| AndreeaDeeaDs a întrebat:

Dacă vreau sa am un act sexual neprotejat astăzi sau în zilele următoare, având în vedere ca pe data de 9 iulie mi s-a terminat menstruația, iar ieri am luat o pastila Escapelle, exista riscul de a rămâne însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Un raspunsul care sa fie cert, sigur si corect este imposibil de formulat intr-o asemenea situatie.
-- Hormonii din continutul pastilei Escapelle, dupa ce au ajuns in organismul femeii, isi manifesta eficienta contraceptiva doar pe o perioada de 1-2 foarte rar 3 zile. In consecinta dupa data de 12 Iulie exista toate sansele, deci practic si posibilitatea sa ramai insarcinata in cazul in care va ajunge SPERMA in vagin si de acolo vor trece in uter unde pot supravietui 5 zile (in cazuri rare)
-- Ai procedat absolut IRESPONSABIL, fiindca in proportie de 99% ai folosit INUTIL deci FARA ROST acea pastila fiindca pana prin 14-15 Iulie cel mai probabil in mod natural ai fi fost in zile care apartin de perioada de INFERTILITATE a ciclului menstrual.
-- Orice femeie care doreste sa intretina sex NEPROTEJAT in mod constant cu partenerul ei de sex si sa accepte ca de fiecare data barbatul sa ejaculeze sperma in vagin la terminarea fiecarui act sexual, isi cumpara ori un TERER DE FETILITATE si OVULATIE performant cu care poate analiza zilnic saliva din gura si astfel sa determine cu MAXIMA PRECIZIE data in care INCEPE si data in care se TERMINA PERIOADA FERTILA a ciclului. Fiindca este binecunoscut faptul ca sarcina poate sa ia nastere doar in cazul in care ajunge sperma ajunge in vagin in 1-a sau in toate cele 4-5 zile care apartin de PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual.
Sau isi cumpara din farmacie un pachet cu 5 teste de fertilitate si 1-a de ovulatie (Barza 5+1 teste) si cu ajutorul unui astfel de test rapid reuseste sa stabileasca cu precizie de peste 98-99% daca este INFERTILA sau FERTILA in acel moment/acea zi.
-- daca rezultatul testului este NEGATIV in acel caz NU este in perioada fertila si poate intretine acte sexuale neprotejate fara nicio retinere si barbatul poate ejacula sperma in vagin fara nicio teama/frica fiindca in lipsa certa a OVULULUI, este 100% IMPOSIBIL sa se formeze sarcina
-- In schimb daca rezultatul testului este POZITIV atunci femeia stie precis ca este in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual si ori renunta la sex ori o face protejat cu prezervativul montat pe penis de fiecare data, cand intretine succesiv mai multe reprize.
In CONCLUZIE, fiindca ciclul tau menstrual va fi mai mult sau mai putin grav/sever dereglat in urmatoarele cateva luni de la acea pastila nenorocita Escapelle pe care ai folosit-o INUTIL si IRESPONSABIL, de acum incolo chiar incepand de astazi 11 Iulie, te sfatuiesc si iti recomand sa intretii doar sex PROTEJAT in urmatoarele luni pana ce se va regla ciclul menstrual,
SAU
Intotdeauna, inainte de fiecare act sexual neprotejat sa-ti faci in mod OBLIGATORIU cate un test de fertilitate, pentru a evita orice posibilitate si/sau probabilitate care ar putea genera/provoca aparitia unor probleme majore, cum este cea provocate de orice sarcina NEDORITA. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Hollyg a răspuns:

"Pastila de a doua zi" își face efectul doar asupra a ceea ce a fost înainte de a o lua si nu dupa. Daca ai o menstruație regulata poti calcula sa vezi exact zilele in care poti rămâne însărcinată si zilele in care sunt mai putin probabile pentru a nu rămâne. Însă, calendarul nu are o eficientă de 100%. Deci cel mai bine e sa te protejezi cu un fes, pastilele nu sunt o soluție dat fiind ca luate des sau la intervale scurte pot provoca leziuni.

| Lecorbusier a răspuns:

Dc ai luat pastila daca n ai avut contact sexual stai ce?==rolling on the floor))

| Hirol a răspuns:

De ce ai luat Escapelle?