| tonyc7 a întrebat:

Daca o femeie tanara poarta inel/verigheta pe degetul inelar al mainii stangi, atunci inseamna cu certitudine de 100% ca e maritata (sau logodita)?
Sau ati pomenit situatii in care si femei singure poarta asa ceva pe degetul inelar?

21 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doar femeile maritate poarta verighetă, nu am vazut femei ne maritate purtînd verighetă

| tonyc7 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Poarta si cele logodite. Dar e posibil sa fie si unele singure care poarta.

| Floridori a răspuns:

O femeie dezghetata si careia nu ii pasa de astfel de dogme si reguli, poate purta si pentru ca ii place pur si simplu.

| tonyc7 explică (pentru Floridori):

Ai vazut tu cu ochii tai astfel de femei (despre care stii ca sunt singure)?

| Floridori a răspuns (pentru tonyc7):

Hai, ca m-ai facut sa zambesc happy
Da, am vazut cu ochii mei si alte persoane, prietene, colege, daca asta te ajuta, dar si eu insami am purtat mai tot timpul inele, chiar si stil verigheta pe degetele inelare pur si simplu pentru ca imi placeau sau se potriveau la tinuta.
De fapt, sunt persoane casatorite care nu poarta deoarece nu le place sau pur si simplu nu vor.Ca sa iti dau un exemplu, atat eu cat si sotul meu consideram aceasta dogma sau regula depasita si fara sens si am decis sa nu purtam, deoarece suntem mai nonconformisti.In schimb, eu port uneori, doar pentru ca imi place sau se potriveste tinutei din acea zi.Insa purtam chiar si cand nu eram impreuna cu el sau eram singura.
Deci in ziua de azi nu cred ca mai exista aceasta regula. Poate doar in randul persoanelor mai conservatoare.
Mi se pare destul de interesanta aceasta curiozitate pe care o ai. Daca imi permiti, in cazul in care este vorba despre o fata care iti place, poate ar fi mai bine sa incerci sa afli prin alta modalitate daca are pe cineva, deoarece asta cu inelul nu este o garantie. Poate fi casatorita si sa poarte verigheta sau sa nu poarte nimic, sau poate fi singura si sa poarte inel pe acel deget pentru ca ii place.

| tonyc7 explică (pentru Floridori):

Intr-adevar, e vorba de o fata care imi place. happy Pai si atunci care ar fi acea modalitate pe care mi-o recomanzi pentru a afla acest aspect, daca acea tipa nu ma cunoaste deloc, sunt un strain total pentru ea? Sa ma duc la ea si sa o intreb direct,, Nu te supara, esti maritata"?

| Floridori a răspuns (pentru tonyc7):

Daca nu te cunoaste absolut deloc, ar fi cam ciudat sa intrebi asta asa dintr-o data.
Insa ma gandesc ca o legatura cumva exista intre voi, chit ca macar o vezi in autobuz in fiecare zi, de exemplu, pentru ca daca nu, cum a ajuns sa iti placa de ea?
Daca femeia nici macar nu stie ca existi, e mai greu.Dar risca si abordeaz-o intr-un mod mai delicat. Daca are pe cineva, probabilitatea sa iti dea de inteles ca nu o intereseaza, este destul de mare.
Abordarea depinde mult si de mediul vostru, de cum ai cunoscut-o, unde o vezi...

| tonyc7 explică (pentru Floridori):

Am vazut-o intamplator de trei ori pana acum, o data in mall, o data in parc si o data pe strada. Si am simtit inca de prima data ca imi place mult. Dar ea habar n-are ca a fost remarcata si habar n-are cine sunt, asta e problema. Cum as putea sa o abordez daca o mai vad?

| Floridori a răspuns (pentru tonyc7):

In cazul in care o mai vezi si este singura, ii poti spune ceva simpatic, de genul: "sunt sigur ca sub masca se ascunde un zambet fermecator", sau ceva in acest stil.Depinde si de felul tau de a fi.Incearca sa fii cat mai natural si daca porti masca, sa o lasi un pic jos pentru a-i vorbi pentru ca ar fi ciudat sa o abordezi cu masca pe fata.

Exista doua posibilitati: ori te va respinge, fie pentru ca are pe cineva, fie pentru ca nu este interesata din diverse motive, ori va accepta sa dea curs conversatiei.Nu ai nimic de pierdut pana la urma!

In general, femeile mai mature nu prea sunt incantate sa fie abordate pe strada, dar depinde.Incearca-ti norocul!

| tonyc7 explică (pentru Floridori):

Dar daca stiu facebookul ei, nu e mai bine acolo sa o abordez?

| Floridori a răspuns (pentru tonyc7):

Nu cred ca sunt cea mai potrivita persoana pentru a-si da cu parerea despre asta, pentru ca nu mai am de multi ani Facebook si nu folosesc decat WhatsApp, dar din experienta iti spun ca, daca este o femeie decenta si cu capul pe umeri, exista o probabilitate foarte mare de a nu baga in seama abordarea pur si simplu.
Acum, tu faci cum consideri pentru ca nu ai nimic de pierdut.In prezent, este foarte comun sa existe abordari in mediul online, insa sansele sa iti raspunda sunt extrem de mici.De ce? Pentru ca probabil este abordata si de altii si majoritatea asta fac zilnic, cu zeci de fete pentru a-si creste sansele. Fetele stiu asta si automat sunt dezinteresate, deoarece nu sunt abordari sincere, sa zic asa.
Desigur, poate nu este cazul tau, dar ea nu o sa stie si automat te va eticheta la fel si va ignora.
Dar asta este o parere strict personala, atat din punctul de vedere propriu, cat si din ce am observat la cunostintele mele.
Poate tu vei avea noroc...

| tonyc7 explică (pentru Floridori):

Iti multumesc pentru raspunsurile de om serios si foarte matur pe care mi le dai!
Cu facebookul, ma bazez pe principiul ala englezesc,, O imagine face cat o mie de cuvinte", asa ca poate ma va considera simpatic din poze, mai stii? Cu toate ca am observat ca ar avea un iubit, insa relatia cu el nu e oficializata (adica sa fie casatorita), mai mult de atat la profilul ei scrie ca e Singura, cu toate ca in poze apare alaturi de acest tip... De-asta sunt putin derutat, nici nu stii ce sa mai crezi!

| Floridori a răspuns (pentru tonyc7):

Iti multumesc pentru aprecieri!

