ca nu ai ramas langa ea si fiul tau

| Andrei258 a răspuns:

Dupa caz procese în instanta pentru recunoasterea paternitații si daca e cazul si fosta partenera decide un alt proces pentru pensie alimentara pana la 18 ani. de ce sa faca avort avortul este crima eu nu judec pe nimeni fiecare este liber sa aleaga dar nu pot sa inteleg o chestie si anume cand partenerii se hat hat hat si poc poc poc le place nu? Atunci sa ne asumam fiecare si consecintele acestui hat hat hat si poc poc poc

| Realli a răspuns:

Un copil ar trebui să aibă 2 părinți, nu doar unul! Părerea mea, nu mai te da puternică!?

| KsDgRow a răspuns (pentru Realli):

Sunt tip. Si clar nu e momentul pentru unul. nici in 10 ani nu cred ca va fi. nici faculta n.am inceput.o inca si nici nu ma gandesc sa am un copil

| Irinel15123532 a răspuns (pentru KsDgRow):

A meritat? Daca cineva ti-ar fi spus sa nu te culci cu femei pana la casatorie nu ai fi ascultat, dar acum, te intreb ca pe un prieten, daca ai fi stiut aceste consecinte, ai mai fi acceptat sa te culci cu acea fata? Nu te panica prietene, viata merge inainte, dar va trebui sa fii barbat, trebuie sa te gandesti ca este un suflet nevinovat acolo si trebuie sa iti asumi consecintele, nu iti bate joc de acel copil, trebuie sa va asumati consecintele, nu te gandi sa faci o crima, nu te gandi la avort, este destul ce ati facut pana acum poate ca voi fi blamat dar eu tot iti spun, marturiseste-ti pacatul inaintea Lui Hristos si cere-i sa te ierte si sa te ajute sa mergi inainte cu acel fiu al tau, sa iti dea putere sa mergi mai departe, nu te bloca in mocirla autocompatimirii si a suferintei inutile, nu te gandi ca viata s-a sfarsit si pana aici a fost totul, ai incredere ca se va rezolva, daca este nevoie cere ajutorul unui psiholog sau a familiei, dar mai intai, spune-i Lui Hristos, El te iubeste si asteapta sa auda ceea ce ai de spus, descarca-ti inima inaintea Lui, El nu te va condamna, ci te va primi cu dragoste.

| Andrei258 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Corect punctat

| SofiaTeodorescu a răspuns:

Bai puțifer ceea ce ai tu e o boala se numeste "retard mintal" sper sa iți cada puța jos.Ii distrugi viitorul doar pentru ca o jucat hormoniii in tine si nu ai reusit sa te controlezi.Ar trebui sa iti asumi nu cred ca esti atat de inuman incat sa nu te doara de copilul tau.Gandeste-te putin "oare cum ar fi foat sa nu il stiu pe tata, sa ma nege "

| IulianaStieTot a răspuns:

Pensie alimentara si un pic de puscarie pe ici colo daca e minora si te da pe mana politiei daca o lasi gravida si nu-ti asumi responsabilitatea.

| unicorn09 a răspuns:

"Masculul alfa tipic"...s-a distrat cu o fata, i-a placut, nu s-a protejat, fata e posibil sa fie insarcinta, el e las si nu isi asuma. Un copil are doi parinti, dragul meu! Nu te-ai protejat? Super! Suporta consecintele! Sau ce? Acum nu mai esti barbat? Nu poti sa iti asumi?
Ai mentionat ca nici nu ai inceput faculatea si asta ma face sa ma gandesc ca esti undeva prin clasa a 11-a, a 12-a. Nu va mai incepeti viata sexuala daca nu sunteti informati. Si dupa ne miram de ce Romania e pe primul loc cu mame minore... Vai de capul vostru! Bravo barbate, o sa fii tatic! happy