| Raeday a întrebat:

De aproximativ 2 zile am niste scurgeri maronii.Am ciclul neregulat iar contact sexual am avut pe 8 protejat. Poate sa fie vorba de o sarcina? Mentionez ca prezervativul a fost intact.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca este folosit prezervativul cu rol de protectie contraceptiva, in acea situatie actul sexual poate fi intretinut in orice perioada a ciclului menstrual. In toate cazurile in care la terminatea actului sexual se constata ca prezervativul a ramas bine fixat pr penis si este intreg si in stare intacta, rezulta ca in mod absolut sigur NU a ajuns sperma in vagin si din acest motiv si formarea sarcinii a fost 100% impiedicata chiar si in cazul in care a avut loc ejacularea de sperma in timpul actului sexual. Scurgerile maronii amintite, pot sa reprezinte de fapt primi mesageri care sa apartina simptomelor premenstruale. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Nu poate fi vorba de nici o sarcină.
Poate sunt semne că urmează să îți vină ciclul.

| marcelCelAgresiv a răspuns:

Oricum o sa aflii la un moment dat

| frateleslender a răspuns:

Nu cred ca are cum sa fie vorba de o sarcina atâta Timp cât prezervativul a fost intact
Plus nu ar avea cum sa apăra simptome atât de repede in ceea ce privește o eventuala sarcina
Dacă știi ca ai făcut sex in perioada nefertila atunci poți sta liniștita
Unele femei au niște scurgeri maronii sau rozalii înainte de menstruație (cel puțin mie așa mi se întâmpla uneori) stai liniștita happy