| anonim_4396 a întrebat:

Daca sunt insarcinata? o parere va rog

am terminat folia de anticonceptionale Yasmin si acum fac o pauza de 7 zile (timp in care trebuie sa am menstruatia). nu am omis nici o pastila, le-am luat la timp, niciodata intarziate mai mult de 12 ore, maxim 1 ora sa zicem, deci totul in regula, dar pe prospect scrie ca in a doua sau a treia zi de la intreruperea pastilelor trebuie sa iti vina menstruatia si eu deja sunt in a patra zi, si nu mi-a venit si nici simptom nu am. asta e a doua luna in care iau, luna trecuta mi-a venit aa treia zi de la intrerupere. nu stiu ce am. mi-e frica sa nu fiu insarcinata. stiu ca nu e posibil pentru ca nu am omis nici o pastila. dar totusi de ce nu vine? sunt panicata. va rog un raspuns urgent

11 răspunsuri:
| AverageIAlex a răspuns:

Nu te panica, domnisoara. Poti face supozitii peste supozitii. Cel mai bine este sa astepti.

| karsivan a răspuns:

Test de sarcina si ai raspuns

| Violente a răspuns:

Test de sarcină la 3 săptămani de la ultimul contact.
Oricum, menstruația nu e obligatorie să vina în 2-3 zile, vine în perioada de pauză.

| girl00 a răspuns:

Bunahappy eu le-am terminat sambata trecuta si nici acum nu mi-a venit menstruatiahappy si trebuie sa incep noua tableta acum duminica pe 5 mai..asa scrie si la mine pe prospect eu iau diane 35..scrie ca s-ar putea sa am sangerari nu ca-mi vine ciclu..normal din cate stiu eu trebuie sa-ti vina in prima zi in care iei pastila din nou(daca anti pe care le iei tu se iau in prima zi de ciclu) acum nah..nu cred ca esti.

| androm3da a răspuns (pentru girl00):

Luam pastile diferite. nu stiu nici eu ce sa cred, sunt putin panicata. eu cred ca pastilele isi fac efectul dar nah...mi-e frica

| Eusebiu_Victor_1987 a răspuns:

1-anticonceptionalele iti ofera protectie in proportie de 80-98% cand sunt administrate in mod ABSOLUT CORECT(luate la sfatul medicului si fara intarzieri)
2- orice abatere de la aceasta regula iti scade eficacitatea cu 5-15%(deci pana la 70%)
3-in combinatie cu alcoolul, oboseala, lipsa unei administrari corecte, schimbari hormonale, eficacitatea scade drastic, in unele cazuri pana la 30%. Fa-ti in 2 saptamani un test de sarcina!
PAREREA mea : ai sanse 50-50 sa fii insarcinata!

| Ilovekendallandkylie a răspuns:

Te sfatuiesc sa iti cumperi un test de sarcina sau sa mai astepti cateva zile happy

| androm3da a răspuns (pentru Ilovekendallandkylie):

Dar dupa parerea ta ce ar putea fi? eu nu cred sub nici o forma ca sunt insarcinata n-are cum, dar nici lipsa menstruatiei n-o pot explica

| Ilovekendallandkylie a răspuns (pentru androm3da):

O raceala ceva.o dereglare. se mai intampla sa nu iti vina exact in aceeasi zi in care ar trebui sa-ti vina. Linisteste-te, nu te mai ingrijora:*

| Gherasim_Roxana_1994 a răspuns:

Ai spus ca este a doua luna cand le iei..este foarte probabil ca organismul sa nu se fi obisnuit inca cu ele, sau sa le respinga.incearca un test de sarcina dar daca ai spus ca le iei la timp nu cred ca ar fi asta problema.tu incearca totusi. daca nu esti insarcinata dar menstruatia tot nu a venit, da fuga pana la ginecolog si schimbati pastilele. sper ca ti-am fost de ajutor

| gab23 a răspuns:

Iau si eu anticonceptionale si imi vine ciclu in saptaman de pauza niciodata nu mi-a venit fix a 2 zi sau a 3 trebuie s iti vina in sapt de pauza...stai linijtita