| Nemessys a întrebat:

Daca voi ati intalni o persoana care prezinta temeri/blocaje/traume din fostele relatii sau pe care le-a acumulat de-alungul vietii, ati incepe o relatie cu acea persoana? Tinand cont de faptul ca acele probleme o sa va afecteze relatia.

43 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Unele accepta, altele decid sa stea un timp pana se desparte de el.

| Ofiintă a răspuns:

Nu, n-aș începe o relație cu persoana respectivă.
La fel cum n-aș fi inceput o relatie in cazurile in care eram afectată si nu mă regăseam pe mine.
Este important ca si persoana respectivă să mă completeze, iar o persoană nesigură pe fortele proprii nu ar face decât să imi consume energia. Energia pentru care am muncit in decursul timpului, dorind ca de acum inainte să avansez si nu să mă limitez.
Contează persoana de lângă mine. Îmi doresc pe cineva stabil din punct de vedere intelectual.
Altminteri, relatia nu ar avea o bază si nici sens. In ideea in care nu vad motivul pentru care o persoană cu picioarele pe pământ ar opta pentru cineva inferior lui.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Daca sexul e delicios dam inainte

| Sofer a răspuns (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Dam înainte. Cel mai bun tratament.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Daca sexul este delicios si mai ceva ca in filmele porno de se rupe patul. se uita toate traumele

| RoCkKiD a răspuns:

Realitatea e ca toti oamenii cam au cate ceva de genu. Intrebarea e cat de mare sau deranjanta e problma.

Depinde daca treaba aia e deal breaker pentru tine sau nu. Daca e, atunci fugi si nu te uita inapoi.

| RAY a răspuns:

Sunt eu deja destul de dezamagit de oameni, nu, nu as accepta pe nici una

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, căci sunt foarte rare cazurile când cineva intră pur, virgin sufletește într-o relație, fără să fi suferit niciodată un eșec sentimental.

| Drimmero a răspuns:

Daca nu poate depasi trecutul nu putem avea un viitor, am mai avut tangente cu tipe ranite din cauza trecutului, parea ca se leaga ceva dar ele tot nu-si reveneau si asa m-am retras din 'cursa', n-avea rost, era pierdere de vreme, deci zic pas.

| Nemessys explică (pentru Drimmero):

Practic ele voiau ca tu sa fii un bandaj pentru ranile lor sufletesti.

| Drimmero a răspuns (pentru Nemessys):

Ceva de genul, iar eu nu suport sa fiu roata de rezerva, sa ma plimbi cu zaharelul, rabdarea mea are o limita si daca nu esti ferma ma orientez.

| Nemessys explică (pentru Drimmero):

Si tu te-ai ranit (fizic vorbind). Ai folosit un bandaj, l-ai tinut pe rana pana cand s-a vindecat si dupa aia, amandoi stim ce ai facut cu bandajul. Ceva de genu' era sa ti se intampla si tie, sa fii un bandaj.

| Drimmero a răspuns (pentru Nemessys):

" amandoi stim ce ai facut cu bandajul." Sa dea dracii, ai camere in casa mea? unde le-ai ascuns?

Da, de la inceput trebuie sa iti impui rolul si conditia, daca nu o faci, vei fi facut pres la propriu. 'Te iubesc dar nu ca pe fostul' nu cred ca vrei sa auzi asta, si daca nu o poti schimba nu e vreo tragedie, sunt atatea femei pe lumea asta care au trecut peste ce a fost, au stiut sa transforme greselile in succes.

| cristimihailov a răspuns:

Daca esti dispaerat, incepi.
Si o sa platesti atat de mult dupa.

