| Gogoasa24 a întrebat:

Datorita ca ma masturbam în fiecare zi de cel puțin 2 chiar 3 ori în timp ce ma uitam la filme porno e posibil sa îmi fi pierdut acel libido și sa nu am o erectie completa? Dacă da cum pot repara acesta chestie, nu m-am mai masturbat de 1 zi sau 2 dar m-am mai uitat la filme pentru adulți în speranța că o să am o erectie completa

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, masturbarae excesiva duce la probleme cu erectia, ejaculari precoce, imposibilitatea sa ai un act sexual normal samd.

| Gogoasa24 explică (pentru Violleta2022):

Și în cât timp îmi pot reveni

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gogoasa24):

Depinde doar de tine, daca esti consecvent si te abtii sa te mai masturbezi excesiv, probabil ca-n 2-3 luni se ajusteaza si organismul tau.

| Gogoasa24 explică (pentru Violleta2022):

A ok nu știam de ce nu mai simt starea de excitare și nici măcar când ma uit la un film porno ma gândeam ca asa o sa rămân, dar dacă am sa ma vad cu o fata sa facem sex sa mai încerc o data și o sa fie preludiu cred ca de data asta o sa meargă nu? Data trecuta nu a fost nici un preludiu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gogoasa24):

Fara preludiu?
Ce ai facut, ai sarit direct pe ea?
Caz in care, fata aia nu te mai cauta a doua oara, daca nici rabdare sa aveti un preludiu, nu ai avut, ca ea sa fie umezita si pregatita de sex, sa simta ceva...

| Gogoasa24 explică (pentru Violleta2022):

Ma refer ca nu am sărit pentru ca eu nu o aveam ridicata și nici ea nu era excitata, ea nu m-a excitat și nici eu pe ea eu am vrut sa ii fac preludiu dar am avut emoții sa o ating sau ceva ca era prima data și nu am avut erectie, dacă nu am erectie și ii fac la o fata preludiu o sa am erectie și o sa fiu excitat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gogoasa24):

Preludiul se face ca pregatire pentru o partida sexuala.
Daca ati stat sa asteptati sa va excitati telepatic, este clar ca nu s-a produs nimic.
Daca faceati un preludiu bun, unde excitai fata, posibil sa fii avut si tu erectie masiva, prin atingerea organelor ei senzuale si sexuale si cine stie, poate ieasea o partida tarsnet de sex.

| doctorandus a răspuns:

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

În cazuri rare produce ejaculare întârziată. Despre teoriile anti-masturbare:

„Profesia medicală nu s-a lăsat convinsă. Orice medic și psiholog cu care am vorbit m-a informat că `nu există dovezi` pentru o corelație între masturbare și performanțele sexuale, și este o supra-simplificare să credem că masturbarea frecventă ar fi cauza ejaculării întârziate. Conform lui Stephen Snyder, un terapeut sexual din Manhattan, `cel mai adesea asta nu se întâmplă.` Darius Paduch, un profesor universitar de urologie și medicină reproductivă la Weill ­Cornell Medical College, a mers mai departe, spunând că ejacularea produce o fertilitate mai ridicată. `În practica noastră medicală, cautăm ca bărbații să aibă erecții de cel puțin trei sau patru ori pe săptămână,` a spus el. Paduch a citat de asemenea studii care au găsit că cei care ejaculau de mai multe ori pe săptămână aveau un risc mai scăzut de disfuncție erectilă pe măsură ce înaintau în vârstă. Există de asemenea procesul natural al corpului de eliminare a spermei: mulți cei care sunt contra masturbării încep să aibă vise erotice."
—Emily Witt, "Hands Off", New York, 22 aprilie 2013, pp. 28-31

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| Negoiu a răspuns:

Las-o mai "moale" cu masturbarea! Nu te mai uita la filme porno, ieși la aer, fă mișcare, socializează. O să ajungi ca nici o fată "reală" să nu te mai atragă dacă nu-i "ca-n filme" și "strângerea" ei nu-i ca cea a mâinii tale! Contrar la ce se tot spune (că e atât de inofensivă) masturbarea poate deveni cea mai perfidă amantă. Pentru masturbare nu e nevoie de erecție completă, te înveți așa și nu-i bine!
Nu prea ai ce "repara", lași naibii filmele porno și rărești mult masturbarea, îți faci o prietenă stabilă, trăiești în viața reală (cu bune și cu rele) și totul va fi bine!

| Gogoasa24 explică (pentru Negoiu):

Nu m-am masturbat de 2 zile și o fata ar vrea sa facem sex sper sa ma poată excita ca de o vreme nu ma mai pot excita nu știu de ce.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Negoiu):

E un raspuns cat se poate mai corect. E mult mai usor sa te masturbezi vizionand un film porno pentru a-ti asigura placerea descarcarii sexuale.

| Gogoasa24 explică:

Precizez ca nici nu mai sunt excitat când vad o fata în realitate, am încetrcat sa fac sex cu o fata dar fără succes.

| Siny36 a răspuns:

MAne imi pare rau de tine dar in concluzie dupa ce am analizat ceea ce ai spus aici...esti gay!

| Gogoasa24 explică (pentru Siny36):

Nu sunt gay

| Siny36 a răspuns (pentru Gogoasa24):

Eu nu stiu ce sa spun!

| samimousa71 a răspuns:

E ceva normal ca nu o sa te excita mereu filmele porno si nu mereu o sa ajungi la orgasm sau o sa te simti bine cu masturbare.
Incearca sa faci un sexulet mai bine de cat masturbare?