Nu toata lumea considera sa schimbe statusul pe retelele de socializare. Poate pentru ea nu este important.Depinde de la om la om...

Dar stii cum e, daca risti, poti pierde, daca nu risti, ai pierdut deja!
Incearca! Poate vei avea noroc. Daca nu, macar stii ca tu ai luat atitudine si ai actionat.Mai rau este sa ai regrete, iar regretul cel mai apasator este acela ca ai fi putut face ceva, nu ai facut si traiesti cu dubiul ca "ce ar fi fost daca?!".

| tonyc7 explică (pentru Floridori):

A apucat sa mearga cu el pe la mare, pe la munte, au si pasiuni comune precum sportul. Si pare sa fi trecut ceva timp de cand sunt impreuna, cel putin un an, poate doi, poate trei, poate chiar mai mult. Deci sanse foarte mici de a se indragosti de un altul, (chiar daca nu e inca maritata cu ala), nu-i asa?

| Floridori a răspuns (pentru tonyc7):

Multi oameni nu se casatoresc pentru ca nu considera ca asta ar fi important si decid sa traiasca asa, fara a legaliza sau oficializa in vreun fel uniunea lor.Dar asta nu inseamna ca relatia lor nu este uma serioasa si stabila.
Deci casatoria nu reprezinta o garantie in niciun fel. Exista persoane necasatorite fidele si persoane casatorite care, daca au ocazia, nu se gandesc de doua ori.
Cred ca cel mai mult depinde de ce fel de om este, ce fel de gandire are. Daca are o relatie, indiferent daca este casatorita sau nu, cel mai probabil nu va da curs abordarilor.
Insa daca prin absurd, ea va raspunde pozitiv si veti ajunge la ceva mai mult, intrebarea este: tu cu adevarat iti doresti asta?

| tonyc7 explică (pentru Floridori):

Da, chiar imi doresc asta! Pentru ca sunt foarte indragostit de ea! Si am convingerea ca o pot face mult mai fericita decat cel langa care este acum. De fapt, nici nu pare a fi suficient de fericita langa el. Pare a fi acceptat aceasta relatie mai mult de ochii lumii sau ca asa cere cutumele societatii, sa fii cu cineva in relatie. Nu mi-am propus sa fac absolut nicio presiune asupra ei daca o voi cunoaste, dar daca ma va cunoaste, ea singura va trebui la un moment dat sa aleaga intre mine si el.

| Floridori a răspuns (pentru tonyc7):

Ma refeream la faptul ca daca iti doresti sa fii cu o persoana care isi lasa partenerul pentru tine, deoarece la un moment dat te va lasa pe tine pentru un altul...

Nu stiu ce varsta ai si nu este necesar sa precizezi, dar cu scuzele de rigoare, nu mi se pare o gandire prea matura. Poate ca te vei supara pe mine, dar nu poti fi indragostit de o fata pe care ai vazut-o intamplator pe strada si nu stii daca ai putea sa o faci fericita. Daca ai fi in perioada adolescentei ai avea justificare, insa daca ai o alta varsta, nu poti declara asta despre o persoana pe care nu o cunosti.Nu stii cum este ea, nu stii ce ii place, daca relatia ei este una fericita sau nu...Este ca si cum ai spune ca te-ai indragostit de personajul Rose din Titanic, insa daca ai intalni-o pe actrita Kate Winslet, personalitatea ei nu ar avea treaba cu imaginea de care spui ca te-ai indragostit.
Este decizia ta, evident! Eu sunt doar o necunoscuta de pe internet care isi da cu parerea...

| tonyc7 explică (pentru Floridori):

Sunt constient si de aceste lucruri, deci e posibil sa fie si cum zici tu. Dar e posibil sa se indeplineasca si cum imi doresc eu. Sanse de a o cuceri am, chiar daca sunt mici, dar am, nu putem spune ca nu am nicio sansa. Deci merita incercat.

| Floridori a răspuns (pentru tonyc7):

Nu am spus ca nu ai nicio sansa.
Ar fi culmea sa spun asta, eu fiind o persoana foarte optimista.
Ti-am spus ca sansele sunt mici ca lucrurile sa se desfasoare cum ai visat tu, dar ca nu ai nimic de pierdut daca tu chiar iti doresti sa incerci.Din contra! Mai bine sa incerci decat sa ramai cu acest regret si sa traiesti intrebandu-te "ce ar fi fost daca?"...

| tonyc7 explică (pentru Floridori):

Din moment ce e intr-o relatie acum si sa ma duc la ea, in calitate de strain, si sa-i zic,, lasa-l pe ala si mai bine fii cu mine", cel mai probabil react al ei ar fi de respingere. Dar daca ii trimit cerere pe Facebook si ea accepta, isi va da seama ca nu e cazul sa se grabeasca cu acel tip, sa-si dezvolte si mai mult relatia cu el.

| Mopmop a răspuns:

Sunt si vaduve uneori care prefera sa poarte verigheta. Un motiv care imi vine in minte ar fi ca sa respinga eventualele avansuri.