Eu nu as incepe o relatie.

| Dismally a răspuns:

Da, as incerca sa o ajut sa depaseasca acele probleme.

| Nemessys explică (pentru Dismally):

Si daca nu vrea?

| Dismally a răspuns (pentru Nemessys):

Daca nu vrea nu stiu, depinde cat de mult imi doresc acea relatie si cat de tare ma afecteaza acele probleme.

| Emma30555 a răspuns:

Când te îndrăgostești tinzi sa lupți pana în pânzele albe, dacă iubirea ta e mai temperata mai cerebrala atunci o sa te gândești cum iți este mai bine dar când te gândești matematic nu prea e iubire, nu e chimie și de partea cealaltă a baricadei o persoana rănită dacă se îndrăgosteste cu adevărat va trece peste trecut mult mai ușor. Din păcate iubirea nu se găsește asa ușor

| Nemessys explică (pentru Emma30555):

Ceea ce descrii tu se numeste naivitate.
Si da, asa este, o persoana care simte acel gol in interior, o sa treaca mai repede deoarece o sa dea de altcineva care ii umple acel gol.

| Eireann a răspuns:

Toti venom cu ceva "bagaj" sa ii spunem experienta. Nu poti sa uiti cu totul dar trebuie sa stii sa gestionezi. Si o persoana in general nu isi da trauma pe fata la prima intalnire.

| Nemessys explică (pentru Eireann):

Cand am citit venom, direct cu gandul la melodia asta m-am dus
https://www.youtube.com/watch?v=8CdcCD5V-d8&ab_channel=EminemVEVO

KNOCK KNOCK! Let the devil in!

Ceea ce am zis amandoi este discutabil. De asta am scris in intrebare,, care ar putea sa va afecteze relatia", ca sa inclin mai mult spre o situatie mai grava cu o persoana de tip,, drama queen" care desi a avut o experienta neplacuta, nu a invatat nimic din ea si prefera sa se refugieze in alta relatie. Sunt persoane care sar din relatie in relatie numai ca sa-l uite pe fostul' iar din cauza dramelor si actualul o sa devina fost, iar povestea se tot repeta.

Sunt de acord ca toti avem un bagaj de experiente, insa una e sa ai experienta care o s-o folosesti cu partenerul si alta este sa ai frustrari care ti le versi pe partener.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai incepe?
Presupun ca nu-mi poti spune un "nu" sau un "da" categoric fara sa fii pus in situatia respectiva.

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Am inceput si mi-am invatat lectia. happy
Da, sunt sanse sa ma atasez de persoana respectiva, dar dupa cum bine stii, tin la mine si-mi imi vreau binele. Daca este bine pentru mine sa parasesc acea persoana, atunci o s-o fac.

Mai exista si varianta sa aiba probleme, insa vreau sa o vad ca lucreaza la ea si vrea sa se dezvolte si sa-si rezolve problemele. Atunci da, as accepta-o. Dar daca ar fi incapatana, lenesa si imatura, nu multumesc. De ce sa incep ceva ce stiu sigur ca nu o sa mearga bine si o sa iasa un mare fail? Nu-s asa de inconstient.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

"vreau sa o vad ca lucreaza la ea si vrea sa se dezvolte si sa-si rezolve problemele"
Formularea ta ma duce cu gandul la o tipa prea grasa care refuza sa faca sala sau sa renunte la kfc.O trauma(reala)se "rezolva" mult mai dificil si probabil ar avea nevoie de ajutorul tau.
Bine, multe pot sa aiba motive absurde.Depinde despre ce e vorba.
Probabil e mai bine sa nu te complici cu o tipa cu probleme.

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Ok, poate ca,, trauma" este mult prea mult spus, dar stii cum sunt unele drama queen. Chiar daca acea trauma se poate rezolva cu ajutorul unui specialist, totusi se poate. Dar daca nici macar nu isi da interesul atunci... nu prea mi-ar conveni.
Eu ajut cu cel mai mare drag, insa unele persoane vor o pastila magica sau vor sa faci tu treaba in locul lor, nu sa primeasca un mic ajutor si mai departe sa reuseasca ele.
Si da, am uitat sa mentionez asta. Sunt motive absurde.
In prezent nu ma complic si nici nu o sa ma mai complic vreodata cu o tipa de genu'. Vreau sa aud si alte pareri, sa nu zic ca sunt eu prea,, dur" sau dau cu piciorul prea repede unei persoane de genu' big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Uneori sunt motive absurde*Pot sa nu fie.Persoanele alea n-au nevoie de un "mic" ajutor.Au nevoie de un foarte mare ajutor.Si sustinere, si intelegere, si acceptare, si rabdare si alte lucruri de astea.
Nu inseamna ca esti dur, nu esti obligat sa repari pe cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Eu am făcut-o deja si din punct de vedere al unei realtii nu a fost ok deloc, însă așa am căpătat experiență, chiar dacă au fost și foarte multe lucruri negative, per total au fost mai multe pozitive si am putut să construiesc pe asta, sa evoluez.

