| SkryDll a întrebat:

Daca pe prietena mea o ia cu crampe poate fi insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Existenta, aparitia, crampelor musculare in partea inferioara a abdomenului reprezinta de regula o dovada destul de sigura si precisa a faptului ca in uter NU este in acel moment instalata o sarcina. Explicatia este cat se poate de simpla si logica fiindca in lipsa sarcinii nivelul hormonului progesteron scade dramatic in ultimele zile ale perioadei luteale, organismul femeii incepe sa produca substanta denumita prostaglandina care are rolul de a provoca crampe in muschii uterului cu scopul de a-i deforma si contorsiona in vederea desprinderii endometrului devenit inutil si transformarii acestuia in amestecul de sange menstrual si inceperea procesului de eliminarea acestuia prin menstruatie. In concluzie crampele se produc/apar numai atunci cand NU exista o sarcina instalata in uter. Sanatate!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta nu indica o sarcina

| Violleta2022 a răspuns:

Sarcina nu provoaca gaze, dar mancarea provoaca gaze si automat crampe!
Sa bea un ceai cald care ii dilata gazele din burta si o ajuta sa le elimine, scapand de crampe!

| Necunoscut112 a răspuns:

Poate are nevoie de un furazolidon.

| P4rAd0x a răspuns:

Salut.
Nu este neaparat o dovada, tocmai de aceea ar fi ok sa foloseasca un test de sarcina pentru a afla, se gaseste prin farmacii si reprezinta o dovada sigura daca este sau nu insarcinata.

| SkryDll explică:

Da, dar am facut sex neprotejat dar nu am ejaculat in ea si de asta intreb o sa ii zic sa faca si un test de sarcina dar nu strica sa intreb si aici poate imi da cineva un raspuns happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SkryDll):

REZULTATUL testul de sarcina facut aiurea, adica inainte de trecerea a minim 7 zile de intarziere a menstruatiei calculate va fi intotdeauna GRESIT si ERONAT fiindca gradul de VALIDITATE, VALABILITATE se incadreaza in limita de 50-60% grad de acuratete. Testul il poti face oricand (chiar si inainte de sex laughing ) insa rezultatul obtinut va fi INTOTDEAUNA unul incert sau sigur lipsit de VALIDITATE si din acest motiv facut INUTIL. Acest lucru se pare ca nu-l cunoaste userul P4rAdOx si altii ca el.