| tonyc7 a întrebat:

Daca un barbat isi iubeste prea mult femeia, atat de mult incat o roaga frumos sa dea cat mai putina atentie altor barbati (chiar si in cadrul unor simple dialoguri) evitand sa devina interesata de ei sau de vorbele lor, credeti ca o femeie, in general, ar putea respecta aceasta conditie (sau rugaminte) din partea barbatului ei? Sau l-ar considera posesiv in secunda doi si ar incepe sa se gandeasca sa se desparta de el?

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca un barbat isi iubeste "prea mult" femeia, nu-i cere sau impune restrictii, dimpotriva, o iubeste, respecta si evita sa o controleze si manipuleze, sau sa faca crize de gelozie din micie gesturi de cosilizare cu prietenii de sex opus, sau orice alt barbat, care o saluta sau o intreaba ceva.
Cererea barbatului din povestea ta, este una anormala, fiindca barbatul de fapt doreste sa o controleze, daca ii impune aceasta regula.
Evident, acesta nu-i o rugaminte ci control, venind de la un barbat bolnav de gelozie.
Sfatul meu pentru femeia asta este sa fuga, cat de repede si de departe poate, fiindca o relatie cu un barbat bolnav de gelozie, nu-i va aduce niciodata fericirea.

| tonyc7 explică (pentru Violleta2022):

O fi anormala pentru tine, dar nu e o cerere propriu-zisa sau o obligatie impusa cum o crezi tu, ci mai degraba o conventie reciproca foarte clar specificata, la fel cum orice cuplu de proaspeti miri isi jura credinta vesnica unul altuia (chiar daca in multe cazuri nu se intampla asta si se ajunge la divort).

| Violleta2022 a răspuns (pentru tonyc7):

Una este juratul credintei si alta este impusul unei reguli din cauza unei gelozii bolnave, pe care barbatul nu si-o poate stapanii.
Asa ceva nu este normal, fiindca nu-i nromal de exemplu sa mergi la o nunta si sa arati ca esti proasta, daca esti salutata din politete de mire, socru sau cine stie ce barbat acolo, si ea sa fuga sa se ascunda, ca nu are voie sa discute cu barbati.
Femeia nu mai este demult sluga barbatului, iar cei care incercati sa va manipulati sotia cu asemenea reguli absurde, ajungeti sa va distrugeti casniciile si sa suferiti ca prosti.
Gelozia este o boala mentala grava, bazata pe neincrederea in propria persoana, care incarca sa domine, controleze, manipuleze si sa ingradeasca libertatea partenerului de viata.
Daca dati peste asemenea oameni gelosi, fugiti fiindca indiferent cat ati fi de cuminti si loiali, o minte bolnava va incerca intotdeauna sa va domine cu tiranie.

| tonyc7 explică (pentru Violleta2022):

Ce tot ii tragi cu gelozia bolnava? Am vorbit eu de gelozie bolnava? Sau nu stii ce inseamna cu adevarat asa ceva?
Eu am vorbit doar de o mica pretentie a barbatului catre femeia sa (si viceversa fiind valabila), care poate fi usor de respectat pentru barbatul nu impune ca femeia sa nu vorbeasca absolut deloc, niciun cuivintel cu niciun alt barbat, ci sa fie atenta sa nu dea importanta prea multa, mai multa importanta decat barabtului ei! Atata tot. E o chestie simpla, usor de urmat, fara niciun efort, care se stabileste de comun acord, si in deplina reciprocitate, in orice cuplu serios atunci cand cei doi aleg sa-si uneasca destinele.

| Violleta2022 a răspuns (pentru tonyc7):

Baiete, ceea ce ai descris tu mai sus, este definitia geloziei!
Adica, rugamintea aia sa nu vorbeacs cu barbati ine de la gelozie.
Stiu ca nu vrei sa auzi acest cuvant, dar asta este adevarul, se cheama gelozie si este o boala psihica!

| Mopmop a răspuns (pentru tonyc7):

Gelozia ia la inceput "cereri" si "sugestii" minore in aparenta.
Celalalt vede cat poate intinde coarda si asa se ajunge in ani de femeia e batuta cu program si aliniata alaturi de copii...
Ma vad nevoit sa ma raliez opiniei Jasminei...
Cand vezi primele semne de gelozie fugi cat poti...
Daca vezi semnele geloziei la tine mai degraba ramai singur/singura.

