| anonim_4396 a întrebat:

Daca prietena mea a luat pilula de a doua zi in 48 de ore si peste o saptamana i-a venit ciclul
Mai exista sanse sa fi ramas insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei, in cele mai multe cazuri, dupa trecerea a 4-7 zile de la data administrarii pastilei de a 2-a zi, incepe o sangerare de scurta durata de 2-3 zile, slaba ca si cantitate, care este mult diferita ca si culoare, consistenta sau aspect fata de menstruatia adevarata care de fapt reprezinta o reactie adversa a organismului femeii fata de actiunea hormonilor sintetici ajunsi in corp cu sau fara rost. Imsa in cazul in care a fost vorba de o menstruatia adevarata, adica de cea calculata si pornita la timp, atunci inseamna ca cotactul sexual a avut loc cu 7 zile inainte de terminarea ciclului menstrual moment in care formarea unei sarcini ar fi fost IMPOSIBILE si folosirea pastilei ar fi fost in acest caz 100% INUTILA. Fiindca nu ai precizat in ce moment al ciclului menstrual fata de prima zi a ultimei menstruatii normale a fost folosita pastila de a 2-a zi, NU se poate formula un raspuns ci doar simple pareri sau presupuneri dar care sunt lipsite de orice obiectivitate. Multa sanatate!

| 123anonimul123 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu este data prea tarziu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 123anonimul123):

Pentru corecta ta informare afla ca eficacitatea pastilei Escapelle intr-adevar depinde de numarul de ore trecute de la actul sexual neprotejat dar are o eficacitate foarte buna pana in 48 de ore, astfel ca se poate considera ca nu a fost "prea tarziu".
- In termenul de primele 24 de ore - are o eficacitate de 95%
- Intre 25-48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49-72 ore - are o eficacitate de 58%

| 123anonimul123 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

De obicei ii vine ciclul pe 10
noi am facut isprava pe 3 la 1 dimineata in 48 de ore nici 48 a luat pastila si pe 9 i-a venit ciclul
mai exista sanse sa fi ramas insarcinata?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 123anonimul123):

Fiindca sexul a fost intretinut in perioada 100% NEFERTILA a celor 9-10 de dinainte de inceperea menstruatiei, sau altfel spus cu 6-7 zile inainte data calculata (de 10 Iulie) de a incepe menstruatia, moment in care formarea unei sarcini ar fost 100% IMPOSIBILA, folosiea pastilei de a 2-a zi a fost absolut INUTILA/FARA ROST fiindca in aceste zile sperma poate fi ejaculata in vagin fara nici-o retinere. Folosirea pastilei in aceste conditii in care formarea unei sarcini este IMPOSIBILA, reprezinta o crasa IRESPONSABILITATE si denota ca in majoritatea cazurilor, probabil 8 din 10, pastilele contraceptive sunt folosite inutil/fara rost, iresponsabil, dupa cum va duce capul prost pe fiecare. NU a existat nici cea mai mica posibilitate de a se fi format o sarcina astfel ca urmarile nefaste ale pastilei vor fi suportate gratuit, si pe merit, fiindca nu va informati corect inainte de a folosi aceste bombe hormonale care destabilizeaza activitatea hormonala pe termen lung. Multa sanatate prietenei tale ca inmod sigur va avea nevoie de asa ceva in lunile urmatoare.

| 123anonimul123 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am fost foarte speriati amandoi
Crede-ma ca nute mai gandesti la nimic cand la 17 ani poti avea un copil

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 123anonimul123):

Sarcina NU se poate forma/naste ori de cate ori este intretinut un act sexual. Din cele 28-30 de zile ale unui ciclu menstrual mediu ca lungime, sarcina poate lua nastere NUMAI in cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE si NUMAI daca sperma a ajuns in mod cert, sigur in vagin. Exact datorita faptului ca ai varsta de 17 ani deci nu mai esti un minor iresponsabil si imatur si ai luat hotararea sa iti incepi viata sexuala, prima data ar fi trebuit sa te interesezi si te informezi la "perfectie" in privinta posibilelor urmari si/sau consecinte. Daca te-ai fi informat ai fi aflat ca in acel moment al ciclului menstrual prietena ta era NEFERTILA, sau daca ai fi avut dubii ati fi mers sa intrebati un medic ginecolog cum trebuie sa procedati si nu sa iti "otravesti si nenorocesti" iubita/prietena inutil si iresponsabil. Din cauza acestei lipse de informare reiese ca cel putin in 8 cazuri din 10, pastilele sunt folosite INUTIL. Ar fi bine ca cel putin de acum incolo aceasta patanie sa va fie invatatura de minte si sa nu mai procedati la fel de IRESPONSABIL si pe viitor. Sanatate prietenei tale!

10 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Daca incepe sa ragaie insemna ca e insarcinata

| Sofer a răspuns:

Nu mai exista sanse de sarcina.

| LumiBo a răspuns:

Nu

| Rockett a răspuns:

Nu frate, stai linistit. Ai scapat de data asta.