| Dianka13 a întrebat:

Dau funda urgent... De la căti ani este legal actul sexual cu acordul părinților si de la căti ani fără acordul lor? raspundeti doar cei care știu sigur!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De la 15 ani cu acordul parintilor (de preferat scris, fiindca se pot razgandi oricand) si de la 18 ani fara acordul parintilor. Pana la 15 ani sexul este viol (orice acord ar fi implicat), ulterior, daca nu exista acordul parintilor, este corupere de minori

4 răspunsuri:
| ViseleSmulgGratii a răspuns:

De cand, a-ti baga obiecte de cauciuc in toate gaurile pe care le ai, se mai numeste si "act sexual"?

| Captoresque a răspuns:

Citez din codul penal: "Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.
Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex între 15-18 ani, dacă fapta este săvârşită de tutore sau curator ori de către supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori dacă făptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenţa sa asupra acesteia.
Dacă actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 18 ani, a fost determinat de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de către făptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi."

Detalii: http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen

Deci, practic, este vârsta de 15 ani cu acordul tutorelui, și 18 ani fără acordul tutorelui.

| Trolozaur a răspuns:

Mami mami, pot sa sex? sigur draga mea...

| cipi90 a răspuns:

Cu acordul parintilor? nu am auzit de asa ceva pana acum, legal de la 18 ani in sus, altfel te baga la corupere de minori!