| anonim_4396 a întrebat:

De când am început sa iau anticonceptionale, aproximativ 2 săpt jumate, scurgerile mele au început sa fie mai dense si de o culoare albă. Nu am nici un alt simptom. La început am crezut ca este candida dar nu am alte simptome. Se poate ca anticonceptionale să imi modifice secretiile vaginale?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca hormonii din continutul pastilei AC au rolul sa actioneze numai asupra celor 2 ovare pentru ca activitate lor sa fie blocata si inhibata pe toata perioada de 21 de zile cat sunt administrate cele 21 de pastile active, se poate aprecia ca d.p.d.v. teoretic dar si medical nu au nicio legatura cu activitatea glandelor existente in vagin si colul uterin care produc leucorea si celelalte secretii vaginale. Daca secretia devine mult prea abundenta, in acel caz este indicat sa fii consultata de medicul ginecolog care a prescris pastila AC pentru a stabili daca exista vreo reactie alergica sau inflamatorie in vagin, cervix sau uter. Multa sanatate!

| Cineva797406016386 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mă întreb cum de nu ai luat acea fundă încă