| tonyc7 explică (pentru Violleta2022):

Acum inteleg de ce multa lume te injura si nu te sufera pe acest site. Pentru ca esti o obraznica si o prost crescuta! Si vrei sa ai numai tu dreptate intotdeauna! Chiar crezi ca le stii pe toate? Chiar te crezi mai desteapta decat noi toti ceilalti? Esti doar o anonima de babeta care se ascunde in spatele unei fete tinere, pentru a i se da atentie, asta esti! Adica o inchipuita, deci de boala psihica tu esti suferinda, babuta draga! happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru tonyc7):

De ce sunt obraznica, findca am indraznit sa-ti spun adevarul in fata, iar tu esti copil razgaiat si prost crescut, refuzand sa accepti adevarul?
Nu-i bai, sa vezi cand te va lovii viata, ce repede te trezesti tu la realitate!
Cat despre boala psihica de care suferi, numita gelozie, si pe care refuzi sa crezi ca o ai din lipsa cunostintelor medicale, nu inseamna ca nu o ai daca o ignori sau nu veri sa auzi de ea.

Mergi la medic si trateaza-te, sau pune mana si citeste despre boala asta, macar sa ai cunostinte despre manifestarile ei.

| Violleta2022 a răspuns:

Ia de citeste:
"De ce gelozia este o boală psihică?

Pentru simplu fapt că aceasta se bazează pe o stimă de sine scăzută, iar în astfel de situații ceea ce este mai grav este însăși provocarea cu care oamenii își încep relațiile cu care să infirme acest lucru dar care mai devreme sau mai târziu o demonsetrează.

Cu alte cuvinte la fel ca în toate bolile psihice și în gelozie oamenii ignoră sau refuză diagnosticul bazându-se pe credința că poate lucrurile nu stau întocmai, de aceea de multe ori chiar forțează lucrurile tocmai pentru a se testa pentru că este greu să accepți azi ca și om că ai o stimă de sine scăzută.

Stima de sine scăzută se instalează în timp datorită traumelor de orice intensitate în care nereușitele vieții își pun amprenta iar oamenii încearcă din răsputeri să acopere acest lucru consumând timp și energie pentru a găsi și descoperi alte reușite pentru a se integra în societatea unde parcă doar cei care au reușite pot conviețui.

Gelozia nu are absolut nici o legătură cu ceea ce oamenii numesc iubire doar faptul că amândouă lucruri se bazează pe emoții, însă dacă iubirea este doar un cumul de emoții pozitive gelozia este doar un cumul de emoții negative.

Vă rog să înțelegeți că acolo unde există doar puțin rău poate afecta tot ceea ce este bun asta ca să nu apelați la minciuna în care în iubire trebuie să fie puțin de gelozie.

Dacă la începutul relațiilor gelozia are forme ușoare nu vă amăgiți nici cei care o aveți și nici cei care se află în astfel de relații, ea fiind de intesitate mică doar pentru că este ascunsă astfel încât relația să evolueze mai mult timp și nicidecum nu este ținută sub control sau are o formă de evoluție în trepte.

Gelozia are cote și intensitate maximă întotdeauna și nici nu poate fi controlată iar cei ce o au sunt conștienți de acest lucru pentru că au avut-o și în relațiile anterioare însă frica de a fi evitați sau excluși fac ca aceștia să o ascundă.

Dacă încă de la început ar manifesta-o, absolut nici un om sănătos de bolile psihice nu ar putea accepta o relație în care aceasta să fie prezentă pentru că ar conștientiza gravitatea acesteia, de aceea ea este ascunsă cu îndemânare ieșind la iveală doar atunci când relația deja este consolidată.

Niciodată nici cel ce are această boală nici cel ce o acceptă în viața lui în relația lui nu vor putea să îi facă față acestei boli pentru că aceasta controlează mințile oamenilor în cel mai înfiorător mod, abuzuri fizice, psihice, manipulări până la crime abominabile și suicid.