Așadar depinde de fiecare om cr vrea sa faca si depinde si pe cine întâlnește.

Dacă pentru mine a fost ok si as face lucrul ăsta exact la fel încă de 1 mil de ori, nu înseamnă ca asta se aplică pentru toată lumea.

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de blocaj, in principiu da si o ajut sa le depaseasca pe cat posibil.

| eckblume a răspuns:

Am avut o relatie cu un baiat care avea numeroase insecuritati, "traume" si nu a tinut. Ma voi feri pe viitor. Vreau pe cineva stabil dpv emotional, psihic.

| Catalin77945 a răspuns:

Depinde de la persoana la persoana, dar dc nu ai incepe o relatie cu acea persoana pana la urma daca tie iti place de tipa/tipul respectiv, si vrei sa fii cu el, te pui cu el indiferent daca are traume si il ajuti si sa treaca peste.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Toți avem un trecut. Toți avem un "bagaj" emoțional. Dacă îți dorești persoana respectiva cu adevărat ii vei fi alături pentru a trece de acele temeri / blocaje / traume! Deci de ce sa nu începi o relație? Pentru faptul că îți este "lene" sa lupți? Pentru faptul ca vrei totul pe tava? Preferi sa iei pe cineva necopt la minte care nu știe cu ce se mănâncă relația doar ca să nu aibă temeri /blocaje /traume? Hmm. Eu una nu prefer totul pe tava. Prefer sa lupt pentru a merita relația respectiva. Prefer sa ajut persoana de lângă mine să treacă peste momentele grele ce le-a avut / le are / le va avea! Prin asta se sudează relația! "La bine și la rău!".

| Nemessys explică (pentru AndreeaDeea221998):

Am uitat sa scriu si faptul ca persoana aia ar fi incapatanata / plangacioasa si nu ar vrea sa si le rezolve chiar daca ar primi ajutor din partea cuiva.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Nemessys):

Dacă nu are ambiție sa își depășească condiția presupun ca nu as vrea sa pierd timpul lângă cineva.M-ar băga în depresie după un anumit timp. Întotdeauna trebuie sa ai ambiție sa treci peste anumite chestii, dacă nu ai ambiție înseamnă că te complaci! Iar un om care se complace nu poate fi ajutat! Și prefera sa își plângă de mila și sa ii plângi și tu de mila. Aceea nu mai este relație. Deci este o pierdere de timp.

| Ofiintă a răspuns (pentru Nemessys):

Încerc să evit persoanele plângăcioase, la modul general. Nu sunt o companie tocmai bună pentru mine. Genul asta de oameni mă epuizează psihic și de regulă mă feresc de ei.
Nu se pune problema ca eu să accept o relatie mai strânsă cu un asemenea individ.

| SasaSasa2000 a răspuns:

Nu cred, dar cică iubirea e oarbă... NB.

| Nemessys explică (pentru SasaSasa2000):

Oarba in ce sens?

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru Nemessys):

Adică... Nu vede clar lucrurile.
Ex: Eu îți pot spune că te iubesc, și tu mă vei crede, dar tot continui sa te insel. Dar tu tot crezi ce ați tiams spus înainte Și tot așa.

| Nemessys explică (pentru SasaSasa2000):

Asta este incredere oarba, nu iubire oarba.

Iubirea oarba este lipsa gandirii rationale, emotiile preiau controlul, iar iubirea si respectul fata de propria persoana nici nu exista.

| Mortimer2020 a răspuns:

Pai este o persoana ca ori care si mai trecuta prin viata daca stie atat pai de ce nu

| Jade20 a răspuns:

Daca ar izvora din fostele relatii atunci categoric nu.