Ca și în toate bolile psihice aceasta nu poate avea un tratament medicamentos singura vindecare reprezentând-o recunoașterea, acceptarea, identificarea cauzelor determinante din trecut, analiza, izolarea acestora și binențeles procesul de vindecare prin tehnici speciale.

Cabinet Psihoterapie și Psihologie Clinică
Timișoara
Dr. Cătălin Ilie"

https://www.psihoterapietimisoara.ro/......C4%83.html

Sanatate multa!

| Violleta2022 a răspuns:

Articol scris de Dr. Ungureanu Corneliu, psihiatru, psihoterapeut:

https://www.csid.ro/......-12667643/

| Sofer a răspuns:

Nu ai ce face la femeie. Se plictisește de unu cauta în alta parte

| Hammurabi a răspuns (pentru Sofer):

"Nu ai ce face la femeie. Se plictisește de unu cauta în alta parte"

Și ce te face să crezi că un bărbat nu poate face la fel? laughing

| Sofer a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai da logic. Toți ne plictisim.

| Hammurabi a răspuns:

Sunt destul de puțini cei care înțeleg că o femeie stă cu un bărbat pentru că vrea ea. Nu pentru că o obligă el. (și bărbații la fel, bineînțeles)
Ce ai povestit tu aici, e un bărbat extrem de posesiv și nesigur pe el. Iar o femeie care acceptă așa ceva din partea lui, probabil că își merită soarta.
Noroc că puține femei ar accepta să fie tratate așa. Probabil cele cu prea puțină minte.
O căsătorie sau o relație între un bărbat și o femeie, nu înseamnă o condamnare pentru nici unul dintre ei.

| Eireann a răspuns:

Chiar sunt curioasa sa vad cum o sa fie daca atunci cand seful imi vorbeste eu ma uit pe pereti ca sa nu par interesata de vorbele lui :-)

| tonyc7 explică (pentru Eireann):

Te prefaci si tu nitel ca esti atenta, asta e laughing)

| 1997onur a răspuns:

Pai o iubești cu adevărat ai încredere in ia 100% de ce ai mai fi gelos? N-are rost serios atâta timp cât o iubești cu adevărat nu mai are rost sa fi gelos și altele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e nașpa, ca de multe ori femeia nu iubește în aceeași măsură, asa ca te poți trezi oricând solo, totul depinde de tine. Imediat te va citi dacă e deșteaptă, și își va da seama ca ești un om "slab", nesigur pe el,și cu multe insecuritati,pe lângă "calitatea " de posesiv în relație.
Trebuie sa faci cumva sa fi mai sigur pe tine în astfel de relatii,te vei consuma foarte mult dacă te vei gândi mereu la asta, si daca ii spui și zice ca tine,e posibil dacă e rapandula sa facă ca ea, din păcate trebuie sa acceptam și sa fim conștienți ca o femeie nu este proprietatea noastră. Femeile frumoase de obicei înșală cel mai mult, de multe ori sunt doar frumoase și atât, de aici și vorba "de frumoasa e deșteaptă, de deșteaptă e frumoasa " dar asa cum înșală multe tipe, și ogramada de tipi o fac la rândul lor, e o chestie de noroc,, sinceritate, seriozitate, fidelitate și educație sa găsești una in care sa nu te însele, multe nu le au, asa ca vei fi posesiv degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-ar considera mai degrabă pămpălau, după felul cum i-o spune dar și posesiv, ce-i drept.
Oricum, dacă vrea să-l înșele îl va înșela oricum, no matter what.

| tonyc7 explică (pentru anonim_4396):

Sa zicem ca ar fi mai degraba un pact de loialitate reciproca intre cei doi, nu neaparat o rugaminte personala din partea barbatului. Oricum sunt destule femei care chiar evita pe cat posibil sa bage in seama mai mult decat e cazul pe alti barbati. Iar aceste femei mi se par cele mai fidele! happy

| vasile2222 a răspuns:

In primul rand barbatul ala are o problema mare. Se teme foarte mult, nu are incredere in el etc.

| gogugogugogu a răspuns:

Cred ca situatiile expuse reprezinta un test pentru relatie, daca femeia iubeste atunci va ramane fidela, daca nu atunci... barbatul ei va trebui sa fie constient ca relatia are multe lipsuri...